Anakart karşılaştırmaları (Mosfet ve PCB sıcaklık)

kocaefe88

Decipat
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu konuda gerçekten Türkiye'de yetersiz bilgilendirme olduğu düşüncesindeyim. Biz niye bu tarz karşılaştırmalar yapmıyoruz?

Videoda karşılaştırılan anakartlar (sıcaklık sıralamasına göre en iyi performans en üstte):
ASUS Prime X570-P
ASRock X570 PRO4
Gigabyte X570 GAMING X
MSI X570-A PRO

11:44 itibaren daha fazla anakart modeli karşılaştırmada yer alıyor.

İngilizcem kısıtlı ve yanlış bilgilendirme yapmak istemiyorum. Bu yüzden anladığım kadarını aktarmaya çalışacağım.

* Videoda 9:21 dakikadan sonra görebileceğiniz karşılaştırma tablosunda, 3900X işlemci boştayken yapılan VRM sıcaklık karşılaştırmalarını gösteriyor.
Buna göre en iyi sonuçları ASUS Prime X570-P vermiş. Ancak ülkemizde bu anakart üzerinde detaylı incelemeye rastlamadım. ASUS Prime X570 PRO için incelemeler var.

* 10:49 dakikadan itibaren 4.3 GHz hıza ayarlı iken ve 3900X işlemci boştayken VRM sıcaklıkları gösterilmiş. Hepsinin sıcaklık değerlerinde bir miktar artış olmuş ama çok büyük farklar yok.

* Videonun 11:44 dakikasından itibaren 3900X işlemci 4.3 GHz iken daha fazla anakartın sıralamada yer aldığını ve sıcaklık karşılaştırmasını görüyoruz.
Asıl ilginç konu burada başlıyor. ASUS Prime X570-P anakartın sıcaklığı, TUF Gaming X570-PLUS anakartından daha düşük çıkıyor. Videoda benzer VRM'ye sahip olduklarını bahsediyor. Anakart OC performanslarını ve özelliklerini karşılaştırdığını sanmıyorum. Bu iki anakart arasında ne gibi farklar var bilgisi olan yazarsa, anakart seçimi yapacak arkadaşların aydınlanmasında belki de katkıda bulunabilir.

(Ben anakart araştırırken, bu konuda yeterli karşılaştırmalı inceleme yapan bulamadığım için yorumlara güvenip seçim yaptım ve ASUS TUF Gaming X570-PLUS satın aldım)

MSI anakartların giriş seviyelerinin çok sıcak çalıştıklarından bahsedilmiş, en iyi soğutmanın da ASUS giriş seviyesinde olduğunu göstermişler.
Tabi bu durum üst düzey anakartlara çıkıldıkça değişiyor. MSI ve Gygabyte anakartların da serin çalışan modelleri mevcut, ancak düşük seviyelerinin sıcak olması sebebiyle uzak durulması gerektiğini düşünüyorum.

Anakart performans ve özellik karşılaştırmasından videoda bahsedildiyse bile, İngilizcem düşük seviye olduğu için anlamadım. Anladığım kadarıyla aktarmaya çalıştım.
Yanlış bir bilgilendirme yaptıysam lütfen beni düzeltin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı