Anakart kasa ve PSU hangisi seçilmeli?

0meqa

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar daha önce bir konu açmıştım sistem toplamakla ilgili orada sistemin tüm parçalarını topladım ama sonra forumda gezerken kafam bayağı karıştı tekrar eski konuyu uyandırmak istemedim çünkü çoğu parçayı seçtim bazı parçalarda yardıma ihtiyacım var sadece şimdiden teşekkürler.

İlk olarak kasa modelleri 2 tane arasında kaldım:

Spec Delta'yı seçmiştim fiyatı bana 740 TL'ye mal oluyordu 550W PSU ile ama biraz gezinince baktım herkes abi o kasa fırın verilmez o para falan dediler bende çok anlamıyorum açıkçası o yüzden gerçekten bu kasada hava akışı hiç yok mu 4 fanla geliyor yani fırın diyenler abartıyor mu haklılar mı ( düşündüğüm kart 1660 Super)

Diğer kasada bu MSI Forge serisi 100M veya 100R alabilirim Spec deltaya göre bana maliyetli geliyor açıkçası bir de tabii PSU seçme derdi var MSI Mag 100M veya 100R yi PSU ile 900 civarına mal edebilirsek çok fark varsa Spec Delta ile arasında o farkı ödeyebilirimmin 550W PSU olursa iyi olur.

Şimdi ise en büyük problemle başım dertte MSI B460 seri anakart almaya karar verdim ama ne a Pro ve düz proymuş oku oku bitmediler kartlar bir birinin aynısı ama o kadar çok bilgi kirliliği var veya ben anlamıyorum :D biri diyor a Pro alırsan fanında ışık olmaz kasada kontrolcü yoksa diğeri diyor fandaki ışıklar çalışır ama kontrol edemezsin Rainbow şeklinde yanar.

Şimdi merak ettiğim şu fanlardaki LED'leri kontrol etmek istiyorum o yüzden şu durumu bir çözersek sevinirim.

https://www.hepsiburada.com/msi-b460m-pro-intel-b460-2933mhz-ddr4-matx-anakart-p-HBV00000VSDV3 (bu kartı alırsam fanları yazılım ile kontrol edebilirim ama bu kart 756 TL)

MSI B460m-a Pro Intel B460 2933mhz Ddr4 Matx Anakart | Trendyol ( bu kartı alırsam yazılım ile kontrol edemem sanırım ama kurt 590 TL'ye düşmüş)

Yani B460M-A-PRO 160 lira daha ucuz bu çok ciddi fark benim için, eskiden aralarında 30-40 TL vardı ama A-PRO, H410 fiyatına inmiş. O yüzden eğer B460M-A-PRO alırsam Spec Delta kasada kontrolcü var mı fanların ışıklarını kontrol edebilir miyim? MSI Mag alırsam 100R almak zorunda mıyım kontrol etmek için?

Uzun yazdım biraz kusura bakmayın ama bayağı kafam karıştı önerdiğiniz kasa PSU ve anakartı söyler misiniz çok fiyat arttırmak istemiyorum çünkü ekran kartı modeli düşmem gerekir diğer türlü. A Pro cidden güzel indirimde cezbediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bütçe varsa:

Ben Spec Delta öneririm anakartın da kontrolcü yoksa bile kasa da kendinden kontrolcü ile geliyor tuş ile kontrol edebilirsin ama tabii camı sökmen lazım. Spec Delta ya fırın diyerek çok abartılmış kendinden 4 fan ile geliyor bir de sen 2 tane üstüne takarsan mis gibi olur ama önünde biraz daha boşluk bırakılabilirmiş gene de hava akışı güzel bir kasa ben öneririm. Bütçeni artırırsan MSI 101M öneririm yanına bir de Corsair CV550 alırsın mis gibi olur tercih senin.
CORSAIR CV550 550W 80+ Bronze 120mm Fanlı PSU | ITOPYA
MSI MAG FORGE 101M Tempered Glass RGB USB 3.2 Mid Tower Kasa | ITOPYA

Bu ikisini alsam b460m-a-pro ile 599tl düşmüş birleştirsem bütçeme uyuyor ama tek renkte kontrol edebilir miyim acaba fanları ?

Hocam zalman istemiyorum , mag forge 101 de biraz pahalı geliyor , Hydro k olur ama 500w az değil mi spec delta bile 550 sunuyordu high power 600w iyiyse onada bütçem yetiyor yukarda linkini verdiğim.

@Baran30

@WalterBishop

@hknbrspzr

Son düzenleme:
Zalman istememe sebebiniz nedir acaba? Benim tavsiyem;

500W yetecektir muhtemelen tam sistem belirtin ama yine de. Ben olsam Zalman N5 + Gigamax 550 kombinasyonunu seçerdim.

Edemezsin diye biliyorum ama Spec Delta alırsan kontrol edebilirsin onun üzerinde kontrolcü geliyor zaten bu kasayı alacağına Corsair Spec Delta alsan seni daha çok memnun eder. MSI 100M içerisinde 3'ya da 2 fan ile geliyor ama Spec Delta 4 fan ile geliyor ve malzeme kalitesi bakımında Corsair daha önde ve daha şık duruyor hava akışı anlamında ikisi arasında birçok bir fark yok.
Yani Spec Delta al geç işte.

Edemezsin diye biliyorum ama Spec Delta alırsan kontrol edebilirsin onun üzerinde kontrolcü geliyor zaten bu kasayı alacağına Corsair Spec Delta alsan seni daha çok memnun eder. MSI 100M içerisinde 3'ya da 2 fan ile geliyor ama Spec Delta 4 fan ile geliyor ve malzeme kalitesi bakımında Corsair daha önde ve daha şık duruyor hava akışı anlamında ikisi arasında birçok bir fark yok.
Yani Spec Delta al geç işte.
Corsair Spec Deltanın hava akışı iyi değil hocam. Malzeme kalitesine bir şey diyemem fena değil. Zalman N5 ve MSI Forgenin hava akışları çok daha iyi Spec Deltadan. Spec Deltanın ufacık bir mesh kısmı var hava alabilecek kapasite belli zaten.

@WalterBishop Zalman istemiyorum çünkü cam ve malzeme kalitesi hoşuma gitmedi akrilik cam olduğu için. Ayrıca herkes Zalman öneriyor ama YouTube'da ne bir incelemesi var, ne alışveriş yapan arkadaşlar yorum yapmış bana şey gibi geliyor "Zalman çok iyi ama ben almadım sen al" kasası gibi yanlış anlamayın eleştirim size değil sadece gözlem yani :D o yüzden.

Ayrıca MSI Mag'de aynı fiyata inmiş.

MSI Mag 100R ve High Power performance Gold aldım B460-A-PRO ile çok teşekkür ederim. :)

Geri
Yukarı