Laptop anakart değiştirirken rengi önemli midir?

DenBay Tech

Hectopat
Makaleler
5
Merhaba,
Sony Vaio VGN AR690u model bir laptop kullanıyordum. Biliyorum biraz eski bir cihaz ama üzerinde çok önemli verilerim var ve kodlama yapıyorum. Ekran kartı olarak NVIDIA GeForce 8600M GT vardı ve geçen ay ekran kartı arızalandı.

Uyguladığım fırınlama işlemi de başarısız olunca haliyle anakart çöp oldu ve açılmayınca anakartın modeli, numarası ve resimlerini çekip kartı geri dönüşüme attım. İnternetten yeni anakart aramaya başladım ve EBay'de birkaç tane anakart buldum. Birisi İngiltere'den aynı bilgisayarın anakartını satıyor ve 40 dolar istiyor. Adamın elindeki anakart, soketlerinden tutun chipseti ve yapısına kadar benimkiyle aynı bir anakart. Tek farkı revizyon sürümü. İkimizin anakartı MBX-176 serisi ama benimki revizyon 1.0'iken satıcınınki rev 2.0. Onun dışındaki tek farkı adamın anakart mavi benimkisi yeşil. Onun haricinde kart birebir aynı. Sizce bu kartı alsam benim bilgisayarda sorunsuz çalışır mı? Fiyatı sebebiyle bu anakartı seçtim.
Not! (Amerika'da yaşadığım için dolara takılmayınız)
Gördüğünüz gibi benim kasadaki external devre kartları yeşil ve bu mavi anakartı taktığım zaman sıkıntı yaratır mı?

361C55FB-21BD-44F1-AB43-6F81304EB516.jpeg

Benim anakartım:

B193DAA2-AD0D-4CAE-AA2D-AAB4E0A11046.jpeg

40F379A2-A882-4B6E-A882-1EE67E1CB945.jpeg

DDA5BCAF-55F7-4231-B1E7-EE50A4783663.jpeg

Adamın ilanındaki anakart:

Screenshot 2022-11-26 193207.png

Screenshot 2022-11-26 193218.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Reis içinde önemli verilerin varsa SSD/HDD'yi çıkar başka PC'ye takıp yoluna devam et. Biraz maceraya bulaşmışsın sanki biraz.

Reis içinde önemli verilerin varsa SSD/HDD'yi çıkar başka PC'ye takıp yoluna devam et. Biraz maceraya bulaşmışsın sanki biraz.
Maalesef elimde cihaz yok ve bu cihaz bana lazım olduğu için yapmam gerek.

Kasanın resmini paylaştım ve oradaki headphone jack, touchpad vs yeşil boardlarla çalışıyor. Almayı planladığım anakart ise mavi. Çalışır mı ?

MBX 176 anakartın tek farkı rengi ve bu Rev 2.0 benimki ise 1.0. Onun dışında herşeyi A'dan Z'ye aynı. Yoksa illa ki aynısı mı gereklidir ?

Dostum rengin uyumsuz olup olmamasıyla nasıl bir alakası olabilir. Önemli olan üzerindeki donanımlar aynı mı değil mi o.

Dostum rengin uyumsuz olup olmamasıyla nasıl bir alakası olabilir. Önemli olan üzerindeki donanımlar aynı mı değil mi o.
Anakartın chipsetinden tut soketlere hatta kondansatörlere kadar hepsi birebir aynı tek farkı biri M610 Rev 2.0 diğeri M611 Rev 1.0

acaba tek farkı BIOS tarihi vs olabilir mi ?

Anakartın chipsetinden tut soketlere hatta kondansatörlere kadar hepsi birebir aynı tek farkı biri M610 Rev 2.0 diğeri M611 Rev 1.0

Acaba tek farkı BIOS tarihi vs olabilir mi?

En garanti cevabı anakart üreticisine ulaşarak öğrenebilirsin sanırım. Çok pahalı değilse al dene. Geldiği zaman yakından tüm donanımı karşılaştırırsın. Bariz bir fark görünmüyorsa takar denersin. Uymazsa da iade edersin.

En garanti cevabı anakart üreticisine ulaşarak öğrenebilirsin sanırım. Çok pahalı değilse al dene. Geldiği zaman yakından tüm donanımı karşılaştırırsın. Bariz bir fark görünmüyorsa takar denersin. Uymazsa da iade edersin.
Olur o zaman. Ki zaten 40 Dolar ben Amerikada yaşıyorum. Fiyatı sebebiyle bu forumu açmıştım. Anakart ile ilgili bir gelişme olursa tekrar yazarım.

Merhabalar, anakart geldi ve anakartı laptopa taktım. CPU olarak orjinal işlemcisi T7500 kullandım. Kapak açıkken test için düğmeye bastım ve fark ettim ki ışıklar yanıyor ama fan yarım saniye döner gibi oldu ve durdu. Herhangi bir fikriniz var mı ?

Elimde birkaç tane Merom ve Penryn CPU var

T6400 ile de denedim ama onla da olmadı

T7250 ile deneyeceğim. Henüz denemedim.

Hocam cok iyi haberlerim var anakart oldu ve calisti

O fan donup acilmama sebebi ise RAM'den oluyormus silgiyle sildim oldu. CPU olarak T7500'u geri takacagim ve su anda T7250 ile biraz aletin terini attiracagim. Ustundeki 8600M GT sorunsuz modeli bu arada.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı