AMI BIOS Ayarları Nasıl Yapılır?

İTHAKA

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bir hafta önce masaüstü bilgisayar aldım. Win 8 keşif amaçlı gezinirken, yanlışlıkla "ikinci ekrana" girdim fakat bir türlü çıkamadım. Microsoft destek hattını aradım bana bios pilini çıkarıp taktığımda sorunun ortadan kalkacağını söyledi. Ben de garanti etiketini koparıp bilgisayarı açtım ve bios pilini çıkardım. Bios pilini tekrar açıp çıkardığımda ekran düzeldi ama sanırım bios ayarları ile ilgili bir bölüm çıktı. Ben orada şiştim ne yapmam gerekir. Markası AMI. Ben kendim bu ayarları yapabilirmiyim yoksa profesyonel destek mi almalıyım

Çıkan ayarlarda RESTORE DEFAULTS ibaresi olmalıdır. Bunu yaparsanız BIOS'unuz ön ayarlara dönecektir. Tek yapmanız bu işlemden sonra sisteme girip saat ayarlarını yapmaktır.

Tekrar merhaba, problemli bilgisayar evde olduğu için önerilerinizi ancak evde uygulama şansım oldu. Öncelikle "Restore Optimized Defaults" seçeneğini bulamadım yada yoktu. Ancak "Restore as user default" ve "save as user default" seçenekleri vardı. Her iki seçeneğide kullanıp Save&Exit Setup ve sonrasında Yes dediğimde "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key" ibaresi ile karşılaşıyorum.

Öncelikle bilgisayarı açtığımda ekranda gördüğüm durumlardan bahsederek problemi anlatmaya başlayayım. Bilgisayarı açtığımda;

American Megatrens İnc. H61H2-mv 12/17/2012-version -2.15.1229 (sanırım ana kart versiyonu bu) altında ise;
CMOS Setting Wrong uyarısının altında ise;
Press F7 tuşuna basınca her hangi bir şey olmuyor, onun altındaki DEL yada F2 'ye basınca ise ECS ELİTE GROUP ekranı altında zaman saat,boot,vs gibi teknik ayarlar kısmı çıkıyor. Tabii bu işlere yabancı olduğumdan ekran ile karşılıklı bakışmaktan öteye gidemiyorum. Sorunumun özeti bu. Umarım anlatabilmişimdir. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

DEL yazıp BIOS'a girin. Ardından Boot sekmesine gelin. Şu ekran çıkacak:

QHr5Bi7.jpg

Burada Boot Option #1'in Hard Disk olduğundan (bu sabit diskinizi modeli de olabilir) emin olun. Save & Exit yapıp ayarları kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Recep bey maalesef verdiğiniz reçete de işe yaramadı. Benim bilgisayarın sanırım bir hastahaneye yatması şart oldu. Garanti etiketini de söktüğümden pamuk eller cebe olacak. İlginiz için teşekkür ederim.

Bilgisi olan bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. O kadar zor değildir, vampirler basit birşey için en az 20 papelinizi hiç ederler. Yazık paraya...

Recep Bey, tarif ettiğiniz gibi BİOS'a ardından da Boot sekmesine tıklayarak Boot Configurationa girdim. Opertaion system select kısmı Windows 7 or Other OS şeklinde idi hiç ellemedim. Boot Option1 = hitachi.....adlı sabit disk modeli yazılı idi. Diğer bütün sekmeler bana gönderdiğiniz iletilerde ki gibi ayarlandı. F4 save & Exit yapıp sonunda YES tuşuna bastım. Bilgisayarı yeniden başlatacak bir sekme olmadığından kasa üzerindeki düğmeden kapatıp tekrar açtım. Sonuçta değişiklik olmadı. Ben Win8 kullanıyorum onun için daha sonra Opertaion system select kısmı Windows 8 or Other OS yazıp denediğimde ise bu sefer ekran sinyal yok uyarısı verdi.Tecrübesizliğim konusunda sonuna kadar haklısınız. Tamirciye götürmemekte ki inadım da biraz tecrübe kazanmak isteyişimdir. Ama sıkılmaya başladım. Uzalan Bey'in dediği gibi kimseye de söyüşlenmek istemiyorum.

- - - Güncellendi - - -

Bilgisayarı yeniden başlatmak için ne yapmalıyım?. Çünkü daha önceki mesajlarım da belirtiğim gibi ekran üzerinden yeniden başlat işlemi yapabileceğim bir sekme yok.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı