Anadolu lisesinden çıraklık lisesine geçmek mantıklı mı?

sharp44

Decapat
Daha fazla  
Merhaba değerli forum üyeleri.

12. Sınıf'a başlıyorum, ders çalışmaktan resmen nefret ediyorum. Ortalama bir üniversiteye gidip 4 senemi boşa harcayıp muhtemelen işsiz kalmaktansa çıraklık lisesine geçip oto sanayide çalışmayı düşünüyorum. Eğer geçersem 12 yerine 10. sınıftan başlayacağım. Sizce mantıklı mı?

Konuyu kısa özet geçmem gerekirse böyle fakat daha uzun ve detaylı öğrenmek isterseniz aşağıda yazıyor.

Bu sene 12. sınıf'a geçtim. Temelim yok, 9-10-11. sınıf derslerine dair hiçbir bilgim yok.
Sınav notlarım da ortalama 30-70 arası değişmekteydi. Son seneme girdim ve önümde üniversite sınavına hazırlanmak gibi bir olay çıktı.
Diğer seneleri laylaylom geçerek pek takmadım fakat bu sene mecburen takmam gerekli fakat yapmak istemiyorum.
Eskiden isteğim bilgisayar mühendisliği veya siber güvenlikti fakat fazlasıyla matematik gerektirdiği için vazgeçtim. Sayısal kısımda resmen rezalet bir performansım var ve sınavlarda dökülüyorum.
Bu yüzden de üniversite sınavına sıcak bakmıyorum, şöyle anlatmak gerekirse, küçüklükten beri hayalim kendi işimi kurmaktı. Üniversite okuyarak bunu yapmak mümkün mü bilmiyorum, maaşlı çalışan olacağız sonuçta, yanlışım varsa düzeltin.
Ayrıca notlarım da ortaya, tüm sene harıl harıl derslere çalışan bir tanıdığım istediği yeri kazanamadı ve mezuna kaldı.
Bu sene boyunca yapılan masraflar, kazansa 4 sene boyunca olacak masraflar falan derken oldukça büyük miktarlarda para gidiyor, ortalama bir üniversiteden mezun olsam asgari ücret üstü vereceklerini sanmıyorum, bu şekilde önce bu paraları çıkartmak bile yıllarımı alır muhtemelen.

Bu yüzden benim de son zamanlarda kafama Çıraklık Lisesi'ne geçerek Oto Sanayi'de çalışma fikri yatmaya başladı.
Devlet asgari ücretin %30'unu maaş olarak yatırıyor, ek olarak da sigortam da oluyor.
Yıllarca üniversite okuyup masraf yapıp sonunda asgari ücret ile çalışmaktansa çıraklık lisesine geçip hem iş öğrenip hem de maaş alarak usta olma yolunda ilerlemek daha çok para kazandırır diye düşünmekteyim.
Ayrıca ileride kendi sanayi dükkanımı açabilirsem "istediğim kendi işimi kurma" fikrini hayata geçirmiş olurum ve güzel paralar kazanabilirim diye düşünüyorum.

Sizce mantıklı mı, farklı ne gibi alternatiflerim olabilir ve ne yapılabilir?
Fikirlerinizi bekliyorum.

Hayalleriniz ve istekleriniz sizi yapacağınız iş ne olursa olsun en güzeline ve kendiniz için en iyisi olma konumuna getirecektir. İstemediğiniz bir meslekte 40-45bin lira kazanmaktansa istediğiniz meslekte 20-25bin kazanmak çok çok daha iyidir. Çünkü psikolojiniz ve azminiz çok önemli.

Bence mantıksız. Bende 12'ye yeni geçtim ve derslerim kötü. Sadece 1 kere ders çalışacağım deyip, 1 gün çalışarak Türk Dili ve Edebiyatı'ndan 90 almıştım. (normlade 40 falan alırdım ve 11.sınıf) Ne kadar sevinsemde bir daha ders çalışmadım ve maalesef notlarım düştü. Bende düşünüp gerekirse mezuna kalırım düşüncesiyle ders çalışmaya karar verdim ve bu şekilde ortalama bir üniversite kazanmayı planladım

Çalışmak bu kadar zor olmamalı aslında. Aynı sizin gibi bir kuzenim var. Bakkalda çalışıyor şimdi. 100 kere dedik çalış diye çalışmadı sonuç ortada. Ben sizin yerinizde olsam onun gibi olmaktansa gecelere kadar ders çalışıp iyi kötü bir yer kazanırım. Hayatınız söz konusu sonuçta.

