Meslek Lisesi vs Anadolu Lisesi

Bir bilgim yok. Ama büyük ihtimal ile yazın alabilirsin diye düşünüyorum.
Fakat benim önerim bu dönem geçmen gerektiği. Çünkü bir sonraki sene sıkıntı yaşayabilirsin. O yüzden şimdi geçip yolun başındayken zorluk seviyesine ve sisteme alışman gerektiğidir. :) 10. Sınıf da 9. sınıf bilgine de ihtiyaç duyacağını düşünüyorum. Eğitim seviyesinden bahsediyorum yani. :)
Karne ortalaması teog puanını etkiliyormu peki? Yani teog puanımda yükselme yada azalma olurmu? Tekrar çok teşekkür ederim.
@Silinen üye

Kesinlikle okulunu değiştirmelisin eğer üniversite sınavı için iyi bir sonuç istiyorsan. Ailene, geleceğini düşündüklerini kanıtlamaları için bu duruma olumlu bakmalarının gerekli olduğunu söyle.

Aileme anlattım. Fakat onlar dönem sonu nakil yaptıralım diyorlar. Ben ise dönem sonunu beklemek istemiyorum. Aklımda bir soru var. Bu soru ise teog puanımın karne notum ile yükseltebilme? Yani böyle bir şey mümkün müdür?

A.t.l bilisim 10.sınıfım istanbulda okuyorum.Hangi meslek lisesi nerede olduğuna gore degisir. Bizim lisenin bilişim bölümü puanı çogu anadolu lisesine fark atıyor Ve eğitimi gayet iyi. Her sene bizim okuldan mezun 3-4 ünlu tanınmıs kisi gelerek konferans düzenliyor , üniversite yolunda tavsiyeler verip kendi yaşadıklarını anlatıyor . Eğer teknik lisede okuyacaksan
1-Elektrik / elektronik / Bilişim / mekatronik bölümlerinde okuman ve üniversitede bu bölümleri istemen gerekiyor.
2-İngılizce kursuna gitmen gerekiyor çünki bu bölumlerde ilerlemek için ingilizce şart.
3- Ortalamanı yüksek tutman lazım , katsayıdan yararlanmak için.
4-lise 3.ün başlangıcindan lise 4 ün sonuna kadar ygs yls konu anlatımlı kitaplarına çalısman gerekiyor.
5- Eğer sağlam bir lisedeysen elektrik - elektronik can sıkıcı olabilir , bilisimde öyle.
6-Evde araştırma yapman şart .
7- Ben oyun oynamıyorum , yazilım dillerinin mantığını anlayarak ögreniyorum Eğer bu bölümu seçersen çalısman lazım.
8- Eğer bu bölümlerden herhangi birine ilgi duymuyorsan , bunlari gerçekleştiremeyeceksen , okul kötüyse , fiziğe ilgin yoksa , teknik lise pişmanlar kervanına katılırsın.
Kendi gördükleri ve çevresine göre yapan arkadaşlara birşey diyemem ancak istanbulda iyi teknik lisenin sayısi belli haklılar , bizim okulun ilk gününde , çok iyi derece ile herkesin bildiği bir üniversiteyi tam burslu kazanan abimizin konuşmasını dinleyince şaşirmistim. Ve bu senenin 9. Sınıflari ve daha sonra gelecekler sakın gelmesin , okulu çöplüge çeviriyorlar. Anadolu liselerini kazanmayanları dolduruyorlar ama 10. 11. 12 . sınıf ve mezun olanların döneminde bizim okulu kazanamayanlar anadolu lisesine gidiyordu. Ayrıca mtok olayı var. Sadece meslek ve teknik lise mezunlarının girebildiği üniversiteler.Eğer iyi bir liseye gitmiyorsan onlari bile kaznamazsin . Teknik lisenin avantajı orta düzey üniversiteleri kazanmak , istediğin mesleği ögrenmek ve boş vakitlerde öğrendiklerini geliştirmek , bolca boş vaktin olucaktır.9.sınifsan ve daha oncesiysen meslek-teknik liselerine gitme Artık bitti , basbakanın aciklamasi var nitelikli amele yetistirmeyi amaçlıyorlar artık. Yeni üniversite sisteminde ilgi alanına gorede sadece bildiklerinle bile üniversite imkanı olma ihtimalı var . Anadolu lisesi 206 puan , kadıkoy anadolu lisesi 296 puan bizim lise 320 puan. Puana takılmamak lazım ancak lys ygs ve gelecek yeni sınav sistemine 2 yıl çalısarak cok iyi bir universite ve teknik lisenin tecrubesini kazanabilirsin ama zor yol , başarirsan üniversitede ve sonrasında rahat edersin , anadolu lisesine gidip mühendislik kazanırsan hem tecrüben olmaz , hem bilgin az olur , üniversitede çok zorlanırsın , üniversiteyi bitirince ( standart bir üniversite ) stajyer gibi çalıstirirlar , 2 yıl mezunun yanında işi oğrenmeye çalısırsın . Bunun yanlış olduğunu dusünen arkadasların Bilgisayar mühendisi olup issiz kalanların habere cikmasi , mimarlar muhendisler odasinın hicbirsey bilmeyen bir mühendisin 1000 tl ücret almasının yanlıs olduğu ve haklarının verilmesi için olan yazısı , Teknoloji fakültelerinin ( çogu mtok ) (teknoloji fakültesi işin uygulamasini oğretir , teknik fakülte teoriyi yani teknoloji fakultesi problemi cozmeyi , teknik fakülte ise formulu verir) Sayısinın artacaği ve bu bölüm mezunlarının tecrübeli olmasi dolayısiyla firmaların yoğun istek gösterdigi , bu bölümlerden sorumlu / kurucuların yaziları ve birçok şey teknik liseye gidip , ingilizce kursu ve 2 yıl sınava hazırlanarak nasil bir geleceğin için artıdir . Bana göre yüksek puanlı Teknik liseler açılmalı ve mühendis yetistirilmeli ama Türkiyede amele yetiştirmek amaclanıyor o yüzden kendi çaban şart. Neden bu kadar uzun yazdınız diye sorarsanız artık şu meslek / teknik lise kalıplarına son verin ve kendi cevrenizdeki cahil , cabasız insanları anlatmayın. Suç sizde değil teknik liseleri amele yetistirmeye odaklayanlarda !!!!!! @BilgisayarKurdu öyle değilmi ? @Recep Baltaş almanca ögretmenliği okumuş ama bilgisayar mühendislerinden fazla bilgi sahibi , bence politikaya atılmalı ülkedeki teknoloji anlayısı sınavları tabletlerde yapacağiz diyerek teknoloji devleti olduk diyerek gaza getirip , gümrük bakanliğınin yaptirdiği yazilimi yapan firmanın içinde açıklar bıraktıgının ortaya cikmasiyla yerle bir olmasi.Yarın savaş çiksa f -16 ve diger araçların yazılımı sahibi ülkeler bu araçlari kullanmaya izin vermez , bu araçların yazilımını kıran 3 Türk mühendisin intihar etmeside çok ilginçtir . ÇareTechnopatlar

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim. Çok iyi açıklamışsın. Benim şuanda gittiğim okul Erkan Meslek Lisesi. Özel bir okul fakat devlet destekli bir okul. Okula ve eğitimine diyeceğim bir şey yok. Fakat puanı 310 olupta gelen de var, 200 olupta gelende var. Ne kadar gerikafalı varsa bu okulda. Gerikafalıdan kastım ahkem kesip sınıfta ders işlememize maydanoz oluyorlar. Öğretmeni ağlatandan tutun kapıya kafa atan sinir hastasına kadar. İyi bir Meslek lisesi var aslında ordada Sağlık bölümü varmış galiba. Orayı da düşünebilirim. Puanı da gayet yüksek fakat beni alırlarmı orası meçhul. Eğer karne notlarına bakılıyor ise kontenjan olduğunda oraya nakilimi isterim. Ama kafama oturmayan sorular var kafam çok karışık. Benim puanım oldukça düşük. Teoga ahmaklık edip çalışmadım gezdim dolaştım. Yaptım bir hata. Puanım 278. İstediğim okul 340. Fakat kontenjan 0. 2. planımdaki okul 310 puan. Önceki hafta 280 puan ile öğrenci almış okul. Bende buna güvenerek kontenjanı bekliyorum. Yazılılar başlamadan okul değiştirmeyi planlıyorum. Fakat ailem dönem sonuna kadar karne ortalamamı epey yükseltip daha iyi bir liseye gidebileceğimi düşünüyorlar. Böyle bir şey olduğunu varsayalım o zamanda bütün akıllılar birden nakil isteyince bana yer kalıcakmı? 0.1 Puanla önüme geçen olabilir sonuçta.
Gerçekten kafam çok karışık. Ne yapacağımı inanın bilmiyorum. :confused:(n)

Emin ol heryerde öyleleri var , yada değisık tipleri .Bence okulu fazla takma 9.sınif konu anlatımli birey kitapları al fizik ,biyoji, matematik, get that word ingilizce kitabını al , coğrafya biyoloji kitabından tanımların özetini cıkar ,İngilizce kursuna gitmen lazım durumuna göre ismek kurslarınada gidebilirsin .Çok temiz defter tutman lazım konu özetlerini yaz. Bıde bazı hocalar olacaktir, konuyu anlatmak yerine saçma sekilde dolana dolana anlatıp sınavlarda ve hayatta işe yaramaz hale getirirler bunları dinleme.

Emin ol heryerde öyleleri var , yada değisık tipleri .Bence okulu fazla takma 9.sınif konu anlatımli birey kitapları al fizik ,biyoji, matematik, get that word ingilizce kitabını al , coğrafya biyoloji kitabından tanımların özetini cıkar ,İngilizce kursuna gitmen lazım durumuna göre ismek kurslarınada gidebilirsin .Çok temiz defter tutman lazım konu özetlerini yaz. Bıde bazı hocalar olacaktir, konuyu anlatmak yerine saçma sekilde dolana dolana anlatıp sınavlarda ve hayatta işe yaramaz hale getirirler bunları dinleme.
Haklısınız. Fakat bu şekilde anlatan hocalarımız yok allahtan. 85 liraya Mind Your English kitabını almıştım. Okulda kitap yerine bu kitaptan ders işliyoruz. Fakat ben okulu değiştirme taraftarındayım. Kontenjanlar olur olmaz isteyecek gibi görünüyorum.

Bizim bolumun bu seneki puanı 370 di . Bence kendini geliştirmelisin sürekli ders calısarak Ve ingilizce kursuna git. Liseyi adıni ve ordakileri boşver .

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı