Anakart devresi ısınıyor ve görüntü gelmiyor

• Konuyu başlatan Sam4
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 3B

Sam4

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600
RX 6600
GSKILL 8 GB RAM
Anakart üzerindeki transistör elektrik verdiğim zaman aşırı derecede ısınıyor ve görüntü alamıyorum. Benim burada sormak istediğim soru, diğer devreler normalken sadece bir devrenin ısınması görüntü gelmesini engeller mi? Isınan parçanın fotoğrafını da yükledim.

IMG20201030141533.jpg

Entegrenin ve devrenin kısa devre de olup olmadığını kontrol et.
"diğer devreler normalken sadece bir devrenin ısınması görüntü gelmesini engeller mi?"
Isınan her entegre bozuk olduğu anlamına gelmez. Data sheet'ten voltajlarını ve entegrenin kaç amper çekmesi gerektiğini kontrol edin. Multimetre ile yapacaksın ölçümleri.

Entegrenin ve devrenin kısa devre de olup olmadığını kontrol et.

Isınan her entegre bozuk olduğu anlamına gelmez. Data sheet'ten voltajlarını ve entegrenin kaç amper çekmesi gerektiğini kontrol edin. Multimetre ile yapacaksın ölçümleri.
Hocam tam anlamadım ama ısı olayı 125 derece falan yazıyordu. Multimetre ile sorunun ne olduğunu az çok anlayabilirim. Mosfet konusunda da bir şey sormak istiyorum. Aynı mosfeti bulmak zorunda mıyım ve elimde ki diğer anakartın mosfetlerinin bu anakarta uyumlu olduğunu nasıl anlayabilirim?

Mosfet tipi uyuyor diye başka mosfet takmayın sakın datasheet okumayı biliyorsanız aynı ürünün başka firmalarca üretilmiş muadillerine bakabilirsiniz tabii öncelikle parça arızalımı değil mi ölçmek lazım.

Mosfet konusunda da bir şey sormak istiyorum. Aynı mosfeti bulmak zorunda mıyım ve elimde ki diğer anakartın mosfetlerinin bu anakarta uyumlu olduğunu nasıl anlayabilirim?
Ben elektronik okumadığım için aynı mosfeti bulmanı tavsiye ederim. Üzerinde kodu yazar. Başka mosfetler de uyabilir ama her mosfet uymaz. Hesaplamayla seçiliyor o kompanentler. Rastgele parça takamazsın. Benim de o hesaplamayı yapacak bilgim yok. Data sheet de yazar ama. Belki özellikleri çok yakın bir mosfet uyabilir ama en sağlıklısı aynısı olması tabii ki. Mosfetin kodu + data sheet yazdığında özellikleri çıkar google'da.

Yabancı bir forumda senin sorunun ile alakalı bir durum yaşanmış. Çeviride okuduğum kadarıyla voltaj regülatörün değiştirilmesi gerekiyormuş. Fakat değiştirilse bile anakartın üzerindeki entegrenin kısa devre olmasından kaynaklı yüksek akım çekme durumu olabilirmiş. Yakınlarındaki entegrelere bir dokun. Sıcakları yüksek mi?

Yabancı bir forumda senin sorunun ile alakalı bir durum yaşanmış. Çeviride okuduğum kadarıyla voltaj regülatörün değiştirilmesi gerekiyormuş. Fakat değiştirilse bile anakartın üzerindeki entegrenin kısa devre olmasından kaynaklı yüksek akım çekme durumu olabilirmiş. Yakınlarındaki entegrelere bir dokun. Sıcakları yüksek mi?

Yakınında ki entegreler normal sadece bu aşırı ısınıyor.

Arıza tespitinde haklıydın. AliExpress üzerinde satışı var. Fakat, fiyat+gönderim ücreti+vergiler. Fiyatı ederinden fazla tutuyor. Elimdeki anakartlara baktım fakat onun ayarında bir regülatör bulamadım. En iyisi bir teknik servise danışman. Onlar bu konuda sana çok daha yardımcı olabilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı