Anakart yüzünden bilgisayar kendi kendine kapanıyor

06sercan

Hectopat
Merhaba, 1.5 2 ay önce ikinci el bir bilgisayar almıştım. İlk 1 hafta gayet iyiydi. Bilgisayarı ilk aldığımda kendi kendine donup kalıyordu. Bilgisayarı biraz dinlendirmem gerekiyordu. 1 2 gün geçti ve ekran kartından diye düşünüp Driver'i sildim yine aynı hata oldu. Bu sefer ekran kartını çıkarttım. Anakartın ekran kartı Driver'ini indirdim. Yine aynı sorun oldu. Bu kez anakartın ekran kartını sildim ama yine aynı problem. Anakartta sorun var diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım sizce? Yeni bir anakart mı almalıyım yoksa anakartı mı tamir ettireyim?

Ekran kartı: NVIDIA GTX 780 3GB.
Anakart: M5A78L-M USB3.
RAM: 16384 MB.
İşlemci: AMD FX 6300™ 6 çekirdekli 3.5 GHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam gerekli testleri yapın. Sentetiel ve HD Tune ile HDD. Memtest 86 ile RAM kontrolü yapın. Direkt olarak anakart demek doğru olmaz.

Bu donup kalmalarda görüntüde gitme (no signal) vb. durum fark ettiniz mi hiç?
İçinde gtx 780 varken direk normal şekilde ekranda kalıyor (bilgisayar açık durumda ama mouse vs. herşey gidiyor bilgisayar çöküyor)

Anakartın ekran kartında ise direk pembimsi değişik bir ekranda çöküyor bu ekran kartına bağlı diye düşünüyorum. Çünkü eski bilgisayarımda da aynı hatayı alıyodum ati işte ne beklersin :D
Sorunun anakarttan olduğunu nasıl tespit ettin ? Yukarda ki arkadaşın da dediği gibi ramlerinde hard diskinde sorun olabilir. İşlemcin fazla ısınıyorsa ondan bile kapanabilir bilgisayar
dediğim gibi hard disk 2 tane de denedim ama ramlerde hata çıkacağını düşünmüyorum

İçinde GTX 780 varken direk normal şekilde ekranda kalıyor (bilgisayar açık durumda ama mouse vs. her şey gidiyor bilgisayar çöküyor)

Anakartın ekran kartında ise direk pembemsi değişik bir ekranda çöküyor bu ekran kartına bağlı diye düşünüyorum. Çünkü eski bilgisayarımda da aynı hatayı alıyordum ATI işte ne beklersin :D

İşlemci termal macunu kontrol edildi mi?

İşlemci termal macunu kontrol edildi mi?
yok, sadece ekran kartının macununu kontrol etmiştim.
Galiba yapılacaklar listemi buldum;
Ramleri kontrol etmek
İşlemcinin termal macununa bakmak
yok, sadece ekran kartının macununu kontrol etmiştim.
Galiba yapılacaklar listemi buldum;
Ramleri kontrol etmek
İşlemcinin termal macununa bakmak
Arkadaşlar bide şöyle bi garip olay yaşıyodum.
Normalde ben csgo oynuyorum.
Bilgisayar açılır açılmaz csgoyu açıyordum ve bilgisayar nedense çökmüyordu. Csgoyu kapatır kapatmaz bilgisayar çöküyodu (Aynı ekran sadece donuyor)
Beyler işlemciye baktım çok ısınmıştı üstelik termal macun neredeyse yanmıştı sarıya dönmüştü değiştirdim ve şuan sıkıntı yok hepinize çok teşekkür ederim <3

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı