Anakarta SATA 3 İçin PCI-E Portuna Aparat Takmak

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Anakartım Gigabyte H61M DS2 4.0. Anakartımın üzerinde SATA 6 GB portu bulunmuyor. Yakın zamanda SSD alacağımdan bir çözümü var mı diye baktım ve şunu gördüm :
US $8.02 23% OFF|Tahmini Teslimat Zamanı
Anladığım kadarı ile PCI-E portuna bağlıyoruz ve Sata 6 GB/S portlarımız oluyor. Bir kaç sorum var.
  1. Gerçekten işe yarar mı yani para verdiğime değer mi?
  2. Cahilliğime verin bilgim olmadığından soruyorum, eğer bunu PCI-E portuna bağlarsam ekran kartımın performansı düşer mi? (Ekran kartım GTX 1050 TI) İnternette öyle okumuştum ama doğrusunu buradan öğrenmek istedim.
@painkiller @Jira @bados123 @Handsome Reis

Son düzenleme:
Anakartım Gigabyte H61M DS2 4.0. Anakartımın üzerinde SATA 6 GB portu bulunmuyor. Yakın zamanda SSD alacağımdan bir çözümü var mı diye baktım ve şunu gördüm :
US $8.02 23% OFF|Tahmini Teslimat Zamanı
Anladığım kadarı ile PCI-E portuna bağlıyoruz ve Sata 6 GB/S portlarımız oluyor. Bir kaç sorum var.
  1. Gerçekten işe yarar mı yani para verdiğime değer mi?
  2. Cahilliğime verin bilgim olmadığından soruyorum, eğer bunu PCI-E portuna bağlarsam ekran kartımın performansı düşer mi? (Ekran kartım GTX 1050 TI) İnternette öyle okumuştum ama doğrusunu buradan öğrenmek istedim.
@painkiller @Jira @bados123 @Handsome Reis
Perfonmans kaybı olayını bilmem ama çalışma olasılığı olduğunu düşünüyorum. Bh tarz aparatlar m.2 ssd ler için bile var. Kesin çalışır diyemem ama çalışabilir.

Ben de çaşışacağını düşnüyorum. 17000 kişi sipariş etmiş o ürünü yorumlara baktım neredeyse hepsi faydalı olduğunu söylemiş.

Ama kafama takılan soru o işte, acaba performans kaybı yaşatır mı?
Ayrıca anakartımda :
  1. 1 x PCI Ekspres x16 yuva
  2. (The PCIEX16 yuva, PCI Ekspres 3.0 standart uyumludur.)
  3. * PCIE Gen.3 CPU ve Genişletme Kartı uyumluluğuna bağlıdır.
  4. 2 x PCI Express x1 yuvalar

(The PCI Express x1 slotlar, PCI Express 2.0 standardına uygundur.)
Yuvaları bulunmakta. Anladığım kadarıyla bu cihaz X1 slotuna takılıyor. Ama benim X1 slotlarım PCI Express 2.0. Peki bu sorun yaratır mı?

Ben de çaşışacağını düşnüyorum. 17000 kişi sipariş etmiş o ürünü yorumlara baktım neredeyse hepsi faydalı olduğunu söylemiş.

Ayrıca anakartımda :

Yuvaları bulunmakta. Anladığım kadarıyla bu cihaz X1 slotuna takılıyor. Ama benim X1 slotlarım PCI Express 2.0. Peki bu sorun yaratır mı?
Anakartın bir fotoğrafını atabilme şansın varmı? Ona göre bir yorum yapacağım.

66774b15_5.jpg

Konuyu öne çıkarıp duruyorum ama kimse mi bilmiyor ki?
@Recep Baltaş @Ali Güngör Bir yardımcı olabilir misiniz? Almayı planlıyorum da sorularıma cevap bulamıyorum.

Son düzenleme:
@Ali Güngör Tam olarak sorum bu değildi aslında.
  1. Eğer bunu PCI-E X1 slotuna takarsam (Zaten ekran kartını taktığım haricinde başka slot yok sadece X1 var.) ekran kartımda performans düşüşü yaşar mıyım?

Ayrıca anakartımda :

İlk olarak bu kartlar performansını PCI express 2.0 ve üstü ile gösteriyor 1.0 da sata 2 den daha düşük performans verebilir. Burada kartın kalitesini bilemedigimizden nasıl bir sonuç alacağınızı kimse tam olarak söyleyemez. Ve son olarak ekran kartının performansıda düşmez bunu şöyle açıklayayım PC de 5-6 tane USB girişi var siz 2 USB yi aynı anda kullandığınızda performansı düşüyor mu? gibi düşünebilirsiniz. Birde bu karta taktiginiz disikleri kullanırken kasanızın üzerindeki disk kullanım ışığı yanmayacaktır. Kısacası PCI express gen 2.0 ile kullanacaksanız, kullanici yorumları iyi yönde ve kaliteli bir kart aldığınız takdirde verdiğiniz paraya sonuna kadar değecektir.

Çalışmanın ötesine geçip performans hesabı yapalım o zaman. PCIe 2.0 x1 teorik hızı 500 MB/s, SATA3 ise 600MB/s hız sunar, yani aslında darboğaz olmaması için PCIe 2.0 üzerinde x1 tam olarak yeterli değil ama idare eder. 500MB/s bantgenişliği SSD izin veriyorsa yine klasik mekanik HDD'den daha hızlı olur.

PCIe 3.0 olsa bu değer 1 GB/s olacaktı x1 ile; PCIe 1.0'da ise x1 hızı 250MB/s ile sınırlı.
Elbette Çin sitelerindeki markasız ürünler test edilmediği için bir garantiniz yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı