Anadolu Lisesi vs Meslek Lisesi

Niye son karar olsunki bende meslek lisesi çıkışlıyım meslek lisesinin eksileri kadar artıları çok oldu benim üzerimde programlama mantığım lisedeki eğitimim sayesinde daha iyi oldu.

Sana cok neden sayarim . Bende meslek lisesinden ozele gectim . dayanamadim orada . Arada istisna okullar var dogrudur ama turkiyedeki meslek liselerinin %99 u it ugursuz yetistirme yurdudur kimsede aksini iddia edemez . Meslek liselerindeki cogu hocalar vasat derecede isini iyi yapar . Ben turkiyenin en iyi meslek liselerinden birinde okuyodum . Izmir mithatpasa endustri meslek lisesi . Belki bilen vardir . 1800 li yillardan kalma tarihi ve degerli bir binasi vardir . okul ile deniz arasinda sadece bir cadde vardir . Neredeyse denize sifir bir okuldur . Ona ragmen icinde dunyanin en rezalet insanlari yetismektedir . Benim okudugum okul turkiyenin iyi meslek liselerindense , kimse bana gelip meslek lisesi de egitim gordum aslanlar gibi meslek sahibi oldum demesin . insan kendi kendini gelistirirse biyerlere gelir . Bu meslek liselerinin insana kazandiracagi hicbirsey yok .

Sana cok neden sayarim . Bende meslek lisesinden ozele gectim . dayanamadim orada . Arada istisna okullar var dogrudur ama turkiyedeki meslek liselerinin %99 u it ugursuz yetistirme yurdudur kimsede aksini iddia edemez . Meslek liselerindeki cogu hocalar vasat derecede isini iyi yapar . Ben turkiyenin en iyi meslek liselerinden birinde okuyodum . Izmir mithatpasa endustri meslek lisesi . Belki bilen vardir . 1800 li yillardan kalma tarihi ve degerli bir binasi vardir . okul ile deniz arasinda sadece bir cadde vardir . Neredeyse denize sifir bir okuldur . Ona ragmen icinde dunyanin en rezalet insanlari yetismektedir . Benim okudugum okul turkiyenin iyi meslek liselerindense , kimse bana gelip meslek lisesi de egitim gordum aslanlar gibi meslek sahibi oldum demesin . insan kendi kendini gelistirirse biyerlere gelir . Bu meslek liselerinin insana kazandiracagi hicbirsey yok .
Tabikide bir yerlere gelebilmek için kendini geliştirmek çok önemli ona bir sözüm yok benim demek istediğim programlama alt yapım biraz iyi atıldı demek istedim sadece bende liseyi bitirdikten sonra 2 yıl yüksekokul bilgisayar programcılığını bitirdim orada ne öğrendim doğrusunu söylemek gerekirse böyle eğitim sisteminde hiç bir şey :) şuanda 4 yıllığa tamamlıyorum.

Kardeşim bence Anadolu Lisesinde kal Meslek düşünme bile he yine de kararında ısrarlıysan teknik bölümü olan okullara git yoksa endüstride sayısal dersler görmüyorsun. Şuan Meslek Lisesi'nde Teknik bilgisayar bölümünde okuyorum okulun bana kattıkları var ama daha çok araştırarak öğrendim yani iş sende bitiyor. Okul java öğretmiyor ama ben araştırarak biraz öğrendim. Yani Anadolu lisesinde kal Bilgisayarı araştırarak ta öğrenirsin ;)

Arkadaşlar Anadolu lisesinde kalırsam sözel seçip üniversitede coğrafya bölümü okuyup coğrafya öğretmeni olmak istiyorum. Eğer mesleğe gidersem Elektrik okuyacağım, sizce kararımı Meslek lisesinden yana mı Anadolu lisesinden yana mı yapayım ?
Edit: @Recep Baltaş @Neşeli Enginar @Ali Güngör @Murat5038 @BilgisayarKurdu @er36po Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Bende anadolu lisesinde okuyorum ve sayısal seçeceğim bilgisayar veya inşaat mühendisliği istiyorum. Bence hayallerine aldanıp ileride açıkta kalma ama yapabileceğine inanıyorsan her şey olur ve bir de ben bu tip konuları genelde alt yapıya dayandırıyorum şahsen, ilk okul hocalarım genelde sevdiğim hocalar oldu derslerinden başarı ile geçtim fakat gel gör ki matematiğimin altyapısı son derece kötüydü. 'Antremanlarla Matematik' alıp baştan başladım yanlış hatırlamıyorsam 4 kitaptan oluşuyor sende başlayıp en azından alt yapına biraz katkıda bulunabilirsin.

Kardeşim EML 10. sınıf öğrencisiyim. Yazılanları okudumda çok saçma.
Bir kere başarı çalışmadan geçer hangi liseye gidersen git çalışman lazım.
Tabi meslek liselerinde 9. sınıflar biraz sıkıntı teog'dan düşük alan geliyor. 10. sınıfta bölüm seçiyorsun. Ben elektrik ve elektronik bölümünü seçtim. Şöyleki hem uygulama dersleri hemde kültür dersleri derken gerçekten zor oluyor. 10. sınıfta bozuk öğrenci kalmıyor ki olsada her lisede var. Meslek lilesinin en büyük artısı iş garantisi oluyor. İşsiz kalmassın. Anadoluda ise üniversite gitmessen işsiz kalabiliyorsun. Tekrar diyorum kimse kendi kafasına göre yazmasın. Anadoluya giden öğrencileri de her gün görüyoruz hiç fark yok. Doğrusu birazda neslimiz kötü yapcak birşey yok.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı