Anakart CPU soket değişimi

dgknyl

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Yazılım
Anakart üzerinden işlemciyi çıkardıktan sonra kapağa bulaşan termal macunu temizlerken elimdeki peçete yuvaya sürttü ve bilin bakalım ne oldu içim cız etti. Pinler yamuldu ve 1 damla termal macun sokete damladı.

İğne yardımı ile termal macunu temizledim yinede pin üzerinde hafif var fakat pinler arasında macun teması yok pinin etrafı sarılı gibi duruyor. Yamulan pinleri dikiş iğnesinin arsındaki ip girişi ile tutarak düzelttim. İşlemciyi oturtmadan önce herhangi bir çatırdı ve ya dengesizlik olmayacak şekilde oturttum ve kapatıp soketi kitledim.

Bilgisayarı daha çalıştırmadım, bir problem yaşanır mı?
Isı ve ya sistem problemlerine yol açar mı?
Soket değişimi yapmalı mıyım?
Garanti kapsamına giriyor mu bu olay?
Soket değişimi yapan güvenilir yerler?

Anakart modeli MSI B150M Bazooka

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı daha çalıştırmadım, bir problem yaşanır mı?
Isı ve ya sistem problemlerine yol açar mı?
Soket değişimi yapmalı mıyım?
Garanti kapsamına giriyor mu bu olay?
Soket değişimi yapan güvenilir yerler?

Hiçbir problem olmaz. Pinlere komple termal macun bulaşsa bile yağsız kontak spreyi ile 10 saniye içerisinde pinler tertemiz oluyor. Ve bu işlem herhangi bir risk taşımıyor. Bulaştırdığınız termal macununun elektrik iletme oranı 0 pSm ise herhangi bir risk yok. Silikon bazlı olmayan termal macunların bazıları azda olsa elektriği iletebiliyor. Fakat tek pine bulaşmışsa hiçbir risk veya sorunla karşılaşmazsınız.

Hiçbir problem olmaz. Pinlere komple termal macun bulaşsa bile yağsız kontak spreyi ile 10 saniye içerisinde pinler tertemiz oluyor. Ve bu işlem herhangi bir risk taşımıyor. Bulaştırdığınız termal macununun elektrik iletme oranı 0 pSm ise herhangi bir risk yok. Silikon bazlı olmayan termal macunların bazıları azda olsa elektriği iletebiliyor. Fakat tek pine bulaşmışsa hiçbir risk veya sorunla karşılaşmazsınız.
4 pine bulaştı pin aralarını temizledim, akşam tekrardan kontak spreyi alıp iyice temizlerim. Fakat yamuk pinler için ne yapacağım konusunda kararsızım. Kullanıcı hatası olarak nitelendirip garantinin hiç bir destek vermeyeceğini düşünüyorum.

Yamuk pinleri 40x büyüteç ve toplu iğne yardımı ile düzeltebilirsiniz. Yamuk pinler garanti kapsamı altına girmez boşuna vakit kaybetmeyin.

4 pine bulaştı pin aralarını temizledim, akşam tekrardan kontak spreyi alıp iyice temizlerim. Fakat yamuk pinler için ne yapacağım konusunda kararsızım. Kullanıcı hatası olarak nitelendirip garantinin hiç bir destek vermeyeceğini düşünüyorum.

Soket değişimi zor bir işlemdir. Garantide yaptırmak istemezsen, her bilgisayarcı yapamaz bu durumu. Güvendiğin bir yere götürerek yaptırman en iyisi olacak. Ortalıkta çok bilgisayarcıyım diye geçinip bu sorunu yaparım deyip anakartı pert eden ve suçu tekrar anakart sahibine yıkmış bir yığın bilgisayarcı var etrafımda.Kendin düzeltme durumuda olabilir fakat kendine güvenmiyorsan öbür pinleride yamultabilirsin.

Yamuk pinleri 40x büyüteç ve toplu iğne yardımı ile düzeltebilirsiniz. Yamuk pinler garanti kapsamı altına girmez boşuna vakit kaybetmeyin.
Cevabınız için teşekkür ederim. Ben de o şekilde düşündüm. Beceremezsem BGA cihazı olan bir yerde soket değişimi yapacağım.

Değişimi kendim yapmayı düşünüyorum çok zor bir işlem gerektirmiyor sıralı bir algoritması var biraz da göz nizam dikkat istiyor. 40-60dk sürüyor el hızına bağlı olarak. Daha önce bilgisayarcıda laptop işlemcileriyle çalıştım.

Soket değişimi zor bir işlemdir. Garantide yaptırmak istemezsen, her bilgisayarcı yapamaz bu durumu. Güvendiğin bir yere götürerek yaptırman en iyisi olacak. Ortalıkta çok bilgisayarcıyım diye geçinip bu sorunu yaparım deyip anakartı pert eden ve suçu tekrar anakart sahibine yıkmış bir yığın bilgisayarcı var etrafımda.Kendin düzeltme durumuda olabilir fakat kendine güvenmiyorsan öbür pinleride yamultabilirsin.
Tabi öncelik olarak garantiyi deneyeceğim. Yardımcı olmazlarsa kendim çözüme gideceğim.

Bu işlem hiç sağlıklı bir işlem değil. Soket pinleri kopsa bile bu lehimlenebiliyor. Yamuk pinler büyüteç ve iğne yardımıyla eski haline kolayca döndürülebiliyor.
Araştıracağım, son çarem soket değişimi. Önce kolay yolları deneyeceğim.

Arkadaşlar telefoncuya gidip büyüteç ve cımbız iğne yardımıyla pinleri düzelttim bilgisayar açıldı sorun yok gibi şuanda. Yorum atan herkese teşekkür ederim.

Bilgisayarı açalı 10 dakika oldu. İşlemci 70 derece çalışıyor. Stock fan var. Pinler ile alakası olabilir mi?
@Neurevt

CONTACT CLEANER ile pine dökülen termal macunu temizledim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı