Anakart FPS'i etkiler mi?

@wosvos72 @Wilfaelor
çok teşekkür ederim cevaplarınız için bir sorum daha olacak, ram eklemek istesem kafama göre istediğimi ekleyebilirmiyim ? yoksa mhz değeri var ona göremi seçmeliyim ramleri ? teşekkürler saygılar

@wosvos72 @Wilfaelor
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için bir sorum daha olacak, RAM eklemek istesem kafama göre istediğimi ekleyebilir miyim? Yoksa MHz değeri var ona göremi seçmeliyim RAM'leri? Teşekkürler saygılar.

Genellikle aynı marka ve model RAM'ler daha uyumlu oluyor diye biliyorum. Yanlışım varsa beni düzeltin lütfen fakat aynı MHz ve CL değerine sahip olduğu sürece farklı marka iki RAM'de kullanılabiliyor sanırsam.

@wosvos72 @Wilfaelor
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için bir sorum daha olacak, RAM eklemek istesem kafama göre istediğimi ekleyebilir miyim? Yoksa MHz değeri var ona göremi seçmeliyim RAM'leri? Teşekkürler saygılar.

Maalesef kafana göre ekleyemezsin, söylediğim yükseltmelerden sonra 2x8 olmak üzere DDR4 yeni RAM almak zorundasın, CL değeri sana kalmış, düşük almak her zaman daha çok performans verir ancak ona göre fiyatı yükselir. İki RAM'in de MHz ve CL değeri aynı olmak zorunda. Günümüz oyunlarında DDR3 ve tek kanal 8 GB RAM çoktan miladını doldurmuş durumda.

Genellikle aynı marka ve model RAM'ler daha uyumlu oluyor diye biliyorum. Yanlışım varsa beni düzeltin lütfen fakat aynı MHz ve CL değerine sahip olduğu sürece farklı marka iki RAM'de kullanılabiliyor sanırsam.

İmkansıza yakın bir şekilde sorunsuz oluyor iki farklı model, yani çok absürt isimsiz bir model olmalı ki kronik sorunu falan olsun, onun dışında MHz ve CL değerleri aynı olmak zorunda, gerisi çokta mühim değil.

@Wilfaelor
anladım daha yeni rx550 ve psu aldım performans gözle görülür şekilde artmadı, bunların yanına anakart ve işlemciyi yükseltmem gerekecek sanırım değilmi ?

@Wilfaelor
Anladım daha yeni RX550 ve PSU aldım performans gözle görülür şekilde artmadı, bunların yanına anakart ve işlemciyi yükseltmem gerekecek sanırım değil mi?

Eğer DDR4 bir anakarta geçiş yaparsanız anakart RAM ve işlemci değişecek. Genellikle hangi oyunları oynuyorsunuz ?

@wosvos72 genelde valorant ara sırada csgo fortnite gibi oyunlar i7 oldugundan ben iyi bir işlemciye sahibim sanıyordum ancak sanırım düşük kalıyor artık fortnitte full ayardada 60 70 fps veriyor düşük çözünürlük ayardada 60 70 veriyor garip bir durum :)

@Wilfaelor
Anladım daha yeni RX550 ve PSU aldım performans gözle görülür şekilde artmadı, bunların yanına anakart ve işlemciyi yükseltmem gerekecek sanırım değil mi?

Evet, yeni anakart almalısın. Önerim Bu linkteki kart.

İki adet RAM almalısın, net ve en iyi önerim Bu linkteki ramler.

Bütçen ne durumda bilmiyorum fakat bir adet işlemciye de ihtiyacın var. Bunu öneririm, fiyat performans.

@wosvos72 genelde valorant ara sırada csgo fortnite gibi oyunlar i7 oldugundan ben iyi bir işlemciye sahibim sanıyordum ancak sanırım düşük kalıyor artık fortnitte full ayardada 60 70 fps veriyor düşük çözünürlük ayardada 60 70 veriyor garip bir durum :)
Linkini bıraktığım parçaları alırsan müthiş bir performans artışı alacaksın, şuan ki sistemine göre yani.

@wosvos72 genelde Valorant ara sırada CS:GO Fortnite gibi oyunlar i7 oldugundan ben iyi bir işlemciye sahibim sanıyordum ancak sanırım düşük kalıyor artık fortnitte Full ayardada 60 70 FPS veriyor düşük çözünürlük ayardada 60 70 veriyor garip bir durum :)

Bende Valorant oynuyorum. Size benim performans artışımı gösteren bir link atayım Ryzen 5 5500 ile İnceleme: AMD Ryzen 5 5500 oyunlar için FPS testleri ve genel yorumlarım

Sadece i7 olması güçlü olduğu anlamına gelmiyor sonuçta sizde 4.nesil var ve 4.nesilin üzerine şu an 12.nesiller satışta 13.neslinde testleri çıkıyor. Bu yüzden fark belli oluyor. Valorant için işlemci değişimi ilaç gibi gelecektir. Bende Ryzen 5 5500 kullanıyorum öneririm bütçe derdiniz yoksa Ryzen 5 5600'de düşünebilirsiniz.

Geri
Yukarı