Anakart Geç Boot Ediyor

Ali Rıza09

Kilopat
Makaleler
9
Yer
Isparta
Tuşa bastığım andan itibaren 35-40 saniye siyah ekran görüyorum hemen ardından BIOS logosu ve ve masaüstü geliyor. Bazen tuşa başar basar basmaz 3-4 saniye ardından BIOS logosunu görüp masaüstüne geliyor. Bir türlü çözemedim sebebi
Bu sıkıntı 1809'a geçtiğimden sonra başladı diyebilirim. Temiz kurulum yapmama rağmen düzelmedi. 1803 kullanırken böyle birşeyle karşılaşmadım. Elimde 1803'ün .ISO dosyası olmadığı için deneyemedimde. Bunlar harici çözüm önerisi sunucak olan var mı?

BIOS sürümü güncel.
Chipset güncel.
Clear CMOS yaptım.
CMD üzerinden sfc/scannow yaptım.
Hızlı başlatmayı kapattım.
Windows 10 Pro 1809 sürüm kurulu. Orijinal.
Windows Boot Manager 1. Sırada
ve SSD'ye kurulu işletim sistemi.
Temiz kurulum da yaptım.

Donanım:
Ryzen 5 2600
MSI B450 Gaming Plus
Corsair Vengeance LPX 2x8 16GB
XFX RX 580 GTS Black Edition 8GB
Adata SU650 240GB SATA 1'e takılı.(Firmware kurulu ve hata yok HD Tune ile kapsamlı tarattım)
Toshiba P300 1TB SATA 2'e takılı.
CM MasterWatt 650W.
@Murat5038 Hocam bunu da yine sizin yardımınızla çözüceğimi umuyorum.
Garip bir şekilde ekran kartı sürücüsünü kaldırdıktan sonra 3 defa kapatıp açma gözlemim sonucunda eski hale döndü. Ama sürücüyü yükleyince sıkıntı yine başladı. DDU ile tekrar sildikten 18.12.2 yükledim yine devam ediyor. Yarın tekrar bakıcam o süre boyunca yani siyah ekranda iken anakartın debug LED'i yanıyor VGA temsil ediyor. Bir şey diyemiyorum artık.

Arkadaşlar deneme yanıltma yöntemiyle sorunu hoparlörün (Logitech Z211) USB'den güç alıyor onu çıkardığım zaman sorunu çözdüm. Saat 6'ten beri hiçbir sıkıntı yok kaç kere kapatıp açtım artık siyah ekran beklemiyorum. Tuşa bastığım andan itibaren toplam 21 saniyede masaüstünü görüyorum. İlginç yanı niye böyle bir şey sebep oldu?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı