Anakart bağlantıları nasıl yapılır?

Fanları SYS_FAN1, SYS_FAN2, SYS_FAN3 ve SYS_FAN4 slotlarına bağlayabilirsin sen 1,2,4,5 slotlarına bağlamışsın 6 slotun da akım ve güç değerleri aynı ama 1,2,3,4 şeklinde bağlamanı tavsiye ederim.
IMG_20230306_115710.jpg

JFP1 bağlantısını da aşağıdaki şemaya göre HDD LED, Power LED, Power SW yazıları yukarı bakacak şekilde takabilirsin.
IMG_20230306_120148.jpg

Fanları SYS_FAN1, SYS_FAN2, SYS_FAN3 ve SYS_FAN4 slotlarına bağlayabilirsin sen 1, 2, 4, 5 slotlarına bağlamışsın 6 slotun da akım ve güç değerleri aynı ama 1, 2, 3, 4 şeklinde bağlamanı tavsiye ederim.
Eki Görüntüle 1691820

Jfp1 bağlantısını da aşağıdaki şemaya göre HDD LED, Power LED, Power SW yazıları yukarı bakacak şekilde takabilirsin.Eki Görüntüle 1691831

Jfp1 soketini ben yukarıda anakart resmini attım oradaki ile aynı değil mi sizin yolladığınız bu görsel? O zaman tek sorun akşam eve gidip sizin dediğiniz gibi fanları sıraya koyayım 1.2.3.4 diye.

Bir de hocam kusura bakmayın çok şey soruyorum belki de şu ekran kartı kablosunun başka bir yolu yok mu kalın bir kablo yapmışlar benim ekran kartına 2 tane takmam lazım hem de kabloyu kalın yapmışlar yanına bir de ek çıkıntılı aynı kablodan bir kablo daha yapmışlar sanki kendisini sokuşturdukta o kaldı :) ben ek cıkıntı olan kabloları taktım bir sorun olur mu ya da o ek çıkıntıları kessemm mi işime yararmı ki ileride nereye gömeceğim kasada görünmesin diye :)

Jfp1 soketini ben yukarıda anakart resmini attım oradaki ile aynı değil mi sizin yolladığınız bu görsel? O zaman tek sorun akşam eve gidip sizin dediğiniz gibi fanları sıraya koyayım 1.2.3.4 diye.

Bir de hocam kusura bakmayın çok şey soruyorum belki de şu ekran kartı kablosunun başka bir yolu yok mu kalın bir kablo yapmışlar benim ekran kartına 2 tane takmam lazım hem de kabloyu kalın yapmışlar yanına bir de ek çıkıntılı aynı kablodan bir kablo daha yapmışlar sanki kendisini sokuşturdukta o kaldı :) ben ek cıkıntı olan kabloları taktım bir sorun olur mu ya da o ek çıkıntıları kessemm mi işime yararmı ki ileride nereye gömeceğim kasada görünmesin diye :)
JFP1 şeması sizin ilk mesajdaki şemayla aynı. + - durumunu sormuşsunuz onun için attım. JFP1 slotuna takacağınız kabloların soket uçlarında yazan yazılar yukarıya bakacak şekilde takacaksınız.
GPU için bağlantıyı aşağıdaki gibi iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Kafanıza hangisi yatarsa.
Corsair-howto1.jpg.07b3fc2be00505768ce62f3b214d0803.jpg

Bir de galiba SATA güç kablolarını takmayı unutmuşsunuz. Çünkü ilk görselde belirttiğiniz PSU kablo bağlantılarında SATA güç kabloları eksik.

Jfp1 şeması sizin ilk mesajdaki şemayla aynı. + - durumunu sormuşsunuz onun için attım. Jfp1 slotuna takacağınız kabloların soket uçlarında yazan yazılar yukarıya bakacak şekilde takacaksınız.
GPU için bağlantıyı aşağıdaki gibi iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Kafanıza hangisi yatarsa.
Eki Görüntüle 1691891
Bir de galiba SATA güç kablolarını takmayı unutmuşsunuz. Çünkü ilk görselde belirttiğiniz PSU kablo bağlantılarında SATA güç kabloları eksik.

Şu an işteyim hocam akşam eve geçince resim atacağım jfp1 tarafının size müsait olursanız bakabilirseniz eğer konuya eklerim

Versiyon 1 kafama yatıyordu ama dün bir yerde eğer 2x8 pinli bir ekran kartı ise 2 tane 8 pin kablo bağlamanız daha mantıklı olur diye yazıyordu bende o yüzden 2 tane 8 pinli taktım bilemiyorum ne derece mantıklı yaptım :)

Hocam SATA 1 tane taktım onu da RGB kontrolcü için onun haricinde henüz hard diskim yok almadım SSD aldım 1 TB şimdilik idareten böyle yapacağım 1-2 ay sonra sıvı soğutma ve hard disk falan alacağım.

Jfp1 şeması sizin ilk mesajdaki şemayla aynı. + - durumunu sormuşsunuz onun için attım. Jfp1 slotuna takacağınız kabloların soket uçlarında yazan yazılar yukarıya bakacak şekilde takacaksınız.
Eki Görüntüle 1691891

Hocam jfp1 soketine takılacak kabloların üzerindeki yazılar yukarı nasıl baksın soket dikey duruyor. Anakartı karşınıza aldınız diyelim dikey olarak kabloları takacaksanız yazılar size yani aşağı doğru bakar yanlış mıyım ben şimdi. Anakartın alt ucuna doğru olur yazılar şemada da o şekilde ve bir görsel yüklüyorum buraya bendeki kabloların hepsinde +- yazmıyor maalesef :(
Şemada reset SW ve Power SW de resim üzerinde + - belirtmiş ama hemen altındaki listede reset SW Power SW de + - açıklaması yok görsele bakarsanız bendeki soketlerdede o ikisinde + - yok yani soket üzerine + - yazmadığına göre acaba anakartın soketini kendilerimi ayarladılar + - olarak kullanıcı şemadaki gibi yazılı yerleri kartın alt tarafına bakacak şekilde taksın diye? Ne saçma bir iş yapmışlar şu soketi yıllardır değiştiremediler bir türlü ya kafa karıştırmaktan başka bir şey değil vallahi. Ben şimdi ters takmış olsam hemen yanıyor mu kart yani nıye kısa devre koruması koymazlar şu karta acaba.

Dosya Ekleri

• 20230307_004624.jpg
    20230307_004624.jpg
    82,5 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Şu an işteyim hocam akşam eve geçince resim atacağım jfp1 tarafının size müsait olursanız bakabilirseniz eğer konuya eklerim

Versiyon 1 kafama yatıyordu ama dün bir yerde eğer 2x8 pinli bir ekran kartı ise 2 tane 8 pin kablo bağlamanız daha mantıklı olur diye yazıyordu bende o yüzden 2 tane 8 pinli taktım bilemiyorum ne derece mantıklı yaptım :)

Hocam SATA 1 tane taktım onu da RGB kontrolcü için onun haricinde henüz hard diskim yok almadım SSD aldım 1 TB şimdilik idareten böyle yapacağım 1-2 ay sonra sıvı soğutma ve hard disk falan alacağım.

Hocam jfp1 soketine takılacak kabloların üzerindeki yazılar yukarı nasıl baksın soket dikey duruyor. Anakartı karşınıza aldınız diyelim dikey olarak kabloları takacaksanız yazılar size yani aşağı doğru bakar yanlış mıyım ben şimdi. Anakartın alt ucuna doğru olur yazılar şemada da o şekilde ve bir görsel yüklüyorum buraya bendeki kabloların hepsinde +- yazmıyor maalesef :(
Şemada reset SW ve Power SW de resim üzerinde + - belirtmiş ama hemen altındaki listede reset SW Power SW de + - açıklaması yok görsele bakarsanız bendeki soketlerdede o ikisinde + - yok yani soket üzerine + - yazmadığına göre acaba anakartın soketini kendilerimi ayarladılar + - olarak kullanıcı şemadaki gibi yazılı yerleri kartın alt tarafına bakacak şekilde taksın diye? Ne saçma bir iş yapmışlar şu soketi yıllardır değiştiremediler bir türlü ya kafa karıştırmaktan başka bir şey değil vallahi. Ben şimdi ters takmış olsam hemen yanıyor mu kart yani nıye kısa devre koruması koymazlar şu karta acaba.
HDD LED + ucu en sol alt pine - ucu alt soldan ikinci pine denk gelecek şekilde takacaksın hocam. Yani HDD LED yazısı aşağıya bakacak. Kasaya üstten baktığında yazıyı göremeyecek şekilde takacaksın yani. Power LED + ucu en sol üst pine - ucu alt soldan ikinci pine yazı tarafı aşağı bakacak şekilde takacaksın. HDD LED soketinin yanına Reset Switch yazı aşağıda olacak şekilde takacaksın. Power LED soketinin yanına da Power Switch soketini yazısı aşağıda kalacak şekilde takacaksın. Power Switch ve Reset Switch'de + - durumu yok zaten. LED soketlerini yanlış taksan da yanma durumu falan olmaz korkacak birşey yok. Sadece Power ve HDD ışıkları yanmaz onu da çevirip takarak halledersin.

HDD LED + ucu en sol alt pine - ucu alt soldan ikinci pine denk gelecek şekilde takacaksın hocam. Yani HDD LED yazısı aşağıya bakacak. Kasaya üstten baktığında yazıyı göremeyecek şekilde takacaksın yani. Power LED + ucu en sol üst pine - ucu alt soldan ikinci pine yazı tarafı aşağı bakacak şekilde takacaksın. HDD LED soketinin yanına reset Switch yazı aşağıda olacak şekilde takacaksın. Power LED soketinin yanına da Power Switch soketini yazısı aşağıda kalacak şekilde takacaksın. Power Switch ve reset Switch'de + - durumu yok zaten. LED soketlerini yanlış taksan da yanma durumu falan olmaz korkacak bir şey yok. Sadece Power ve HDD ışıkları yanmaz onu da çevirip takarak halledersin.

Çok tşkkür ederim hocam yardımın için vaktini aldım hakkını helal et. Sadece Power LED olayında.
"

Power LED + ucu en sol üst pine - ucu alt soldan ikinci pine yazı tarafı aşağı bakacak şekilde takacaksın.

- Ucu üst soldan 2.pine olacaktı herhalde ben o şekilde anlayarak taktım. Üst sırada + nın yanına - gelecek soldan sağa doğru

Tekrardan emeğin için teşekkür ederim çok sağ ol.

- Ucu üst soldan 2.pine olacaktı herhalde ben o şekilde anlayarak taktım. Üst sırada + nın yanına - gelecek soldan sağa doğru
Gece uykulu şekilde yazarken yanlış yazmışım. Zaten durumu farkedip doğru şekilde takmışsın.
Çok tşkkür ederim hocam yardımın için vaktini aldım hakkını helal et.
Tekrardan emeğin için teşekkür ederim çok sağ ol.
Helal olsun. Rica ederim. Yeni sistemin hayırlı olsun.

Geri
Yukarı