Anakart oyunların çalışmasında önemli midir?

Ozan7227

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar benim hep merak ettiğim bir şey var. Anakart bir oyunun çalışmasında önemli midir? Ya da anakart bir oyunun çalışmasını engeller mi? Kısacası şundan bahsediyorum: A oyunu a firmasının a anakartında çalışıp ta b firmasının b anakartında çalışmaması gibi bir ihtimal var mıdır? (Anakart dışında tüm parçalar aynı)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, öyle bir şey yok. RTX, Vulkan gibi ekran kartına özel ayarlar veya oyunun Intel veya AMD sistemlere daha uyumlu çalışması gibi etkenler var sadece.

Örneğin 10400F ve 2060 ile 100 FPS alırsın, Ryzen 5 3600 ve 2060 ile 105 FPS alırsın gibi.

Merhabalar benim hep merak ettiğim bir şey var. Anakart bir oyunun çalışmasında önemli midir? Ya da anakart bir oyunun çalışmasını engeller mi? Kısacası şundan bahsediyorum: A oyunu a firmasının a anakartında çalışıp ta b firmasının b anakartında çalışmaması gibi bir ihtimal var mıdır? (Anakart dışında tüm parçalar aynı)
Oyunun çalışmasını engellemez ancak oyun için gerekli olan ram, ekran kartı gibi bileşenlere verdiği destek önemlidir ve oyunun daha iyi performans vermesini sağlayabilir. Örneğin elinde 4000 mhz hızında çalışabilen ram vardır ancak anakartın maksimum 3600 mhz i destekliyordur. Bu durumda senin 4000 mhz ram 3600 olarak çalışır. Daha hızlı ram/gelişmiş ekran kartı veri yolu haliyle daha yüksek fps olduğuna göre, dolaylı da olsa oyuna etkileri vardır denebilir.

Öyle bir şey yok. Ama atıyorum pahalı ve güzel bir B anakartının VRM'leri oyunda 50 dereceyi geçmezken, ucuz giriş seviyesi bir A anakartının VRM'leri 90 küsürleri görebilir. Yani anakart almadan önce alacağın serinin VRM kalitesine ve Mosfet soğutmasına güzelce bakmak gerekir bence. Misal X570 Tier List bu şekilde : Mor ve mavi alandakilerin VRM kalitesi iyi demek. Mor kısımdakiler çok iyi demek.

Dosya Ekleri

• timhhrx2d2631.png
    timhhrx2d2631.png
    31,8 KB · Görüntüleme: 22

Geri
Yukarı