Ameliyatlar olurken vücudumuza ne yaptıklarını bilemememiz

Oturduğunuz yerden hayat kurtaran, her gün saatlerce çalışan, insanlara faydalı olmak için gecesini gündüzüne katan insanlara ithamda bulunmak ne kadar kolay.

Türkiye’deki doktorluk şartları, mesleği gerçekten sevmeden yapılacak halde değil. Doktorların çok büyük çoğunluğu gerçekten insanlara faydalı olma derdinde.
Böyle düşünecek kişiler olacağını bildiğim için dikkatli yazdım. Yok öyle itham mış, yok böyle itham mış. Git cimer'e şikayet et.

Oturduğunuz yerden hayat kurtaran, her gün saatlerce çalışan, insanlara faydalı olmak için gecesini gündüzüne katan insanlara ithamda bulunmak ne kadar kolay.

Sanırım demek istediğimi yanlış anlattım. Konu sahibinin aklına gelen davranışları uygulamaktan daha önemli bir kariyerleri var, demek istediğim buydu. Yazımı düzeltiyorum.

Böyle düşünecek kişiler olacağını bildiğim için dikkatli yazdım. Yok öyle itham mış, yok böyle itham mış. Git cimer'e şikayet et.
Size demedim efendim. Yukarıda “diplomasını sizin vücudunuzdan daha çok severler” yazan arkadaşaydı sözüm. Onu da biraz yanlış anlayıp gereksiz sert çıkmışım.

Sizin endişenizi anlıyorum ve elimden geldiğince neden endişelenmemeniz gerektiğini açıklamaya çalıştım bir önceki mesajımda.
Sanırım demek istediğimi yanlış anlattım. Konu sahibinin aklına gelen davranışları uygulamaktan daha önemli bir kariyerleri var, demek istediğim buydu. Yazımı düzeltiyorum.
Biraz aşırı tepki verdim galiba, kusura bakmayın.

Akla gelen davranışları uygulamaktan daha önemli kariyerlerimizden ziyade, insan vücuduna ve sağlığına olan saygımız var. Diploma işin ucunda olsun olmasın, size güvenip kendisini teslim eden bir insana zarar vermek, zayıflığından faydalanmak hekimliğin özüne aykırıdır, birçok hekim şiddetle kaçınır bu tip davranışlardan. Anlatmaya çalıştığım buydu. Diploma korkusuyla değil, meslek etiği ve insani duygularla hareket ediyor doktorların çoğu.

Etik değerler ile değil ceza korkusuyla davranan da var illa ki, çok kalabalık bir meslek grubu sonuçta. Ama azınlıkta bu grup. Çoğunluk canını dişine takarak çalışıyor insanlara fayda sağlamak için.

Son düzenleme:
Size demedim efendim. Yukarıda “diplomasını sizin vücudunuzdan daha çok severler” yazan arkadaşaydı sözüm.

Sizin endişenizi anlıyorum ve elimden geldiğince neden endişelenmemeniz gerektiğini açıklamaya çalıştım bir önceki mesajımda.

Biraz aşırı tepki verdim galiba, kusura bakmayın.

Akla gelen davranışları uygulamaktan daha önemli kariyerlerimizden ziyade, insan vücuduna ve sağlığına olan saygımız var. Diploma işin ucunda olsun olmasın, size güvenip kendisini teslim eden bir insana zarar vermek, zayıflığından faydalanmak hekimliğin özüne aykırıdır, birçok hekim şiddetle kaçınır bu tip davranışlardan. Anlatmaya çalıştığım buydu. Diploma korkusuyla değil, meslek etiği ve insani duygularla hareket ediyor doktorların çoğu.

Etik değerler ile değil ceza korkusuyla davranan da var illa ki, çok kalabalık bir meslek grubu sonuçta. Ama azınlıkta bu grup. Çoğunluk canını dişine takarak çalışıyor insanlara fayda sağlamak için.
Ben mesleğini kötüye kullanan insanlar için söyledim. Mesleğini hakkıyla yapanlara saygım sonsuzdur.

Doktorlar "Hipokrat Yemini" adında bir yemin ediyorlar ve bu yeminde bildiklerini kötüye kullanmayacağı da var.
"Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı statü,hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma,hastalarımı memnun edeceğime, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime,mesleğim dolayısıyla öğrendiğim küçük sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı ve sevgi göstereceğime dil,din, milliyet, cinsiyet,takım, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim."

Ameliyatta doktor 100% dikkatli olsa bile uyuşturmak için verilen narkoz morfin vücutta bazı hasarlara yol açabiliyor. Ameliyat masasına yatıp bir daha kalkamayan hastalar var. Bu ihtimaller sözleşmede yer alır. Hasta yatağından kalkamayanlar için açılan davalarda %99 hasta yakınları kaybeder. Bunları da hesaba katmalısınız.

Ameliyat olurken yapacak doktora video kaydı alınmasını ve ameliyat sonrası kaydın size verilmesini isteyebilirsiniz. Ancak bu durum Türkiyede yapılıyor mu tam emin değilim. Kadın doğumda genelde bilinen durum ancak normal ameliyatlarda bu izin veriliyor mu bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı