Anakart değişimi sonrası uymayan kablolar nedir?

Efe Kaya

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar B250M anakarttan H610M-E D4 anakarta geçiş yapacağım. Siparişini verdim anakartın. Kullanım kılavuzu üzerinden anakartın şemasına bakıyordum. Kendi anakartımda takılı olan kabloların bazılarının yeni anakarta uymadığını fark ettim. Sorunlardan tek tek bahsedeyim.
1-) Anakartımın ATX girişi 4pinli iken H610M-E D4 anakartta bulunan ATX girişi 8 pinli.
Kasamda 6+2 pinli bir kablo boşta bunu takayım dedim fakat pinlerin şekilleri uyumlu değil sanırım.

ATX.jpg Anakartımın ATX yuvası ve kablosu
H610M-E D4 ATX.png H610M-E D4 anakartın ATX yuvası
PSUDANÇIKAN6+2KABLO.jpg Boşta duran 6+2 kablo

2-) FPANEL CONNECTOR kablolarının tümleşik olması.
Benim anakartımın fpanel yuvası 13 pinli iken H610M-E D4 anakartta 9 pinli. Eğer bu pinlerin sıralaması aynı ise sağdan boşta kalacak şekilde takabilirim.

FPANEL.jpg Anakartın FPANEL Connector yuvası

FPANELKABLOSU.jpg FPANEL kablosu

H610M-E D4 FPANEL.png H610M-E D4 anakartın FPANEL Connector yuva şeması

ATX sorunu çözülebilir mi? Benim aklıma PSU'yu değiştirmek geliyor fakat bunu istemiyorum.
Fpanel connector sorunu dediğim gibi sıralamalar aynı mıdır?
Birinci resim H610M-E D4 anakartın, ikincisi ise Lenovo B250M anakartın şeması arkadaşlar.
Bu arada benim anakartım MİNİ ITX, yeni geçeceğim anakart Micro ATX acaba o yüzden farklılıklar olmuş olabilir mi? Sistemimi hazır sistem olarak almıştım MİNİ ITX'e uygun olacak şekilde bir PSU koymuş olabilirler mi?
H610M-E D4 KILAVUZU.png H610M-E D4

B250M KILAVUZU.png B250M

Son düzenleme:
Anakart PSU uymama sorunu milyarda birdir hocam.

Yani hocam bu anakartın montaj videolarını izlediğim kişilerin hepsi 4+4 kablo takıyor ATX yuvasına fakat benim PSU'mdan gelen sadece 1 tane 4 pin kablo ve 6+2 şeklinde bir kablo var. Ve bildiğim kadarıyla 6+2 kablom ekran kartı için kullanılan PCI Express kablosu. Üstelik 6+2 kablomun pinlerinin şekline baktığımda H610M-E D4 anakarttaki ATX yuvasındaki pin yuvalarının bazısının uyumsuz olduğunu fark ettim.
Benim PSU Liteon marka 280W'lık bir PSU. Sanırsam sadece mini ITX anakartlar için uyumlu bir PSU. İçinde 4 pinlik EPS konektörü bulunmakta.

MSI MAG A600DN PSU satın aldım. Ürünün bilgilerine baktım ve 4+4 EPS konektörü varmış.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı