Anakart CPU LED yanıyor

MAHOA

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Antalya
RAM
Corsair Vengeance LPX 2x8 GB 3000MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO 250GB Samsung 980 Pro 1 TB
Ekran kartı
Asus rog strix rx580 8gb top gaming
Anakart
MSI B450 Gaming Plus
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700X
Anakartta hiçbir ayar olmamasına rağmen 5 dakika geçmeden CPU LED yanıyor ve hiçbir şey çalışmıyor. PC kapatma tuşuna basılı tutsam bile kapanmıyor elektriği kesmem gerekiyor. BIOS pilini çıkarıyorum ve sonra takıyorum. Sistem açılıyor ama 5 dakika geçmeden yine aynı hatayı alıyorum. Diğer bileşenlere önceden stres testi yapmıştım ve hiçbir hata çıkmamıştı. Anakartta şüphelenmeye başladım. 2-3 yıl önce PCI slotuna ait anahtarı (yani mandalı) ekran kartını sökerken yanlışlıkla kırmıştım. Ama o günden bugüne hiçbir sorun olmamıştı ve ben kartı mandalı olan alt slota takarak kullanıyordum.

CPU sıcaklığı ne durumda ?

Daha önce CPU'ya termal macun sürmek için falan çıkarttın mı yakın zamanda ? Olası bir çıkarma durumunda CPU tam yerine oturmamış olabilir .

Doğru mu anlamışım, bilgisayarı açtıktan 5 dakika sonra ledler yanıp hiçbir şey çalışmamaya mı başlıyor?
Aynen öyle.
Daha önce CPU'ya termal macun sürmek için falan çıkarttın mı yakın zamanda ? Olası bir çıkarma durumunda CPU tam yerine oturmamış olabilir .
Hayır. CPU yu sokete tam oturttuğuma eminim.

BIOS ekranına girer misiniz? Bakalım orda da kapanacak mı?
Şöyle söyleyeyim bundan önceki yaşadığım sorunda BIOS ekranında 20-25. dakikadan sonra kapanmıştı ama şuan hiç denemedim eve gidince deneyeceğim.
Edit: Denedim ve format bile atamadan CPU LED yandı.

Hocam CMOS sıfırladım. Klavye fare ışığı falan yanıyor ama BIOS ekranı gelmiyor. PC yi kapatıp açıyorum. CPU LED yanıyor ve hiçbir şey çalışmıyor. Şuan son durum bu.

Az önce güç bela BIOS ekranı geldi. Hemen ilk iş BIOS güncelledim. Ardından BIOS ekranında beklerken 5 dakika geçmeden yine CPU LED yandı. Üstelik klavye fare falan takılı değildi. Şimdi düşünceleriniz neler hocalarım?

Son düzenleme:
Yazılımsal bir sorun değil bu bence. İşlemciyi en son ne zaman çıkarıp takmıştınız? Pinlere zarar vermiş olma ihtimaliniz var açıkçası. RAM'leri çıkartıp takmayı da dener misiniz?

Yazılımsal bir sorun değil bu bence. İşlemciyi en son ne zaman çıkarıp takmıştınız? Pinlere zarar vermiş olma ihtimaliniz var açıkçası. RAM'leri çıkartıp takmayı da dener misiniz?
Denedim hocam denedim. Daha önce R5 2600 varkende aynı sorunu yaptı bundan 2 ay önce. Ben sorunun işlemci kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. RAM lerle ilgili olarak yapılabilecek her şeyi yaptım ama RAM lerde sorun gözükmüyor.Top sizde. Anakarttan şüpheliyim şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı