AN515-43'ten yüksek hard diski sesi geliyor

mühendis52

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Nitro serisi AN515-43 Gaming laptop kullanıyorum. Yaklaşık son 1 haftadır bilgisayar fanından daha fazla hard disk sesi duymaktayım, daha önceden böyle bir şey yoktu. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Ryzen 7 3750H CPU.
GTX 1650 GPU.
16 GB Hynix 2666 MHz CL 19 RAM.
Windows 10 Home Single.
Toshiba 2.5 inch 1 TB HDD.

Merhaba, Nitro serisi AN515-43 Gaming laptop kullanıyorum. Yaklaşık son 1 haftadır bilgisayar fanından daha fazla hard disk sesi duymaktayım, daha önceden böyle bir şey yoktu. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Ryzen 7 3750H CPU.
GTX 1650 GPU.
16 GB Hynix 2666 MHz CL 19 RAM.
Windows 10 Home Single.
Toshiba 2.5 inch 1 TB HDD.
Mekanik disklerde okuyucu kafa diskin başına sonuna giderek okuma yaparken çok ses çıkartabilir. Buna karşı Disk Birleştirici diye bir araçla dosyalar sıralı şekilde dizilirler ki kafa daha az hareket etsin, okuma hızlansın ve sessiz çalışsın.
Windows 10/11 güncelleme dosyaları, sizin özel dosyalarınız vs sürekli yazılıp/silindikçe disk çok parçalı hale gelir.
Öncelikle disk temizleme ile gereksiz güncelleme dosyalarını silin, ardından Disk Birleştiriciyi çalıştırıp birleştirin.
Hem ses azalacaktır, hem de hızı ilk başa dönecektir.

Not: Eğer bunlar dışında arada donma, dosyaları kopyalarken hatalar gibi sorunlar varsa, o zaman diskte bir sorun olabilir. Hard Disk Sentinel'le sağlık durumuna bakabilirsiniz.

Ek olarak: Gaming Laptop için SSD kullanırsanız daha akıllıca olur.

Mekanik disklerde okuyucu kafa diskin başına sonuna giderek okuma yaparken çok ses çıkartabilir. Buna karşı disk birleştirici diye bir araçla dosyalar sıralı şekilde dizilirler ki kafa daha az hareket etsin, okuma hızlansın ve sessiz çalışsın.
Windows 10/11 güncelleme dosyaları, sizin özel dosyalarınız vs sürekli yazılıp/silindikçe disk çok parçalı hale gelir.
Öncelikle disk temizleme ile gereksiz güncelleme dosyalarını silin, ardından disk birleştiriciyi çalıştırıp birleştirin.

Not: Eğer bunlar dışında arada donma, dosyaları kopyalarken hatalar gibi sorunlar varsa, o zaman diskte bir sorun olabilir. Hard Disk Sentinel'le sağlık durumuna bakabilirsiniz.

Ek olarak: Gaming laptop için SSD kullanırsanız daha akıllıca olur.

256 GB SSD var fakat yanında 1 TB HDD kullanıyorum. Normalde böyle bir sorun yoktu, bakımını yaptırdım yaklaşık 1 hafta sonra oyun yüklerken başladı. Sadece ses sorunu var herhangi bir aktarım sorunu olmadı şu anda HD Tune ile error scan taraması yaptırıyorum.

Mekanik disklerde okuyucu kafa diskin başına sonuna giderek okuma yaparken çok ses çıkartabilir. Buna karşı disk birleştirici diye bir araçla dosyalar sıralı şekilde dizilirler ki kafa daha az hareket etsin, okuma hızlansın ve sessiz çalışsın.
Öncelikle disk temizleme ile gereksiz güncelleme dosyalarını silin, ardından disk birleştiriciyi çalıştırıp birleştirin.

Ek olarak: Gaming laptop için SSD kullanırsanız daha akıllıca olur.

Format atmak işe yarar mı?

256 GB SSD var fakat yanında 1 TB HDD kullanıyorum. Normalde böyle bir sorun yoktu, bakımını yaptırdım yaklaşık 1 hafta sonra oyun yüklerken başladı. Sadece ses sorunu var herhangi bir aktarım sorunu olmadı şu anda HD Tune ile error scan taraması yaptırıyorum.
O halde basitçe önce Disk Temizleme ve sonra Disk Birleştirici kullanın, düzelecektir.

HD Tune'ü ben de kullanırım ama disk tarama işi bir sorun tespit edilirse yapılır ve 1 TB için 3-4 saat sürer.

Şüphe hallerinde ilk yapacağınız şey Hard Disk Sentinel indirip:
Sağlık durumu %100 mü diye görmek, değilse ve hatalar var yazıyorsa ancak bir HD Tune taraması yapılabilir.
Hatta hata bulunduğunda da ilk işiniz o diske Windows'un hata taramasını yaptırmak, sonra düzelmiş mi diye HD Tune Hata Taramasını yapmak olmalı.
Önce hızlı çözümler, sonra yavaş çözümler uygulanır.

Format atmak işe yarar mı?

Format atmak elbette işe yarar, diski sıfırlar, formatı hızlı değil de yavaş atarsanız (eğer varsa) hataları da gizler.

Ama bunun için içini boşaltmanız gerekecektir.

Düzelmezse ne yapılabilir, fiziksel sorun olabilir mi?

Ses ne şekilde, sürekli bir fan sesi gibi mi yoksa tıkırtı veya cırrrt cırrrt şeklinde mi?

Fan sesi şeklinde, mekanik olduğu için normal diyebilirsiniz ama önceden bu kadar yoktu biraz fazla olduğunda fandan daha fazla dikkatimi çekti.

Dosya Ekleri

• hdd.png
    hdd.png
    42,1 KB · Görüntüleme: 15
Diskin kasa ile bağlantısı gevşemişse titreşim yüzünden ses artmış olabilir. Ya da motor arızasıdır.

Çözümü var mı? HDD'yi çıkarıp tekrar taktım değişmedi fakat HDD'nin arka kısmında kağıt kapak gibi bir kısım var HDD ile arasında hafif boşluk var oradan kaynaklanan sürtünme tarzı ses olabilir mi?

Hiçbir sorun yok, diskiniz sağlam.

İlk yazdığım disk birleştirme işlemini yapın, ya da hızlı bir format atıp sıfırlayın. İkisi de aynı işi yapar.

Disk birleştirme pek işe yaramadı diyebilirim.

Son düzenleme:
Çözümü var mı? HDD'yi çıkarıp tekrar taktım değişmedi fakat HDD'nin arka kısmında kağıt kapak gibi bir kısım var HDD ile arasında hafif boşluk var oradan kaynaklanan sürtünme tarzı ses olabilir mi?

Disk birleştirme pek işe yaramadı diyebilirim.
O zaman HDD'de modelinden kaynaklı bir ses sorunu olabilir.
Disk sağlam olduktan sonra bir işlem gerekmiyor, ama sesten çok rahatsızsanız farklı bir model alın, bunu da harici kutuyla kullanırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı