Anakart pil değişimi sonrası sistem açılırken ışık yanıp sönüyor

403052

Megapat
Makaleler
15
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-
Ana sistem: Ryzen 5 5600, MSI GT 1030 GDDR5, 8 GB DDR4 RAM, MSI B550M PRO-VDH WIFI, 480 GB KIOXIA SATA SSD, MSI A750GL 750W, MSI M100R

İkinci sistem: i3 540, ASUS HD 5450 1 GB, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ASUS P7H55M-LX , 256 GB Patriot SSD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU

Üçüncü sistem: Pentium E6500, G41 Onboard GPU, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ECS G41T-M7, 250 GB HDD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU
-
Anakart: Foxconn G31MXP-K (Sonunda "-K" ibaresi olduğunu bugün üzerindeki bir etikete bakınca yeni öğrendim :)

Önceki bir konum vardı. Konuya aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Bu konuda anakart piliyle ilgili bilgi edindim. Pili değiştirme işini bayağı erteledim üşengeçliğim sebebiyle. Bugün hem kasaya bir düzen yapayım, hem de şu pili değiştireyim deyip girdim işe. Eski pilim bitikti, bu sebeple PC her açıldığında BIOS ayarları sıfırlanıp F1'e basmamı isteyen bir yazı oluyordu. Yeni pil de de aynı şey oldu. Fakat bu sefer o F1'e basmamı isteyen yazının olduğu ekranda F1'e basıp geçene kadar kasadaki güç ışığı yanıp sönüyor. Önceden bu olmuyordu, bana bir sinyal vermeye çalışıyormuş gibi geldi. Bir bilginiz var mıdır?
@Yener K. @Yiğitt35 @SIRINDOSCARF

Son düzenleme:
Bilgisayar açılırken bip diye ses geliyorsa vardır gelmiyorsa yoktur.
Hayır ses gelmiyor. Zaten anakartın üzerinde de göremedim bu parçadan. Yani sanırım bir hata varsa bunu sesli bir şekilde ikaz etmiyor anakart.

Yanıp sönme durumu rastgele mi oluyor? Bir uzun yanıp bir kısa mı yanıyor? Aritmetik bir şekilde bazı bilgisayarlarin uyku moduna geçişi gibi mi yanıyor? Eğer düzgün bir şekilde yanıp sönüyorsa sıkıntı olmayabilir. Hatta öbür türlü de bir sıkıntı olmayabilir, emin değilim bu konuda :)

Yanıp sönme durumu rastgele mi oluyor? Bir uzun yanıp bir kısa mı yanıyor? Aritmetik bir şekilde bazı bilgisayarların uyku moduna geçişi gibi mi yanıyor? Eğer düzgün bir şekilde yanıp sönüyorsa sıkıntı olmayabilir. Hatta öbür türlü de bir sıkıntı olmayabilir, emin değilim bu konuda :)
Çok dikkat etmedim, sistemi kapatıp yeniden açarak bir göz atacağım.
@Yiğitt35 Şimdi tekrar baktım. 3 kere sönüp yanıyor.

Son düzenleme:
Hiç ön panel portu ile oynamadınız değil mi? Bana bir sıkıntı yok gibi geliyor ama bilmiyorum tabii.
PWR-SW, HDD-LED ve PWR-LED portları yerinde ve sağlam. Anakart pilinin tam oturmaması buna sebebiyet verir mi? Sanırım pile elimi değdiğim zaman biraz sallanıyor fakat yerinde gibi. Bana CR3032 olan tüm pillerin uyacağı söylenmişti. Taktığım pilde de bu ifade bulunmakta.

PWR-SW, HDD-LED ve PWR-LED portları yerinde ve sağlam. Anakart pilinin tam oturmaması buna sebebiyet verir mi? Sanırım pile elimi değdiğim zaman biraz sallanıyor fakat yerinde gibi. Bana CR3032 olan tüm pillerin uyacağı söylenmişti. Taktığım pilde de bu ifade bulunmakta.

Pil zaten sadece güç kesildiğinde bilgilerin silinmemesi için var. O yüzden şu anda bir sorun göremedim aslında ben.

Doğrudur, BIOS pili denildiği zaman akla CR2032 geliyor zaten. Pil kaynaklı olduğunu sanmıyorum ama sebebini de açıkçası bilmiyorum ya.

Buradaki kodlar gibi yanıp sönme var mı? Eğer varsa buna göre bir yol çizelim.
Benim kasadaki güç ışığı 3 kere sönüp yanıyor. Bıraktığınız linkteki sayfada bellek arızası diyor. Fakat ben bellek arızası olduğunu düşünmüyorum sistemimde, yoksa çalışmaması veya RAM'in eksik görünmesi gerekmez miydi?

Benim kasadaki güç ışığı 3 kere sönüp yanıyor. Bıraktığınız linkteki sayfada bellek arızası diyor. Fakat ben bellek arızası olduğunu düşünmüyorum sistemimde, yoksa çalışmaması veya RAM'in eksik görünmesi gerekmez miydi?

RAM çeşitli hatalara sebep olabilir. RAM hızı 333FSB ile mi çalışıyor? Eğer çalışmıyorsa o değere al ondan sonra Prime 95 RAM testini yap. Memtest aslında yapılması gerekir ama son zamanlarda sorunu tespit edemiyor diyorlar çok emin değilim ondan. Yine de bir testleri yap istersen.

Geri
Yukarı