12. Sınıf'a başlıyorum, ders çalışmaktan resmen nefret ediyorum. Ortalama bir üniversiteye gidip 4 senemi boşa harcayıp muhtemelen işsiz kalmaktansa çıraklık lisesine geçip oto sanayide çalışmayı düşünüyorum. Eğer geçersem 12 yerine 10. sınıftan başlayacağım. Sizce mantıklı mı?

Konuyu kısa özet geçmem gerekirse böyle fakat daha uzun ve detaylı öğrenmek isterseniz aşağıda yazıyor.

Bu sene 12. sınıf'a geçtim. Temelim yok, 9-10-11. sınıf derslerine dair hiçbir bilgim yok.
Sınav notlarım da ortalama 30-70 arası değişmekteydi. Son seneme girdim ve önümde üniversite sınavına hazırlanmak gibi bir olay çıktı.
Diğer seneleri laylaylom geçerek pek takmadım fakat bu sene mecburen takmam gerekli fakat yapmak istemiyorum.
Eskiden isteğim bilgisayar mühendisliği veya siber güvenlikti fakat fazlasıyla matematik gerektirdiği için vazgeçtim. Sayısal kısımda resmen rezalet bir performansım var ve sınavlarda dökülüyorum.
Bu yüzden de üniversite sınavına sıcak bakmıyorum, şöyle anlatmak gerekirse, küçüklükten beri hayalim kendi işimi kurmaktı. Üniversite okuyarak bunu yapmak mümkün mü bilmiyorum, maaşlı çalışan olacağız sonuçta, yanlışım varsa düzeltin.
Ayrıca notlarım da ortaya, tüm sene harıl harıl derslere çalışan bir tanıdığım istediği yeri kazanamadı ve mezuna kaldı.
Bu sene boyunca yapılan masraflar, kazansa 4 sene boyunca olacak masraflar falan derken oldukça büyük miktarlarda para gidiyor, ortalama bir üniversiteden mezun olsam asgari ücret üstü vereceklerini sanmıyorum, bu şekilde önce bu paraları çıkartmak bile yıllarımı alır muhtemelen.

Bu yüzden benim de son zamanlarda kafama Çıraklık Lisesi'ne geçerek Oto Sanayi'de çalışma fikri yatmaya başladı.
Devlet asgari ücretin %30'unu maaş olarak yatırıyor, ek olarak da sigortam da oluyor.
Yıllarca üniversite okuyup masraf yapıp sonunda asgari ücret ile çalışmaktansa çıraklık lisesine geçip hem iş öğrenip hem de maaş alarak usta olma yolunda ilerlemek daha çok para kazandırır diye düşünmekteyim.
Ayrıca ileride kendi sanayi dükkanımı açabilirsem "istediğim kendi işimi kurma" fikrini hayata geçirmiş olurum ve güzel paralar kazanabilirim diye düşünüyorum.

Sizce mantıklı mı, farklı ne gibi alternatiflerim olabilir ve ne yapılabilir?
Fikirlerinizi bekliyorum.
4 yıl boşa okumak?? Milletin ağız kokusunu 25,30 kuruş için verdiği o laf kalabalığını görsen 4 yıl az gelir. Ama hamal olacağım patronum ne derse ağzına bakarım ağzımı açarım o da asgari ücretimi yatırır diyorsan ve bunu 10 yıl kadar dayanırım diyorsan o başka. O zaman yürü be. Hizmet sektörü adam arıyor. Sana gelen müşteriler de okumuş olacak.

