Anakart ve işlemci önerisi

atakannuss1

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben şu anki bilgisayarımın anakart ve işlemcisini bilgisayarıma uyumlu olacak şekilde yükseltmek istiyorum. Şu anda mevut sistemimi aşağıda belirttim. Rica etsem bana F/P olacak ve bilgisayarı rahatlatacak şekilde bir öneride bulunabilir misiniz? Çok ekstrem bir sistem istemiyorum lakin şu an işlemci cidden yetersiz geliyor ve darboğaz yapıyor ve eğer şu anki anakart ve işlemci satarsam ortalama fiyatı ne kadar olur acaba?
H110M-S2V-vf anakart.
Intel Core i5 7400 işlemci.
DDR4-2666MHz Corsair RAM.
Sapphire RX580 8 GB 256bit ekran kartı.
600W PSU markasını hatırlamıyorum.
Windows 10 kullanıyorum sistemim bu şekilde yükseltmek yerine hız aşırtma yapmamı önerir misiniz o konuda da bilgilendirirseniz eğer sevinirim teşekkürler.

İşlemciniz K takısı bulunan modeli değilse hız aşırtma yapamazsınız. Zaten yapsanız bile soğutmanız gerekecek. Anakartın web sitesinde belirtilene göre i7 7700k takabileceğiniz en güçlü işlemci durumunda. Fiyatlar için sarı site yada 2. el bilgisayar parçaları alan yerlere sorabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Ben şu anki bilgisayarımın anakart ve işlemcisini bilgisayarıma uyumlu olacak şekilde yükseltmek istiyorum. Şu anda mevut sistemimi aşağıda belirttim. Rica etsem bana F/P olacak ve bilgisayarı rahatlatacak şekilde bir öneride bulunabilir misiniz? Çok ekstrem bir sistem istemiyorum lakin şu an işlemci cidden yetersiz geliyor ve darboğaz yapıyor ve eğer şu anki anakart ve işlemci satarsam ortalama fiyatı ne kadar olur acaba?
H110M-S2V-vf anakart.
Intel Core i5 7400 işlemci.
DDR4-2666MHz Corsair RAM.
Sapphire RX580 8 GB 256bit ekran kartı.
600W PSU markasını hatırlamıyorum.
Windows 10 kullanıyorum sistemim bu şekilde yükseltmek yerine hız aşırtma yapmamı önerir misiniz o konuda da bilgilendirirseniz eğer sevinirim teşekkürler.

Ben geçen sene bundle olarak MSI H110 + i5 7500'ü 1.500'e almıştım. (BIOS güncellemeden gönderdiği için bir araba sövmüştüm).
6. ve 7. nesil Intel'in en b*ktan nesli. Şu anki sistemine en fazla i7 7700 gibi bir işlemci yükselmesi yapabilirsin (tavsiye etmiyorum)

Sizin sisteme benzer bir sistem: https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-i5-6400-islemci-ile-beraber-1135293365/detay

İmkan varsa bundle olarak sarı siteden R5 5600 gibi bundle ilanlara bakman daha iyi olur diye düşünüyorum.
Bütçenizi bilmiyorum ama şöyle bir bundle güncel yükseltmeye değer: https://www.sahibinden.com/ilan/iki...h610m-e-16-gb-2x8-ram-bundle-1130965529/detay
İleride yükseltme yapma şansıda var. Şahsen ben böyle bir yükseltme yoluna giderdim. (imkan dahilinde)

Evet 6. 7. nesil gerçekten rezil. Hatta i7 yerine Ryzen 5 2600x geçmek bile daha performanslı olur tahminimce aynı fiyatlara gelecektir.

Ben geçen sene bundle olarak MSI H110 + i5 7500'ü 1.500'e almıştım. (BIOS güncellemeden gönderdiği için bir araba sövmüştüm).
6. ve 7. nesil Intel'in en b*ktan nesli. Şu anki sistemine en fazla i7 7700 gibi bir işlemci yükselmesi yapabilirsin (tavsiye etmiyorum)

Sizin sisteme benzer bir sistem: https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-i5-6400-islemci-ile-beraber-1135293365/detay

İmkan varsa bundle olarak sarı siteden R5 5600 gibi bundle ilanlara bakman daha iyi olur diye düşünüyorum.
Bütçenizi bilmiyorum ama şöyle bir bundle güncel yükseltmeye değer: https://www.sahibinden.com/ilan/iki...h610m-e-16-gb-2x8-ram-bundle-1130965529/detay
İleride yükseltme yapma şansıda var. Şahsen ben böyle bir yükseltme yoluna giderdim. (imkan dahilinde)

Kankam fiyatlarına baktım karşılayabileceğim durumda i3-10100F işlemci ya da benzeri bir şey alabilirim ama ileride yükseltmeye uygun fiyat olarak da fazla olmayan bir anakart önerebilir misin?

Core i7-7700K'ya kadar yükseltme yapılabilir. Üstünü anakartınız desteklemeyebilir.

Anakartı da değiştireceğim.

İşlemciniz k takısı bulunan modeli değilse hız aşırtma yapamazsınız. Zaten yapsanız bile soğutmanız gerekecek. Anakartın web sitesinde belirtilene göre i7 7700K takabileceğiniz en güçlü işlemci durumunda. Fiyatlar için sarı site ya da 2. el bilgisayar parçaları alan yerlere sorabilirsiniz.

Anakartta işlemci de değişecek bilgisayarımda ısınma problemi hiç olmadı soğutması düzgün.

Yükseltme derken 2 sene sonra güncel çıkacak işlemciyi alıp takmaktan bahsediyorsanız İntel soket değiştireceği için anakart değiştirmeden yükseltme yapabileceğiniz tek yol AM5 sokete geçmek ancak o da ddr5 ram masrafıyla gelecektir. Yok şimdi i3 alacağım ama seneye aynı nesil i7 ye geçerim gibiyse bulduğunuz anakartın destekleyip desteklemediğine bakarsınız.

Overclock durumunda işlemcinizin soğutucusu yeterli gelmeyebilir ondan bahsetmiştim.

Son düzenleme:
Yok kanka i3 şimdilik yeterli benim için 10100F vesaire ya da benzeri yeterli bana bu işlemci civarlarında anakart ve işlemci önerisi gerekiyor sadece benim için yeterli olacaktır ileride ekran kartı değiştirirsem problem yaşa mıyım yeter.

Yok kanka i3 şimdilik yeterli benim için 10100F vesaire ya da benzeri yeterli bana bu işlemci civarlarında anakart ve işlemci önerisi gerekiyor sadece benim için yeterli olacaktır ileride ekran kartı değiştirirsem problem yaşa mıyım yeter.

Yani 10. nesil yerine 12. nesil önermemim sebebi yükseltme yolunun açık olması 14. nesile kadar yükseltebilirsiniz (BIOS güncellemesi ile). 12 nesilden sonra performans çekirdekleri geldiği için (12. nesil i3'lerde yok) ileriye dönük yatırım olacaktır. normalde intelde soket desteği 2 nesildir. lga1700 de 12. 13. ve 14. nesle destek var.
Önü kapalı yükseltme sizi günü kurtarabilir ama gelecekte ek güncelleme masrafı demek. Yaptığınız masrafa değsin.

Ben Xeon 5450 işlemciden i5 7500'e geçtim evet günü kurtardım ama ileride ne yapacağım? Bizim hatalarımızdan ders almaya bak.

Her ne kadar AM5 soket çıksa bile AM4 soket hala yükseltme alternatifleri ile zengin. AMD platformuna geçmeyi de düşünebilirsin.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı