Anakarta silikon sıkılırsa bir şey olur mu?

Reliant

Centipat
Daha fazla  
22AD6DA8-1D40-4297-AA93-590794F53292.jpg

Bugün yeni SSD aldım fakat takacakken vidasını kaybettim ve yeni bir vida uydurmaya çalışırken vidayı kırdım ve kalanı yuvanın içinde kaldı. En son çarem bantlamak oldu yerine daha düzgünce oturtmam için silikon sıksam ya da başka bir yöntem uygulayabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ya da o kırık vidayı nasıl çıkartabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğimiz ev tipi silikonlardan bahsediyorsak, tabii ki evet, bir şey olur.
İletkenlik durumunda anakartınızı kaybedersiniz.
Ayrıca önermem de, olası bir sorunda bir de onu çıkarmakla uğraşırsınız.

Vidası için destek ekibiyle iletişime geçin, belli bir ücret karşılığında temin edebilirler.
Eğer yapamayacaklarsa 2. el sitelerine de bakabilirsiniz.

Haricinde kırılan vida nasıl çıkar en ufak fikrim yok.

Vida için ServisPoint'e mail atın çok ilgililer, sorgusuz sualsiz gönderirler. Ben vida için yazdığımda direkt somun ve vida beraber yolladılar. Siz de yazın durumunuzu anlatın gönderirler. Yapıştırıcı gibi şeylerle riske girmeye gerek yok. Vidayi çıkarmak için kargaburun deneyebilirsiniz ancak vida yuvaya tam girdiyse o da fayda etmez. SSD'yi yuvadan cikartabiliyorsaniz çıkartın ve vidanin girdiği yuvayı çevirerek sökün anakarttan dışarıda yapın ne yapıyorsanız, anakarta zarar vermeyin.

Kırık vidayı tersten çıkarabilirsin. Anakartı sökmen lazım.

Deneyeceğim.

Vida için ServisPoint'e mail atın çok ilgililer. Ben vida için yazdığımda direkt somun ve vida beraber yolladılar. Siz de yazın durumunuzu anlatın gönderirler. Yapıştırıcı gibi şeylerle riske girmeye gerek yok. Vidayi çıkarmak için kargaburun deneyebilirsiniz ancak vida yuvaya tam girdiyse o da fayda etmez. SSD'yi yuvadan cikartabiliyorsaniz çıkartın ve vidanin girdiği yuvayı çevirerek sökün anakarttan dışarıda yapın ne yapıyorsanız, anakarta zarar vermeyin.
keşke vidayı kaybettikten sonra yazsaydım sağlık olsun teşekkür ederim

Bildiğimiz ev tipi silikonlardan bahsediyorsak, tabii ki evet, bir şey olur.
İletkenlik durumunda anakartınızı kaybedersiniz.
Ayrıca önermem de, olası bir sorunda bir de onu çıkarmakla uğraşırsınız.

Vidası için destek ekibiyle iletişime geçin, belli bir ücret karşılığında temin edebilirler.
Eğer yapamayacaklarsa 2. el sitelerine de bakabilirsiniz.

Haricinde kırılan vida nasıl çıkar en ufak fikrim yok.
bu ısıyla eriyen silikondan bahsediyorum olursa denerim tam vidanın üstüne tutucak şekilde sıkarım

Doğada bulunan saf silikon ve iletkenlik amacı ile üretilen silikonlar elektriği iletir ancak hırdavatçıda satılan silikonlar elektriği iletmez, hatta pek çok elektronik üründe yalıtkan olarak da kullanılan silikonlar vardır. Ancak silikon ile SSD yapıştırmak çok da mantıklı bir hareket değildir.
Vidalara gelince, sırf çapları aynı diye her vidayı her deliğe vidalayamazsınız. Vidalar malzemenin türüne göre farklı hatvelere sahiptir. Vidayı pense ile tutamıyorsanız kılavuz ile delip çıkarabilirsiniz ancak bu profesyonel ekipman ister.
Isı ile eriyen silikon ise elektriği hiç iletmez diyebiliriz, ancak bu daha çok geçici olarak işkence görevi gören bir üründür yani siz diyelim 1 metre uzunluğunda bir fonu vidalamadan duvara monte edeceksiniz, normal silikonu sürersiniz ve birkaç yere punta şeklinde sıcak silikon akıtırsınız. Bu sayede normal silikon kuruyana kadar hızlı kuruyan sıcak silikon parçanın sabit kalmasını sağlar. Kalıcı bir sağlamlığı olmadığı gibi parlak yüzeyleri çok daha zor tutar. Yani SSD'yi yapıştırsanız bile SSD bir süre sonra buradan geri ayrılır.

Doğada bulunan saf silikon ve iletkenlik amacı ile üretilen silikonlar elektriği iletir ancak hırdavatçıda satılan silikonlar elektriği iletmez, hatta pek çok elektronik üründe yalıtkan olarak da kullanılan silikonlar vardır. Ancak silikon ile SSD yapıştırmak çok da mantıklı bir hareket değildir.
Vidalara gelince, sırf çapları aynı diye her vidayı her deliğe vidalayamazsınız. Vidalar malzemenin türüne göre farklı hatvelere sahiptir. Vidayı pense ile tutamıyorsanız kılavuz ile delip çıkarabilirsiniz ancak bu profesyonel ekipman ister.
Isı ile eriyen silikon ise elektriği hiç iletmez diyebiliriz, ancak bu daha çok geçici olarak işkence görevi gören bir üründür yani siz diyelim 1 metre uzunluğunda bir fonu vidalamadan duvara monte edeceksiniz, normal silikonu sürersiniz ve birkaç yere punta şeklinde sıcak silikon akıtırsınız. Bu sayede normal silikon kuruyana kadar hızlı kuruyan sıcak silikon parçanın sabit kalmasını sağlar. Kalıcı bir sağlamlığı olmadığı gibi parlak yüzeyleri çok daha zor tutar. Yani SSD'yi yapıştırsanız bile SSD bir süre sonra buradan geri ayrılır.
peki anladım önerebileceğiniz bir şey varmı?

Aklıma tek 1 şey takıldı vida nasıl kırıldı ? Zaten 3-5 tur dönecek orada. Ne kadar zorlamış olabilirsiniz ki vidayı kıracak kadar? Ama ne olursa olsun silikonun türünü hammaddesi ne olursa olsun kullanmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı