Anakartımın boyutunu nasıl öğrenebilirim?

TimorYuan2

Kilopat
Yer
İstanbul/Bağcılar
Daha fazla  
Yeni bir kasa almayı planlıyorum. Fakat anakartımın boyutunu bilmiyorum. Direkt ATX bir kasa alacaktım fakat sonradan sorun çıkarırsa diye çekindim biraz.
Model belirtemiyorum çünkü Lenovo'nun Slim kasalı bilgisayarlarından birini kullanıyorum. Anakartta içinde gelen bir model.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde Micro-ATX'te 8-9 delik olur ama günümüzde boyutunu birkaç cm kısaltıp uçtaki vidaların bazılarını iptal etmişler. Diğer vidalar aynı yerde, bu yüzden Micro-ATX demekte bir sakınca yok.

Zaten kasalar hepsini destekleyecek şekilde yapılıyor. Sorun olmaz.
Aida64 kuruyorum. Paylaşacağım tekrardan sizinle bilgileri.
Anakart üzerinde de arayabilirsiniz ama sanırım RAM ile işlemci arasında kalan kısımda. orayı da soğutucu kapatmış.

Normalde Micro-ATX'te 8-9 delik olur ama günümüzde boyutunu birkaç cm kısaltıp uçtaki vidaların bazılarını iptal etmişler. Diğer vidalar aynı yerde, bu yüzden Micro-ATX demekte bir sakınca yok.

Zaten kasalar hepsini destekleyecek şekilde yapılıyor. Sorun olmaz.

Anakart üzerinde de arayabilirsiniz ama sanırım RAM ile işlemci arasında kalan kısımda. orayı da soğutucu kapatmış.
1601204264400.png

Pek bir şey anlamadım.

O kadar bilinmiyor bir anakart ki artık tozlu raflarda bize bakanlardan olması lazım bu PC bayağı eski herhalde.
İ5 2400 takılı hocam. Cidden eski sanırım. Şuan 2 seçenek arasındayız değil mi? Micro-ATX veya ATX. ATX bir kasa alsam ikisini de desteklemez mi?

Lenovo zaten sanki şirket sırrıymış gibi ürünlerini saklayan bir firma. Seri numara ile bilgi alabiliyoruz.
Burada ürünün çeşitli özellikleri paylaşılmış ama anakartı sanırım Lenovo kendisi üretmiş.

Daha önce de dediğim gibi dert edeceğiniz bir şey değil. ATX destekleyen güncel bir kasa aldığınız sürece sorun yaşamazsınız. Hala dert ediyorum diyorsanız anakartın enini-boyunu ölçün.
Burada sağda görsel olarak, görselin aşağısında ölçü olarak verilmiş değerler. Ona göre ne olabileceğine bakarsınız. Değerler maksimum olarak seçilmiş. Günümüzde A320M gibi daha ufak yapılı olanlar var.
ATX bir kasa alsam ikisini de desteklemez mi?
Destekler. Adamlar 30 delik koyuyorlar. 9-10 tane de yükseltme vidası. Sen kullanacağın deliklere göre takıyorsun yükseltme vidalarını. Sonra anakartı yerleştirip vidalıyorsun.

Öyle değil diyen çokbilmişler için: Sayıları rastgele söyledim.

Lenovo zaten sanki şirket sırrıymış gibi ürünlerini saklayan bir firma. Seri numara ile bilgi alabiliyoruz.
Burada ürünün çeşitli özellikleri paylaşılmış ama anakartı sanırım Lenovo kendisi üretmiş.

Daha önce de dediğim gibi dert edeceğiniz bir şey değil. ATX destekleyen güncel bir kasa aldığınız sürece sorun yaşamazsınız. Hala dert ediyorum diyorsanız anakartın enini-boyunu ölçün.
Burada sağda görsel olarak, görselin aşağısında ölçü olarak verilmiş değerler. Ona göre ne olabileceğine bakarsınız. Değerler maksimum olarak seçilmiş. Günümüzde A320M gibi daha ufak yapılı olanlar var.

Destekler. Adamlar 30 delik koyuyorlar. 9-10 tane de yükseltme vidası. Sen kullanacağın deliklere göre takıyorsun yükseltme vidalarını. Sonra anakartı yerleştirip vidalıyorsun.

Zamanında denedim. Fakat beceremedim pek. Düzgün bir cetvel veya mezro tarzı bir şey yok evde.

Tamamdır. O zaman sorun yok demektir. Biraz masraflı olacak fakat bir PSU, Kasa, işlemci soğutucusu ve Ekran kartı ile hayata dönebilir bence bu sistem. 1000TL civarı bir masrafı olur ama işimi görür.

Geri
Yukarı