Ameliyat Sonrası İltihap Kapmak

harameyn33

Hectopat
Yaklaşık 2 ay önce kıl dönmesi ameliyatı olmuştum (kalça bölgesi) dikişlerle kapatmışlardı. Derken zaman geçti ve ben de spor yapmaya başladım. Geçen antrenman sonrası dikişimin açıldığını fark ettim ve durumu aileme bildirdim.

Ailem, bölgenin iltihap kaptığını söylüyor. En kısa sürede doktora gideceğim ama yakında da sınavlarım başlıyor. Aklıma gelen en kötü senaryo ise tekrar ameliyata alınmam (çünkü kıllar tekrar uzamaya başladı). Kendimi çok endişeli ve kötü hissediyorum yardımcı olabilir misiniz, sizce çok ciddi bir durum mudur, tekrar dikiş atmak mı gerekir yoksa düzenli pansuman mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu; seni ameliyat eden doktora sorman gerekiyor. Ek olarak ameliyat sonrası bu kadar kısa bir süre içerisinde spora başlaman ne denli gerekliydi bilmiyorum? Ben de kulak zarı ameliyatı olacağım; halı saha tamımı bıraktım inan, hiçbir ameliyatı hafife almamak gerekiyor.

Bunu; seni ameliyat eden doktora sorman gerekiyor. Ek olarak ameliyat sonrası bu kadar kısa bir süre içerisinde spora başlaman ne denli gerekliydi bilmiyorum? Ben de kulak zarı ameliyatı olacağım; halı saha tamımı bıraktım inan, hiçbir ameliyatı hafife almamak gerekiyor.
Geçmiş olsun hocam. Kulak zarını görünce merak edip yazmak istedim acaba sizinde kulak zarınız doğuştan mı delik? Eğer öyleyse ve işitme kaybınız çok yoksa kulak zarı ameliyatını bence iyi düşünün derim. Özellikle de doktorunuzu iyi araştırıp olun. Şahsen ben oldum hemde iki kulağımdan da ve düzelmediler. Gerçi hoş bu birazda şans ve kader işi, olursanız da umarım ameliyatınız sorunsuz geçer ve iyileşirsiniz. Bu kulak zarı olayı gerçekten zor iş, doğduğumdan beri kulaklarımı sudan koruyorum. Ne denize ne havuza girebiliyorum. Hatta hepsini geçtim doğru düzgün banyo yapamıyorum. Kafamı yıkayana kadar kılıktan kılığa giriyorum. Onun için eğer doğuştan gelmiyorsa ameliyat büyük ihtimalle olumlu geçecektir ama eğer benim gibi doğuştan geliyorsa ve sürekli iltihap oluyorsa ben olmanızı pek tavsiye etmem. Olursanız da doktorunuzu çok iyi araştırın derim. Tekrardan geçmiş olsun.

Travmaya dayalı delik oluştu bende; olayın üzerinden 2 ay geçti ve işitmemde yeni yeni düzelmeler oluyor, müziklerden tat alır hale geldim nihayet. 1 ay öncesinde hiçbir müziği dinlemek keyif vermiyordu. Umarım ameliyat sonrasında işitme kaybım %10 seviyelerine kadar düşer. Şuan 30dB kayıp var.

Akıntı - kaşıntı - ağrı gibi sıkıntılarım yok ve hiç olmadı. Yalnızca işitmede eksiklik çekiyorum. Zar delik olunca haliyle alt frekanslardaki tokluğu hiç alamıyorum sağ kulaktan :)

Şu durumda ameliyat olmamam; ömür boyu zorluk çekmeme, ömür boyu banyo yaparken vazelinli pamuk kullanmak zorunda kalmaya, ömür boyu denize veya havuza girememeye, ömür boyu sudan korkmama sebep olacak. Ameliyat olmayı başta ben istiyorum yani :)

Aynı ameliyatı oldum. 2 ay sonra spora başlamanız saçmalık olmuş. En kısa sürede değil hemen ameliyat olduğunuz doktora gidin. Şimdiden geçmiş olsun.

Hiçbir ameliyatı hafife almak doğru bir yaklaşım ama kıl dönmesi yer itibariyle hayatı rezil eden bir ameliyat. Ameliyat sonrası tuvalete girmek bile macera. :facepalm:

Yaklaşık 2 ay önce kıl dönmesi ameliyatı olmuştum (kalça bölgesi) dikişlerle kapatmışlardı. Derken zaman geçti ve ben de spor yapmaya başladım. Geçen antrenman sonrası dikişimin açıldığını fark ettim ve durumu aileme bildirdim.

Ailem, bölgenin iltihap kaptığını söylüyor. En kısa sürede doktora gideceğim ama yakında da sınavlarım başlıyor. Aklıma gelen en kötü senaryo ise tekrar ameliyata alınmam (çünkü kıllar tekrar uzamaya başladı). Kendimi çok endişeli ve kötü hissediyorum yardımcı olabilir misiniz, sizce çok ciddi bir durum mudur, tekrar dikiş atmak mı gerekir yoksa düzenli pansuman mı?

Bir an önce doktora gitmelisiniz. Enfeksiyon varsa bunun vücudunuza yayılma ve iç organlara doğru yürüme ihtimali var.
Tekrar ameliyat olmazsınız tekrar dikiş atarlar.
Antibiyotik tedavisi görürsünüz. ama geciktirirseniz ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz...
Geçmiş olsun.

Hayatta en çok korktuğum şey ameliyat olmak diyebilirim. Uyuyorsun, hissetmiyorsun diyorlar fakat nedense hala korkuyorum aşırı derecede. Bunu da niye anlattıysam 🙂
Direkt doktora gitmenizi öneririm. Sağlık bekletilmeye gelmez.

Ben uyanıktım. Belden aşağısı uyuşturuldu. Yanık et kokusunun sana ait olması ilginç bir tecrübe... :ROFL:

Kıl dönmesi ameliyatında iyileşme çok kısa sürer. Ayrıca dikişler 10-15 gün içinde alınması gerekir. 2 ay boyunca dikiş aldırmamışsın sanırım. Genel cerraha gidip görümeni şiddetle tavsiye ederim. Dikiş alındıgı anda iyileşmiş oluyorsun. Doktor bana öyle demişti. Ben de aynı ameliyatı olmuştum. Ama çok hızkı iyileşmiştim. Doktorum da süperdi tabi işin erbabı. Ve tekrar etmedi.
Aynı ameliyatı oldum. 2 ay sonra spora başlamanız saçmalık olmuş. En kısa sürede değil hemen ameliyat olduğunuz doktora gidin. Şimdiden geçmiş olsun.

Hiçbir ameliyatı hafife almak doğru bir yaklaşım ama kıl dönmesi yer itibariyle hayatı rezil eden bir ameliyat. Ameliyat sonrası tuvalete girmek bile macera. :facepalm:
Benn dikişleri aldırdıktn sonra işe gidip çalışmıştım. Alakası yok 2 ayla falan abartıyorsunuz.

en az 8 ay kadar kendini zorlamaman gerekiyordu diye hatırlıyorum 2011 senesinde olmuştum bende. dış taraftan deri kendini yenilese bile vücudundan bir parça alınıyor sonuçta. geçmiş olsun tekrardan.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı