Amerika'dan laptop getirmek

Anjuan

Femtopat
Daha fazla  
Bir tanıdığımdan rica edip aracılığıyla Amerika'dan laptop getirtmek istiyorum, kargoyla vs. değil kendisi gelirken yanında getirip teslim edecek. Fiyat olarak çok büyük avantajı var ve TR'de olmayan bir model. Ülkeye girişte vs. bir sorunla karşılaşılır mı, el koyulma gibi bir ihtimal olur mu? Amerikada alınmış laptopu Türkiye'de kullanmanın dezavantajları ne olabilir? Yasal sorun yaşama ihtimalim var mı? Kaçak sayılıyor mu? Bilenler aydınlatırsa sevinirim.

Detaylı şekilde bilmiyorum ama kimse cevaplamamış ben cevaplamak zorunda gibi hissettim bu yüzden. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Bilgisayar bozulursa veya temizlik gibi durumlarda garanti sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Fakat kaçak vesaire gibi bir durum yaşanmaz. Kişiye sorulduğunda da ticari bir amacı olmadığını belirtirse, sınırda da sorun yaşamaz.

Bir tanıdığımdan rica edip aracılığıyla Amerika'dan laptop getirtmek istiyorum, kargoyla vs. değil kendisi gelirken yanında getirip teslim edecek. Fiyat olarak çok büyük avantajı var ve TR'de olmayan bir model. Ülkeye girişte vs. bir sorunla karşılaşılır mı, el koyulma gibi bir ihtimal olur mu? Amerika'da alınmış laptopu Türkiye'de kullanmanın dezavantajları ne olabilir? Yasal sorun yaşama ihtimalim var mı? Kaçak sayılıyor mu? Bilenler aydınlatırsa sevinirim.

İlk öncelikle laptopu ülkeye getirirken kendisininmiş gibi hani kutusunu açsın jelatinlerini falan sanki günlük hayatta kullanıyormuş gibi getirsin o zaman gümrük vergisi alamazlar çünkü onun üzerine sayarlar Türkiye'ye geldiğinde ise direk size versin.

İlk öncelikle laptopu ülkeye getirirken kendisininmiş gibi hani kutusunu açsın jelatinlerini falan sanki günlük hayatta kullanıyormuş gibi getirsin o zaman gümrük vergisi alamazlar çünkü onun üzerine sayarlar Türkiye'ye geldiğinde ise direk size versin.
İşte onun üzerine sayılması ileride benim için problem teşkil edebilir mi? Mesela kullanırken bir problem oldu ve PC'yi bu yolla getirttiğim anlaşıldı, yasal sorun yaşar mıyım?

Detaylı şekilde bilmiyorum ama kimse cevaplamamış ben cevaplamak zorunda gibi hissettim bu yüzden. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Bilgisayar bozulursa veya temizlik gibi durumlarda garanti sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Fakat kaçak vesaire gibi bir durum yaşanmaz. Kişiye sorulduğunda da ticari bir amacı olmadığını belirtirse, sınırda da sorun yaşamaz.
Anladım. Aradaki fiyat farkıyla 5 kere falan tamir ettirebiliyorum sanırım (yüksek ihtimal ihtiyacım olmayacak olsa da), garantiden sorun olmaz sadece kaçak mal muamelesi görür mü diye şüpheleniyordum. Emin misiniz?

Kutusunun jelatinleri açılsın.
Kutusu çok ellenmese bile üstteki arkadaşın dediği gibi ticari amaç olmadığını belirtirse yine de sorun yaşanır mı?

Son düzenleme:
İşte onun üzerine sayılması ileride benim için problem teşkil edebilir mi? Mesela kullanırken bir problem oldu ve PC'yi bu yolla getirttiğim anlaşıldı, yasal sorun yaşar mıyım?

Anladım. Aradaki fiyat farkıyla 5 kere falan tamir ettirebiliyorum sanırım (yüksek ihtimal ihtiyacım olmayacak olsa da), garantiden sorun olmaz sadece kaçak mal muamelesi görür mü diye şüpheleniyordum. Emin misiniz?

Kutusu çok ellenmese bile üstteki arkadaşın dediği gibi ticari amaç olmadığını belirtirse yine de sorun yaşanır mı?
Onun üzerinden tekrardan ona gönderirsin o da yetkili servise gönderir diye biliyorum.

Onun üzerinden tekrardan ona gönderirsin o da yetkili servise gönderir diye biliyorum.
Tamir için değil. Kaçak mal veya vergi kaçırmaktan yargılanır mıyım diye soruyorum.

Buradan anladığıma göre hediye olduğu belirtilirse 10 euro bir bandrol ücretiyle kutusunda sokulabiliyormuş, ne dersiniz?

Hem ülkeye girişte hediye olduğu belirtilmiş olduğu için ileride bir sorun yaşarsam hediye olduğunu da söyleyebilirim, mantıklı geldi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230610-204236_Chrome.jpg
    Screenshot_20230610-204236_Chrome.jpg
    228,8 KB · Görüntüleme: 149
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı