Anakart, PSU, kasa önerisi

• Konuyu başlatan HmH
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 195

HmH

Centipat
Daha fazla  
Selam, 2. el bilgisayar toplamaya çalışıyorum şu anki bilgisayarım dizüstü ve APU 67 MB VRAM'i var ve can sıkıcı olmaya başladı, ailemden de bu konudan destek alamayınca harçlıklarım ile şu anki ortama göre kötü de olsa bana yetecek sistem toplamaya çalışıyorum. Tam olarak bir bütçe veremem en ucuz ne ise onu önerin, ucuz ise 0'da alabilirim.

GTX 1050 Ti ekran kartı (1500 TL 2. el)
Ryzen 5 1600 AF işlemci (950 TL 2. el)
Kingston Fury Beast 16 GB (8x2) 3600MHz RAM (1150 TL 2.el)

Bu parçalar var şu anlık.

(Düzenleme : Başlığa yazmayı unutmuşum soğutucu da var)

Son düzenleme:
Kasa pek önemli değil. Işıklı filan gerek yok. Kasayı ikinci elden bulabilirsiniz idarelik. Ekran kartı tarafında şahsen AMD tercih ederdim. Saf güç düşük bütçede önemli eski bir kart. Anakartlar pahalı o yüzden ikinci el bakabilirsin. Anakart olarak sıfır 2000 TL civarında kendi kullandığım Gigabyte a520m H önerebilirim. Fakat Gigabyte alırsan secure boot problemi var. Asus MSI anakartlar bence daha iyi olacaktır. PSU ise kendi kullandığım xpower 500 watt öneririm. 300 watt da yeter fakat ileride herhangi bir parça değişiminde PSU kaldıramayabilir. 500 iyidir.

Kasa pek önemli değil. Işıklı filan gerek yok. Kasayı ikinci elden bulabilirsiniz idarelik. Ekran kartı tarafında şahsen AMD tercih ederdim. Saf güç düşük bütçede önemli eski bir kart. Anakartlar pahalı o yüzden ikinci el bakabilirsin. Anakart olarak sıfır 2000 TL civarında kendi kullandığım Gigabyte A520M h önerebilirim. Fakat Gigabyte alırsan Secure Boot problemi var. ASUS MSI anakartlar bence daha iyi olacaktır. PSU ise kendi kullandığım xpower 500 watt öneririm. 300 watt da yeter fakat ileride herhangi bir parça değişiminde PSU kaldıramayabilir. 500 iyidir.

Ryzen 5 1400.
GTX 1050 Ti.
8 GB RAM.
250 GB HDD + 250 GB SSD.
Xigmatek 600 watt PSU.
ASUS Prime B350 Plus anakart.

Böyle nasıl ( RAM'den biraz kıstım 8 GB RAM'ler oldukça ucuz yanına bir tane daha sonradan ekleyebilirim)

Ekran kartı değiştirebilir misiniz? Baya eski bir model çünkü. AMD taraflarında yok mu üç vbeş bir şey. PSU fazla bile olmuş. Ama değiştirmenize gerek yok bütçeyi çok etkilemeyecekse. Onun dışında iyi sistem.

Ha bu arada bütçe ne kadar. APU sistem de bakabilirsiniz.

Ekran kartı değiştirebilir misiniz? Bayağı eski bir model çünkü. AMD taraflarında yok mu üç vbeş bir şey. PSU fazla bile olmuş. Ama değiştirmenize gerek yok bütçeyi çok etkilemeyecekse. Onun dışında iyi sistem.

Ha bu arada bütçe ne kadar. APU sistem de bakabilirsiniz.

Bilmiyorum hiç bakmadım AMD tarafına.

O bütçede AMD daha iyi. Rx 460 ile rakip bir kart. Bir de AMD daha fazla yazılım desteği veriyor.

Tam bütçe ne kadar?

O civarlarda rx 570 filan varmış. Güzel kart.

Ve 1050 ti dan daha iyi.

Selam, 2. el bilgisayar toplamaya çalışıyorum şu anki bilgisayarım dizüstü ve APU 67 MB VRAM'i var ve can sıkıcı olmaya başladı, ailemden de bu konudan destek alamayınca harçlıklarım ile şu anki ortama göre kötü de olsa bana yetecek sistem toplamaya çalışıyorum. Tam olarak bir bütçe veremem en ucuz ne ise onu önerin, ucuz ise 0'da alabilirim.

GTX 1050 Ti ekran kartı (1500 TL 2. el)
Ryzen 5 1600 AF işlemci (950 TL 2. el)
Kingston Fury Beast 16 GB (8x2) 3600MHz RAM (1150 TL 2.el)

Bu parçalar var şu anlık.

(Düzenleme : Başlığa yazmayı unutmuşum soğutucu da var)
Ram konusunda yeni bakıyorum da Kingston intellerde iyi çalışıyor diye duydum. Başka markaların sıfır 2x8 ramleri o fiyatlara satılıyor. Ben de Kingston fury beast 8 GB cl16 kullanıyorum. Problem yok fakat MHz düşük. İkinci el ram pek mantıklı değil.

İncehesap gaming gecesinden 530 TL ye düşürmüştüm 1 taneyi. 3 ay oldu.

O bütçede AMD daha iyi. RX 460 ile rakip bir kart. Bir de AMD daha fazla yazılım desteği veriyor.

Tam bütçe ne kadar?

O civarlarda RX 570 filan varmış. Güzel kart.

Ve 1050 Ti'dan daha iyi.

RAM konusunda yeni bakıyorum da Kingston Intel'lerde iyi çalışıyor diye duydum. Başka markaların sıfır 2x8 RAM'leri o fiyatlara satılıyor. Ben de Kingston Fury Beast 8 GB CL16 kullanıyorum. Problem yok fakat MHz düşük. İkinci el RAM pek mantıklı değil.

İncehesap Gaming gecesinden 530 TL'ye düşürmüştüm 1 taneyi. 3 ay oldu.

RX 580, Ryzen 5 2600, 8 GB RAM, 240 GB SSD 500 b HDD, 600watt PSU nasıl?

RX 580, Ryzen 5 2600, 8 GB RAM, 240 GB SSD 500 b HDD, 600watt PSU nasıl?
İyi güzel. İşlemci bendeki rx 6500 XT yi bile rahatlıkla besliyor. 1600 bile besler. Güç kaynağından az birşey kısıp rx 590 veya rx 6500 XT filan yükseltme şansın var mı? PSU 400 bile yeter o sisteme. 500 tak bence yeter de artar( 500 e düşebilirsin haber ver).

Güncelleme olursa da.

İyi güzel. İşlemci bendeki RX 6500 XT'yi bile rahatlıkla besliyor. 1600 bile besler. Güç kaynağından az bir şey kısıp RX 590 veya RX 6500 XT filan yükseltme şansın var mı? PSU 400 bile yeter o sisteme. 500 tak bence yeter de artar( 500'e düşebilirsin haber ver).

Güncelleme olursa da.

500 watt yaptım PSU'yu RX 590 yaptım RX 6500 XT, 590'a gore fazla pahalıydı o dedigim sistem 8200 TL idi şu an 8150 TL oldu. r5 2600 aynı bıraktım

Geri
Yukarı