Anakart oyun performansını ne kadar etkiler?

İşlemci için yeterli gücü sağladıkça performansa bir katkısı olacağını sanmıyorum. Ancak işlemci için yeterli güç sağlayamazsa işlem gücünü de oyun performansını da etkiler. Ancak bu tip bir durum için de anakart ve işlemci arasında uçurum olması gerekiyor.

Örneklendirirsek, tutup 7700k'yı H110M'in en ucuz modeline takarsan, iyi bir anakartta takılmış olan ile fark gösterebilir. Ama anakartlar şu an sadece port sayısı, daha iyi O.C performansı gibi şeyler farklılık gösteriyor. Malzeme kalitesi de farklı oluyor tabii.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum her şeyden önce anakart, bütün işlemciler ve sistem onun işlem yapması sonucunda olduğu için etkilemek demek yerine olan bir söz değildir. Anakart ne kadar güçlü ve sistem olarak yeni ise o kadar iyi bir sisteme sahipsin. Güçlü ekran kartı, güçlü RAM ve güçlü işlemcin var ama anakart güçlü değil. Ekran kartından da, RAM'den de, işlemciden de istediğin performansı tam kapasite alamazsın. Her şeyden önce anakart iyi olmalı. Kolay gelsin.

Bu dediğini ispatlaman mümkün mü? Neye dayanarak söylüyorsun? Şu an hangi ekran kartını kullanmak istersen iste PCIe x16 slotu kullanmak zorundasın. Eğer Intel tarafında son bir kaç yılda aldıysan anakartı PCIe 3.0 x16 slotuna takıyorsun ekran kartını 2.0 bile kartlara yetebiliyorken 3.0'da hiçbir kart performans değişikliği yaşamıyor. Slotun metal olması güvenlikten başka işe de yaramıyor.

İşlemci olarak da zaten dedik en ucuza en iyisini takarsan besleyemeyebilir diye. Onun dışında şu an en güçlü işlemci olan 1151'de 7700k'yı ben B250M anakartıma taktığımda onu besleyecek gücü zaten sağlamış oluyorum. Orada da işlemcinin performansında sorun olacak bir neden yok.

RAM slotları zaten hepsinde aynı, metal RAM slotu görmedim ben daha. ihtiyaç da yok zaten. Anakartın desteklediği frekans değişir. O da AMD anakartlarının neredeyse hepsi 3000MHz+ destekliyor. Çok nadir düşüğü desteklesin.

Performans kaybını nerede yaşayacağını çözemedim anlayacağın. Biraz aydınlatırsan sevinirim.

Anakarttaki çipsetlerde Z170-B250-270 vs. aynı mı? Bunları ayırt etmen lazımdı, kaldı ki anakartta kullanılan malzeme kalitesi, veri yolu, transfer hızı ne alemde onu yuttun mu? Daha çok sayarım ama yardıma ihtiyacı olan arkadaşa yardım amaçlı yazdım.

Bir PC donanımlarının en önemlisi anakartlardır.
Gerek işlemciyi ve diğer bileşenleri çalıştıran olsun, gerekse çalışan işleçlere veri akışının düzenlenmesi olsun, hepsi anakartların görevidir.
Bu sebepledir ki bazı anakartlar çok ucuz, bazıları ise son derece pahalıdır.
Bir anakart temel olarak iki elemanla ele alınır.
1 İşlemci soketi.
2 Bu sokete veri yollarını düzenleyen ve akışları sağlayan özel bir işleç. (Chipset)
Diğer tüm bileşenler extradır.
Yani.
Bir anakartta ses cipi bulunmayabilir.
Bir anakartta SATA veya benzer bağdaştırıcılar bulunmayabilir.
Bir server anakartı incelenirse ses çipinin veya SATA gibi bağdaştırıcıların bulunmadığı gözlemlenebilir. Ama bu kartlar oldukça pahalıdır.
Üstelik disklerin çalıştırılabilmesi için bu anakartlara haricen SCSI, SAS veya benzeri disk bağdaştırıcıları da alınıp takılmaktadır.

Anakart en önemli bileşen değildir. Aradaki fiyat farkı premium ve esktralar için ödediğin fiyattır. Performans fark etmez ama aldığın hizmetin çeşitliliği, kalitesi değişiyor.

Server sistemin için anakart aldın, tamam. Hadi kur server. Kuramazsın çünkü asıl işi yapacak işlemcin yok.

Render sistemi için anakart aldın. Hadi yap render. Pahalı anakart al, 7700k yerine 7600k al. Mantıklı mı? Değil.

Oyun sistemi için anakartını aldın. Oyna hadi oyununu. Oynayamazsın ama çünkü en önemli parçası ekran kartıdır ve sende yoktur.

Anakart hiç bir sistemde en önrmliyi geç ilk 3'e zor girer. Performansa etkilemez. Ama pahalıyı alırsın, dahayınlı PCIe slotun olur. Dolu dolu fan kontrol bağlantın olur, dolu dolu USB 3.0-3.1'in olur. Daha iyi O.C'larsın işlemcini. Ama O.C'ı saymazsak FPS'e bir etkisi olmaz. Gidin Youtube'dan video izleyin. Adamlar yapıyor testlerini bunların.

Anakart en önemli bileşen değildir. Aradaki fiyat farkı premium ve esktralar için ödediğin fiyattır. Performans fark etmez ama aldığın hizmetin çeşitliliği, kalitesi değişiyor.

Server sistemin için anakart aldın, tamam. Hadi kur server. Kuramazsın çünkü asıl işi yapacak işlemcin yok.

Render sistemi için anakart aldın. Hadi yap render. Pahalı anakart al, 7700k yerine 7600k al. Mantıklı mı? Değil.

Oyun sistemi için anakartını aldın. Oyna hadi oyununu. Oynayamazsın ama çünkü en önemli parçası ekran kartıdır ve sende yoktur.

Anakart hiç bir sistemde en önrmliyi geç ilk 3'e zor girer. Performansa etkilemez. Ama pahalıyı alırsın, dahayınlı PCIe slotun olur. Dolu dolu fan kontrol bağlantın olur, dolu dolu USB 3.0-3.1'in olur. Daha iyi O.C'larsın işlemcini. Ama O.C'ı saymazsak FPS'e bir etkisi olmaz. Gidin Youtube'dan video izleyin. Adamlar yapıyor testlerini bunların.
Dostum sen de şunu test et.
Aynı işlemci ve aynı diğer bileşenler için biri pahalı diğeri çok ucuz olan birer anakart alıp test et.
Performans farkını göremiyorsan haklısındır.
Performans farkı varsa, artık anakart tercihinde biraz daha bilgilenerek tercihini yaparsın.
Ne dersin. iyi bir teklif değil mi ?

Geri
Yukarı