Anakart neden yanar?

Rebelx0

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim

GTX 750 Ti
i3 2120
4 GB RAM +4 (1333MHz)
300W PSU

Hep 4 GB RAM ile takılıyordum fakat 8 GB yükseltmek istedim. Hi level RAM aldım ilk gün sorun yoktu, sonradan bilgisayarınız kişisel bir sorunla karşılaştı gibisinden bazı hatalar aldım. Kapandı reset atti falan. Sonra kuşkulandım ve aldigim RAM'i kontrol ettim slotta yerini değiştirdim, ve güç düğmesine bastığım anda yanık kokusu geldi. Hemen gücü kestim ve anakartın diğer arka tarafında yanık olmuş ters çevirince anladım ve o yanık olan kısım tam da RAM slotlarinin oradaymis altında. Tam arka tarafında oraya denk geliyor o yanık izleri. Her neyse parçaların hiçbiri yanmamış PSU işlemci RAM vb hepsi sağlam başka PC'de denedim. Ama anakart gitti neden olmuş olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
:D :Dzaten sorun orada :D bileşenleri koruyamıyor eğer koruyabilseydi kendini feda ederdi ;) ilk elektrik PSU'dan geçiyor gerekeni yapmadığı zaman sistem güm eğer gerekeni yapsa kendini kapatıcak veya kendisi patlayacak bu yüzden PSU önemli diyoruz sisteme zarar gelmemesi için.

Bu kadar yürekten çağırma beni. Bir gece ansızın gelebilirim. Dizeleriyle devam etmek istiyorum :) güldüğüm için kusuruma bakmayın.
Estağfurullah 😂

Hocam PSU olarak HİGH POWER 500W düşünüyorum sence nasıl alınır mı koruması nasıl

Ve yani anladığım kadarıyla yeni nesil psularda kaliteli psularda kısa devre güç elektrik vb v.b bütün parçaları koruyabilecek düzeyde yani degil mi

Hocam aynı olay benim de başıma geldi. Şöyle 6 GB RAM'li bilgisayarım'da bir uygulama indirdiğim'de sürekli deişik hatalar alıyordum. Format atmaya çalıştım en sonunda atamadım. Sonra bir arkadaş RAM'lerinden birini çıkar dedi öyle yap dedi yaptım format attım ve başarılı oldu işlem. Sonra çıkarttığım RAM'i takınca fena bir koku geldi ve anakart yandı.

Hocam PSU olarak High Power 500W düşünüyorum sence nasıl alınır mı koruması nasıl.

Aynı fiyat bandında https://www.hepsiburada.com/fsp-fsp500-60ahbc-500w-pfc-aktif-power-supply-p-HBV000001LTTY bu ürünü önerebilirim.
Ve yani anladığım kadarıyla yeni nesil PSU'larda kaliteli PSU'larda kısa devre güç elektrik vb vb bütün parçaları koruyabilecek düzeyde yani degil mi?

Hemen hemen hepsi diyemeyiz çünkü firmalar bütçeleri düşünerek bazı özelliklerden kısabiliyor bunun için almadan önce özelliklerine bakmakta fayda var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı