Anakarta çıplak elle dokunmak zarar verir mi?

Zannetmiyorum bozduğunu. Gidip de bandırmadıysan elini özellikle bir zarar gelmemiştir.

Anakartın yüzeyinde (devrelerin geçtiği) bazı tozları almak için dokunmuştum, anakartın üzerinde soket yuvasına yakın yerlerde de bazı metal çıkıntılar vardı, oraya da dokundum.
Kasanın fişini çekip açıp kapatma tuşuna basılı tuttuğunuzda statik elektriğin atıldığını söyleyenleri duymuştum. Böyle bir şeyin mümkün olup olmadığını bilemem ama denemekten zarar gelmez.

Hocam sadece anakarta dokundum, güç bağlı değil, aldığım tek bileşen anakart zaten :).

Ömrümde ilk defa böyle bir şey yapıyorum, her ihtimal canımı sıkıyor, bir dahaki sefere maske ve eldivenle girişeceğim.
Hocam 4 kere sistem topladım. Hiçbirinde bir parça sıkıntısı yaşamadım. Ve hepsinde de elimi kasaya sürtüp montajladım.

Bu arada geçmiş olsun.

Hocam 4 kere sistem topladım. Hiçbirinde bir parça sıkıntısı yaşamadım. Ve hepsinde de elimi kasaya sürtüp montajladım.

Bu arada geçmiş olsun.

Hocam diğer parçalar geldiğinde montaj yapacağım doğal olarak, eldiven vs. kullanmalı mıyım?

Ayrıca tornavida yerine vidalar için elektronik alet (adını unuttum) kullansam bir zararı olur mu?

Hocam diğer parçalar geldiğinde montaj yapacağım doğal olarak, eldiven vs. kullanmalı mıyım?

Ayrıca tornavida yerine vidalar için elektronik alet (adını unuttum) kullansam bir zararı olur mu?
Elektronik alet önermem. Mıknatıslı tornavida yeterli. Eldivene de gerek yok bence. Elektronik aleti kontrollü kullanman gerekiyor ki ilk sistem toplama maceran ise önermem heyecandan ayarı kaçırıp ırzına geçme sistemin. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı