Anakart nasıl seçilir?

Forum Clerk

Decipat
Makaleler
1
Ben 5600 RX6800 gibi bir sistem toplayacağım ve anakart konusunu hiç anlamadım. Çipsetlerin farkı nedir? B450 B600 diyor bunların farkı nedir? Nasıl bir şey seçmeliyim? Teşekkürler.

Sizin için en düşük B450 uygundur. B550'de duruma göre tercih edilebilir. B550 öneririm.

Farklar ise A320 de o.c yok ve giriş seviyesi. Sizin sisteminiz ise orta üst seviye. B450 iyidir ama 2 RAM slotu ve VRM iyi olmaz.

B550 ise 4 slot RAM destekler. PCI 4 destekler. VRM iyi olur çoğunlukla.

Sizin yerinizde olsam B550 alırdım.

Sizin için en düşük B450 uygundur. B550'de duruma göre tercih edilebilir. B550 öneririm.

Farklar ise A320 de o.c yok ve giriş seviyesi. Sizin sisteminiz ise orta üst seviye. B450 iyidir ama 2 RAM slotu ve VRM iyi olmaz.

B550 ise 4 slot RAM destekler. PCI 4 destekler. VRM iyi olur çoğunlukla.

Sizin yerinizde olsam B550 alırdım.
Bazı B450 anakartlar bile neredeyse X470 seviyesinde VRM yapısına sahip yanlış bilgi verme.

Dostum bazı kartlar intel işlemcilere göre bazıları ise amd işlemcilere göre yapılıyor.
Bunun dışında alacağın kartı yeni bir seri modelde alman o kadar geç yenileme ihtiyacı hissettirir. Bu yüzden Ryzen5 5600 işlemci alacağını düşünürsek en azından B550 bir anakart alman en güzeli olacaktır. Bütçe yoksa ki arada fiyat olarak çok oynamıyor genel olarak ama B450'de alabilirsin.

Anakartı alırken de dikkat etmen gereken kaç tane ram slotu olduğu, kaç tane m2 ssd yuvası var buna bakabilirsin onun dışında kart üzerinde kullanılan soğutma blokları ve şekli, wifi varmı yokmu gibi şeylere bakmak senin için en iyisini belirleme noktasında iyi olacaktır.

Kendimce amatör veya bu işlere yeni girmiş birisinin daha fazlasına dikkat etmesine gerek yok diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı