Anakart üzerindeki çipin aşırı ısınması

Foxconn G31MXP anakartımda bu aralar aşırı ısınmaya başladı. Eskiden öyle bir sorun yoktu içini açtığımda bu şey aşırı ısınıyor. Elimi bir kez yaktı. 1. fotoğrafta beyazla işaretlediğim yer. 2. fotoğraftaki ise onun üstündeki soğutucu sanırsam. Stok fanı sökmedim işlemci değil 1-2 yerde yazdım işlemci diyenler oldu. Bilgisayarım çöp farkındayım konularıma bakarsanız yeni toplayacağım. Bazen kapanma süresi 2-3 saat bazen ise 15 dakikada kapanıyor.

1-
20180402_131923.jpg

2-
20180402_131932.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuzey köprüsündeki termal macun yaklaşık bir on senelik var. Pembe olan termal macun çok inatçıdır onu temizlemek epey vaktinizi alacak. Aseton bulabilirseniz asetonla temizlemenizi öneririm işinizi epey kolaylaştıracaktır. Pembe termal macunu pasif alüminyum heatsink tabanından çıkarırken taban yüzeyini çizmemeye özen gösterin. Kuzey köprüsünün üstündeki termal macunu temizlerken de aseton kullanabilirsiniz herhangi bir sorun olmaz. İşiniz bittikten sonra asetonun sıvı kalıntılarının iyice kuruduğundan emin olup termal macun uygulayarak pasif heatsink'i tekrar yerine monte edebilirsiniz. Elbette bu kesin çözüm olmayacak oraya küçük bir fan takmanız gerekiyor. Ekran kartlarının küçük fanını oraya takıp silikon yardımıyla sabitleyebilirsiniz.

Kuzey köprüsündeki termal macun yaklaşık bir on senelik var. Pembe olan termal macun çok inatçıdır onu temizlemek epey vaktinizi alacak. Aseton bulabilirseniz asetonla temizlemenizi öneririm işinizi epey kolaylaştıracaktır. Pembe termal macunu pasif alüminyum heatsink tabanından çıkarırken taban yüzeyini çizmemeye özen gösterin. Kuzey köprüsünün üstündeki termal macunu temizlerken de aseton kullanabilirsiniz herhangi bir sorun olmaz. İşiniz bittikten sonra asetonun sıvı kalıntılarının iyice kuruduğundan emin olup termal macun uygulayarak pasif heatsink'i tekrar yerine monte edebilirsiniz. Elbette bu kesin çözüm olmayacak oraya küçük bir fan takmanız gerekiyor. Ekran kartlarının küçük fanını oraya takıp silikon yardımıyla sabitleyebilirsiniz.
Şu anda termal macun elimde yok ama normal taktım şu anda kapanma sorunu düzeldi gibi.Orası ne işe yarıyor birde ?

Kuzey köprüsü kısaca işlemciyi, RAM'i ve PCI-e hatlarını kontrol eden veri iletişiminden sorumlu bir yonga setidir. Oraya termal macun sürmeniz ve fan takmanız önemli. Bu şekilde cihazı kullanmanızı önermem.

Kuzey köprüsü kısaca işlemciyi, RAM'i ve PCI-e hatlarını kontrol eden veri iletişiminden sorumlu bir yonga setidir. Oraya termal macun sürmeniz ve fan takmanız önemli. Bu şekilde cihazı kullanmanızı önermem.
İnternette aradım ve soğutucu buldum Tahmini Teslimat Zamanı . Soğutucu yeterli olurmu ve termal macun bulabilirsen sevinirim termal macundan anlamıyorumda.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı