Elektrik Devresi- Seri ve Paralellik

Arkadaşlar kusura bakmayın, devreyi sonunda harflendirip basit hale getirdim. Burada R5(R9) direncini hesaplarken hangisine seri, hangisine paralel nasıl karar vereceğim. Tüm yanıtlarınız ve uğraşmlarınız için teşekkür ederim bu arada.

Dostum sadece bir devre elemanı gelrise harf değişir. D yazdığın yer ile E yazdığın yer arasına hiçbir devre elemanı olmadığı için ikisi aynı.

Direnç harflerini unutmuşum:

20201125_173506.jpg

Şimdi şu da var. Normalde teori ve ölçülen değerin farklı çıkması gerekiyor, zira kablo empedansı, ölçüm aleti hassasiyeti falan.

Ama simülasyon ortamında, teorik ve ölçülen değerin aynı olması lazım zira empedans ve ölçüm aletinin hassasiyeti hesaba katılmıyor. Error bulmanız istendiyse, %0'dır.

Tabii empedans falan hesaba kattırdılarsa, ki sanmıyorum.

E ile D noktası aynı noktalar.
Evet böyle yapınca da aynı çıktı.
Dostum sadece bir devre elemanı gelrise harf değişir. D yazdığın yer ile E yazdığın yer arasına hiçbir devre elemanı olmadığı için ikisi aynı.
Arkadaş yukarda da yazmış düzelttim. Teşekkür ederim.
Direnç harflerini unutmuşum:

Eki Görüntüle 750666

Şimdi şu da var. Normalde teori ve ölçülen değerin farklı çıkması gerekiyor, zira kablo empedansı, ölçüm aleti hassasiyeti falan.

Ama simülasyon ortamında, teorik ve ölçülen değerin aynı olması lazım zira empedans ve ölçüm aletinin hassasiyeti hesaba katılmıyor. Error bulmanız istendiyse, %0'dır.

Tabii empedans falan hesaba kattırdılarsa, ki sanmıyorum.
Çok teşekkür ederim, akşam akşam seni de yordum. Bu sorunun cevabının ne kadar önemli olduğunu anlatamam. Cevap veren herkese teşekkür ederim. Proteus'ta çizince'da aynı değerleri görüyorum.
Konu kilit.

Dosya Ekleri

• asdasd.jpg
    asdasd.jpg
    110,8 KB · Görüntüleme: 26

Yeni konular

Geri
Yukarı