Ortalama bir üniversiteye gidip işsiz kalıcak kişi sizsiniz. Anadolu lisesi akademiyi önemser. Her bölümün en iyi üniversitesi vardır. Tabii bu üniversiteler tek tük değildir, apartman üniversiteler vesaiyre var. Bunlardan mezun olursan bir b*k olamazsın zaten. Sanayide çalışırsan hayatının ömrünü yersin. Gençliğini yersin, çevren ortam yapıcak üniversitede sen motor yağının içinde bıkkınlık yaşayacaksın. Şu an hala geç değil, hedefini bul. 300 günden fazla bir zaman var. Bu gün ile disiplinli bir çalışma yaparsan itü bilgisiyar mühendisliği bile kazanırsın. Kendine güven. Sayısal zekan yoksa da sözelden bölüm seç, memurluğa oyna. Hayatının hatasını yapma.

Bence mantıksız. Bende 12'ye yeni geçtim ve derslerim kötü. Sadece 1 kere ders çalışacağım deyip, 1 gün çalışarak Türk Dili ve Edebiyatı'ndan 90 almıştım. (normlade 40 falan alırdım ve 11.sınıf) Ne kadar sevinsemde bir daha ders çalışmadım ve maalesef notlarım düştü. Bende düşünüp gerekirse mezuna kalırım düşüncesiyle ders çalışmaya karar verdim ve bu şekilde ortalama bir üniversite kazanmayı planladım

4 yıl boşa okumak? Milletin ağız kokusunu 25,30 kuruş için verdiği o laf kalabalığını görsen 4 yıl az gelir. Ama hamal olacağım patronum ne derse ağzına bakarım ağzımı açarım o da asgari ücretimi yatırır diyorsan ve bunu 10 yıl kadar dayanırım diyorsan o başka. O zaman yürü be. Hizmet sektörü adam arıyor. Sana gelen müşteriler de okumuş olacak.

Ortalama bir üniversiteye gidip işsiz kalacak kişi sizsiniz. Anadolu lisesi akademiyi önemser. Her bölümün en iyi üniversitesi vardır. Tabii bu üniversiteler tek tük değildir, apartman üniversiteler vesaiyre var. Bunlardan mezun olursan bir b*k olamazsın zaten. Sanayide çalışırsan hayatının ömrünü yersin. Gençliğini yersin, çevren ortam yapacak üniversitede sen motor yağının içinde bıkkınlık yaşayacaksın. Şu an hala geç değil, hedefini bul. 300 günden fazla bir zaman var. Bugün ile disiplinli bir çalışma yaparsan İTÜ bilgisayar mühendisliği bile kazanırsın. Kendine güven. Sayısal zekan yoksa da sözelden bölüm seç, memurluğa oyna. Hayatının hatasını yapma.

1 senede tüm lise derslerini toparlayabilecek miyim onun karamsarlığı altında bir de ülkedeki işsiz üniversite mezunlarını gördükçe bu plan kafama girmeye başladı benim de. Normal şartlarda okumaktan yanaydım ama işte ne olduysa son zamanlarda oldu.

1 senede tüm lise derslerini toparlayabilecek miyim onun karamsarlığı altında bir de ülkedeki işsiz üniversite mezunlarını gördükçe bu plan kafama girmeye başladı benim de. Normal şartlarda okumaktan yanaydım ama işte ne olduysa son zamanlarda oldu.
Üniversitede okuyup işsiz kalan kişiler, kaliteli üniversitelere gitmeyen kişilerdir. Mesela şu an özel üniversiteler deli gibi avukat basıyor. Yolda birisine çarp avukattır. Hacettepe, Ankara hukuk okumak vardır, sabahattin zaim'de hukuk okumak vardır. Sen eğer bu iki üniversiteden mezun olursan -hacettepe, ankara- seni direk kaparlar. Ama sabahattin zaimden mezun ol seni avukat bürosunun içine almazlar çaycı bile olamazsın. Bir yılda bütün dersleri toplarsın, dünyanın en kolay işi. Ana amaç moralini bozmamak, aynı kararlılıkla devam etmek. Lakin görüyorum ki sen baştan moralini bitirmişsin kendine çeki düzen ver, çık şu halden. Ailen zengin değilse kimse senin için çabalamayacak, konfor alanından çık.

Yeni konular

Geri
Yukarı