Anakartı kaldırmadan gömülü klavye sökme

Mustea

Decapat
Daha fazla  
Anakartımda ki bir vidayı öyle bir sıkmışlar ki çıkmıyor çok da zorlamak istemedim hem anakarta hem de vidaya zarar vermemek için. Klavyem sorunlu olduğu için sökmem gerekiyor fakat gömülü klavye olduğu için anakartı kaldırmadan bu işlemi nasıl yapabilirim? Bu arada Aygıt Yöneticisi'nden klavyeyi kaldırmayı denedim olmuyor bende.

Aygıt yöneticisinden klavyeyi kaldırdığınız zaman muhtemelen Windows10 olduğu için sürücüleri yeniden otomatik yüklüyor. Bunu kapatabilirsiniz ama pek önermem. İnternetten bu konu hakkında araştırma yapabilirsiniz.
Tamamdır teşekkür ederim araştıracağım.

Çok şanssız birisi olduğum için şimdi de enter tuşu basılı kaldı ve işlem yapamıyorum. Harika.

Son düzenleme:
Bence biraz daha cesaret edip anakartı sökebilirsiniz
Gerçekten uğraştım o son vidayı çıkartmak için ama malesef çıkmıyor. Daha çok zorlayan vidanın ucunu yerim ve anakarta zarar verebilirim.

Şurdaki 2 giriş sanki klavyeye doğru gidiyor tam göremedim anakartı sökemediğim için bir bilginiz var mı acaba?

Dosya Ekleri

• IMG_20220827_191452.jpg
    IMG_20220827_191452.jpg
    60,7 KB · Görüntüleme: 8
Bence biraz daha cesaret edip anakartı sökebilirsiniz

Kusura bakmayın biraz eski konuyu hortlatıyorum fakat ben ASUS FX553VD DM160 laptop sahibiyim ve klavyemde sıkıntı var. Bozulma nedenini tam bilmiyorum fakat tahminim genelde ıslak mendil ile klavyeyi sildiğim için klavye kendi kendine bazı tuşlara basıyor. Bunlar ilk zamanda (,),(.) ve yön tuşlarıydı. Yani (,.,.,,....,,) gibi yazıp bu karakterler arasında ileri geri gidiyordu. Sonrasında bu sadece (.) ile (,) oldu. Şu an ise sadece (,) basılı kalıyor. Bilgisayarı bu sıkıntı ile uzun süre kullandım. Bir yıl belki biraz daha fazla olmuştur. Bir veya iki ay önce bilgisayarın genel bakımını ve temizliğini yapsın diye bilgisayarcıya götürdüm. Fanları temizledi ve macunları yeniledi. Sıcaklık dereceleri genelde 80 civarında geziyor. Yanlış bilmiyorsam bu değerler laptop için çok kötü değil. Bilgisayarcıya klavyeyi temizlediğiniz mi diye sorduğumda bana klavyeni anakarta gömülü olduğunu çıkarmanın biraz uzmanlık isteyeceğini söyledi. Temizliği yaparken de klavyeyi çıkarmamış yapabildiği yerden temizlemiş. Bu olaydan sonra, basılı kalma işi biraz azaldı diyebilirim. Fakat tamamen geçmedi. Birkaç kere Aygıt Yöneticisi'nden kaldırdım fakat tekrar geri geldi. Ben sadece klavye için otomatik güncellemeyi kapatabilir miyim? Eğer bu olmuyorsa klavyeyi kendim sökebilir miyim? Aklımda klavyeyi söküp tamamen devre dışı bırakıp, uzay sistem bilgisayarlarda yaptığımız gibi pinlere dokunarak açmayı ya da güç düğmesi satın almayı planlıyorum.

Kusura bakmayın biraz eski konuyu hortlatıyorum fakat ben ASUS FX553VD DM160 laptop sahibiyim ve klavyemde sıkıntı var. Bozulma nedenini tam bilmiyorum fakat tahminim genelde ıslak mendil ile klavyeyi sildiğim için klavye kendi kendine bazı tuşlara basıyor. Bunlar ilk zamanda (,),(.) ve yön tuşlarıydı. Yani (,.,.,,....,,) gibi yazıp bu karakterler arasında ileri geri gidiyordu. Sonrasında bu sadece (.) ile (,) oldu. Şu an ise sadece (,) basılı kalıyor. Bilgisayarı bu sıkıntı ile uzun süre kullandım. Bir yıl belki biraz daha fazla olmuştur. Bir veya iki ay önce bilgisayarın genel bakımını ve temizliğini yapsın diye bilgisayarcıya götürdüm. Fanları temizledi ve macunları yeniledi. Sıcaklık dereceleri genelde 80 civarında geziyor. Yanlış bilmiyorsam bu değerler laptop için çok kötü değil. Bilgisayarcıya klavyeyi temizlediğiniz mi diye sorduğumda bana klavyeni anakarta gömülü olduğunu çıkarmanın biraz uzmanlık isteyeceğini söyledi. Temizliği yaparken de klavyeyi çıkarmamış yapabildiği yerden temizlemiş. Bu olaydan sonra, basılı kalma işi biraz azaldı diyebilirim. Fakat tamamen geçmedi. Birkaç kere Aygıt Yöneticisi'nden kaldırdım fakat tekrar geri geldi. Ben sadece klavye için otomatik güncellemeyi kapatabilir miyim? Eğer bu olmuyorsa klavyeyi kendim sökebilir miyim? Aklımda klavyeyi söküp tamamen devre dışı bırakıp, uzay sistem bilgisayarlarda yaptığımız gibi pinlere dokunarak açmayı ya da güç düğmesi satın almayı planlıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
sanıyorum ki laptopunuzun kasası bu. Söküm işlemine baktığımızda klavyenin anakarta entegre olmadığını görüyorum. Sökülebilir. Ancak biraz uğraştırabilir. Bahsettiğiniz durum çok zahmetli servise göndermeyi neden denemediniz? Klavyeyi devredışı bırakmak için kesinlikle bir soket vardır diye düşünüyorum, bunu doğru tespit edip devredışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
sanıyorum ki laptopunuzun kasası bu. Söküm işlemine baktığımızda klavyenin anakarta entegre olmadığını görüyorum. Sökülebilir. Ancak biraz uğraştırabilir. Bahsettiğiniz durum çok zahmetli servise göndermeyi neden denemediniz? Klavyeyi devre dışı bırakmak için kesinlikle bir soket vardır diye düşünüyorum, bunu doğru tespit edip devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Hocam garanti süresi bitmişti ve zaten ASUS'un teknik servisleri biliyorsunuz ki sadece bir veya iki taneye düşürülmüş(sadece İstanbul). Bundan bir iki sene önce yolladım ve detaylı olarak problemi anlattım. Hatta yaptığım testleri bile gönderdim. Yani ben problemi saptamıştım. Ve ürün geldiğinde yine aynı hataları veriyordu. Tekrar göndermek zorunda kaldım. Yani 2 hafta içerisinde çözülecek problemi 1 veya 1.5 ay sürede çözebildiler. Şimdi oraya yolladığımda servis parası ayrı alacaklar, bir şeyler sallayıp masraf çıkaracaklar ve uzun sürecek diye göndermek istemedim. Zaten 150₺ gibi bir paraya içini temizleyip macunları yenilediler. Dediğim gibi bazı testlere soktum yarımşar saat ve sıcaklık değerleri maksimum 80 derece oldu. Şimdi attığınız videoyu izleyeceğim. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı