Anakarta çıplak elle dokunmak zarar verir mi?

Hocam diğer parçalar geldiğinde montaj yapacağım doğal olarak, eldiven vs. kullanmalı mıyım?

Ayrıca tornavida yerine vidalar için elektronik alet (adını unuttum) kullansam bir zararı olur mu?

Şarjlı vidalama aleti, paneli kırmana sebebiyet verebilir. Tornavida ile yapmak daha sağlıklı olur.

Öncelikle geçmiş olsun. Merak etme bir şey olmaz, statik elektrikle bozulması zor yani. Fiziksel olarak zorlamadan bozabileceğini düşünmüyorum hatta. Ama dikkat et, üzerindeki çok hassas çip benzeri şeylere tırnağını değdirmemeye çalış. Gerçekten çok hassas oluyorlar. Forumda biri tırnağıyla koparmıştı bir tanesini.

Öncelikle geçmiş olsun. Merak etme bir şey olmaz, statik elektrikle bozulması zor yani. Fiziksel olarak zorlamadan bozabileceğini düşünmüyorum hatta son teknoloji bileşenleri. Ama dikkat et, üzerindeki çok hassas çip benzeri şeylere tırnağını değdirmemeye çalış. O şekilde bozulabilir, gerçekten çok hassas oluyorlar forumda biri tırnağıyla koparmıştı birtanesini.

Kutunun içerisine geri koyup dolabın üzerine kaldırdım, diğer bileşenler gelene kadar da bir daha elimde almayacağım.
Montaj yaparken dikkat edeceğim hocam sağ olun.

Kutunun içerisine geri koyup dolabın üzerine kaldırdım, diğer bileşenler gelene kadar da bir daha elimde almayacağım.
Montaj yaparken dikkat edeceğim hocam sağ olun.
Kasan varsa montajlayabilirsin.

Çok yüksek ihtimalle bir şey olmamıştır ve olmayacaktır da. Herkesin dediği gibi. Benim de elimden 4-5 tane anakart geçti, aynı şekilde başta tedirgin olmuştum ama sonra herhangi bir sorun olmadığını fark ettim. Eskiye nazaran artık o kadar kolay değil bu olaylar.

E tabi bilgisayar bileşenlerine dokunmadan önce vücuttaki statik elektriği atmakta fayda var, her ihtimale karşı. Atması basit zaten. Sadece montaj yaparken tornavidayı anakarta düşürmeyin, buna benzer olaylar olabilir. Anakartta hassas birkaç parça var bildiğiniz üzere. Sadece dikkat edin yeterli.

Çok yüksek ihtimalle bir şey olmamıştır ve olmayacaktır da. Herkesin dediği gibi. Benim de elimden 4-5 tane anakart geçti, aynı şekilde başta tedirgin olmuştum ama sonra herhangi bir sorun olmadığını fark ettim. Eskiye nazaran artık o kadar kolay değil bu olaylar.

E tabi bilgisayar bileşenlerine dokunmadan önce vücuttaki statik elektriği atmakta fayda var, her ihtimale karşı. Atması basit zaten. Sadece montaj yaparken tornavidayı anakarta düşürmeyin, buna benzer olaylar olabilir. Anakartta hassas birkaç parça var bildiğiniz üzere. Sadece dikkat edin yeterli.
Athlon X2 240 montajı yaptığım sistem aklıma geldi ilk sistem toplamamdı. Nereden nereye.

Vücudumdaki statik elektriği nasıl atabilirim hocam?

Aşağıdaki konuda çok güzel mesajlar var bu durumla ilgili,

Daha net ve ayrıntılı olarak şu makalede mevcut, güzel anlatılmış.

Geri
Yukarı