Amortili Elektrik Devresi

Egehan KALENDER

Hectopat
Yer
Pendik/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ortalama 1,5 yıldır tasarladığım ve bir türlü tam amacıma ulaşamadığım bir devreyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle amacım herhangi bir otomobilin ömrü boyunca asla yakıt harcamaması;

Günümüzde elektrikli otomobiller bulunmakta ama ortalama 250-300 kilometre sonra aküsü bitiyor. Benim amacımda bu dolum işlemini ortadan kaldırmak. Kendim 8,5 ayda tasarladığım modelde arka tekerleklere dinamo bağlamıştım ve otomobilin tavanını güneş paneli yerleştirmiştim. Bir akü arabayı hareket ettirirken diğeri ise dinamo ve güneş panelinden şarj oluyordu. Tek yapılması gereken akü bittiğinde diğer şarj olan akü ile yerlerini değiştirmekti. Ama sadece akünün %40'ını doldurmaya yetecek güç üretebiliyorum. Bu konu hakkında yardım edebilecek biri var ise lütfen yardımcı olsun. En kısa sürede çizimlerimi hesaplamalarımı ve modelin fotoğraflarını atacağım.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı