American Musclelar neden çok güçlü?

361229

Hectopat
Şu Dodge Charger vb. arabalar neden Drag Race'de çok güçlü? Yani bakıyorum, kendisinin iki katı beygire sahip arabaları deviriyor. Yol tutuşu kötü arabalar zaten. Tam olarak onları böyle kılan şey ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu dodge charger vb. arabalar neden drag Race'de çok güçlü? Yani bakıyorum, kendisinin iki katı beygire sahip arabaları deviriyor. Yol tutuşu kötü arabalar zaten. Tam olarak onları böyle kılan şey ne?

Yol tutuşu olarak muscle carlar arasında en kötüsü challanger a aittir. Ama hepsinin de yol tutuşu kötü değil. Mesela corvette C7 Z06 hem drag ta çok güçlü hem de pistte. Nürburgring tur rekoruna sahip. Araçların orada diğer markalara göre ucuz olmasının sebebi yerli mal olması, taşıma ve nakliyat masraflarının, gümrük vergilerinin bulunmamasıdır.

Yol tutuşu olarak muscle carlar arasında en kötüsü challanger a aittir. Ama hepsinin de yol tutuşu kötü değil. Mesela corvette C7 Z06 hem drag ta çok güçlü hem de pistte. Nürburgring tur rekoruna sahip. Araçların orada diğer markalara göre ucuz olmasının sebebi yerli mal olması, taşıma ve nakliyat masraflarının, gümrük vergilerinin bulunmamasıdır.

Reis C7 muscle car mı? Benim bildiğim 60-80 modelleri muscle car olarak geçiyor.

Reis C7 muscle car mı? Benim bildiğim 60-80 modelleri muscle car olarak geçiyor.

Seneler ve teknolojiler geliştikçe yavaş yavaş msucle car deyimi dedeğişiyor. Eskiden sadece düz yolda hız yapan, viraj dönemeyen, atmosferik V8'ler vardı. Artık durum birazcık daha hız, konfor ve eğlenceye döndü. Motorlar da süperşarjlı V8'ler oldu. Büyük motorlu ( minimum 6 litre V8) ve sesli nerdeyse her araba Muscle car olarak geçiyor

Mesela Corvette C7 Z06...
Corvette Muscle sınıfına girmiyor, sport sınıfında bir araç.

Muscle araçların olayı zaten kalkış, motor torku aslında tekerleklerde farklı dişli oranlarının araya girmesiyle çok daha yüksek olarak veriliyor. Yola ne kadar iyi tork aktarırsan kalkışta o kadar rahat hızlanırsın. Tabii bu arabaların iç mekanlarının kalitesi çok düşük, yol tutuş diye bir şey yok. Bu arabaların tarzına zaten Muscle deniliyor.

Not: Gülücük atacağına araştır, çocuğa bak. 🤣 Her motoru büyük Amerikan arabasını Muscle sananlar gelmiş buraya, illa kaos çıkarıp zorla anlattıracaklar neyin Muscle olduğunu neyin olmadığını.

Corvette Muscle sınıfına girmiyor, sport sınıfında bir araç.

Muscle araçların olayı zaten kalkış, motor torku aslında tekerleklerde farklı dişli oranlarının araya girmesiyle çok daha yüksek olarak veriliyor. Yola ne kadar iyi tork aktarırsan kalkışta o kadar rahat hızlanırsın. Tabii bu arabaların iç mekanlarının kalitesi çok düşük, yol tutuş diye bir şey yok. Bu arabaların tarzına zaten Muscle deniliyor.
Google a 'Is Corvette a muscle car' yaz. İstedğin her siteye bak hepsi Muscle car olduğunu söylüyor.

İstediğin her siteye bak hepsi Muscle car olduğunu söylüyor.
Kendisi araştırmamış, utanmadan bir de Google'a yaz bak diyor. 🤣

Her sınıflandırma sitesine bak, orada Sports car (S) sınıfında olduğunu göreceksin. Chevrolet'nin kendi sitesi de buna dahil. Hiç araştırmadığı halde, bilmediği konuda böyle ezberden konuşanları görünce kendimi tutamıyorum. Uzun uzun Chevrolet'nin kendi sitesi dahil her yerden kaynak vermeye başlıyorum.

Google'da nasıl arama yapacağını öğren önce. Dediğini yazdım bak ne diyor. İngilizce bilmiyorsan çevireyim: "Tanıma göre bir muscle car olmasa da" diyor. Arabaların tanımları sana bana göre değil, sınıflandırmaları resmi olarak yapılır. Her büyük motorlu Amerikan arabası Muscle değil.

Screenshot_86.png

Al bak, burada da diyor. Her yerde Sports diyor. "The Corvette is a sport car" yazısı aşağıda var. Site belli, gir kendin bak.

Screenshot_87.png

Bak bu sitede neden Muscle olmadığı anlatılmış.

Screenshot_88.png

Bitmedi daha, gel bir de bunlara bak:

Screenshot_89.png
Screenshot_90.png
Screenshot_91.png

Bak Chevrolet'nin kendisi nasıl sınıflandırmış:

Screenshot_92.png

Benim bildiğim 60-80 modelleri muscle car olarak geçiyor.
Corvette hep sport car sınıfındaydı. Zaten ilk modelin yapılma nedeni o dönemde Alfa Romeo ve Jaguar gibi markaların 2 koltuklu spor araba sınıfında öne çıkmasıydı. Sonra İtalyan bir dizayncı ile başka bir marka (Amerikan sanırım) Healey modelini yapıyor, GM de Chevrolet ile bu pazarda araba yapmak için proje başlatıyor.
Corvette'i muscle car zannedenlerin sayısı ne kadar fazlaysa Mustang'i de "ilk başta" muscle zanneden çok kişi var. Aslında pony car projesi olarak yapıldı, sonra muscle sınıfında kabul edilen modeller (Mach 1 gibi) yapıldı. Yani her Mustang modeli de muscle sınıfında değil.

Son düzenleme:
Muscle Carlarda tork baya bir fazla olduğu için kalkışta kendisini baya bir öne atıyor motorlarda yabana atılmayacak kadar da beygir olduğu için rakibi toparlayana kadar o finish alıyor.

Geri
Yukarı