Anakartın desteklediği hız, RAM'in hızından düşükse RAM çalışır mı ?

Progamer

Hectopat
Daha fazla  
Anakartın desteklediği hız, RAM'in hızından düşükse RAM çalışır mı çalışmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani diyorsun ki diyelim anakart 1066 MHz destekliyor. RAM ise 1333 MHz. Bu durumda RAM çalışır mı?

Cevap: Evet, çalışma ihtimali var. 1333 Mhz olan bellek, aslında alt frekanslarda da çalışabilir. Buna downclock denir. Overclock'ın tam tersi yani. İlk boot ederken PC açılmaz. BIOS, ikinci boot esnasında belleği 1066 MHz hızına alır ve ikinci boot'da sistem çalışır.

Bazen BIOS çok eskidir, belleğin frekansını aşağıya çekemez. Ya da bazen belleğin daha düşük frekans desteği yoktur (sanmıyorum ama) ve sistem boot etmez.

Kısacası normal şartlarda çalışması lazım ama PC endüstrisi halen daha mükemmel çalışan bir sisteme sahip değil.

Aslında çalışmaz. Benim ramim 8 GB 1600 MHz. Ben overclock yapayım dedim ve 1866 mhz yaptım ve çalışmadı. RAM o hızı mhz desteklemediği için dediğinzi bu mu oluyor yoksa ram destekliyor ama anakart desteklemiyor çalışıyor ama bu biraz mantıksız öyle değil mi ? Hatta bilgisayar hiç çalışmıyordu. Ben de biosa girip overcloku iptal ettim, tekrar 1600 mhz döndü ve öyle çalıştırabildim PC'yi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında çalışmaz. Benim ramim 8 GB 1600 MHz. Ben overclock yapayım dedim ve 1866 mhz yaptım ve çalışmadı. RAM o hızı mhz desteklemediği için dediğinzi bu mu oluyor yoksa ram destekliyor ama anakart desteklemiyor çalışıyor ama bu biraz mantıksız öyle değil mi ? Hatta bilgisayar hiç çalışmıyordu. Ben de biosa girip overcloku iptal ettim, tekrar 1600 mhz döndü ve öyle çalıştırabildim PC'yi.

Önce sorulan soruyu ve verilen cevabı bi oku istersen. Zaten yazılanları bi kere vakit ayırıp okusan, neden bir türlü belleklerini 1866 MHz'de çalıştıramadığını anlayacaksın.

Adam konuda anakartın desteklediğinden yüksek ise diyor. Senin sorunun ise belleklerinin frekansının anakartın desteklediğinden düşük olması. Senin durumunda belleklere overclock ediyorsun, sorudaki senaryoda ise belleklere downclock uyglanmakta.

Yazılanları okumak bu kadar mı zor ? Papağan gibi aynı şeyi üçüncü kez tekrarladın Sosyal'de. Bu kadar mı zor anlatılan bir şeyi anlamak ?

@Recep Baltaş Cezalıydım cevap yazamadım Recep abi teşekkürler, anlattıkların çok işime yaradı. Son bir tavsiyeni almak isterim ileride render ve 3 boyutlu modelleme programlarıyla çalışma ihtimalim var. İ5 k serisi bir işlemci alacağım anakartı da gryphon seçtim ama aklım MSI'ın z87 gaming serisi(g43 g45 gd65) anakartlarında kaldı. RAM hızı önemli bir işime yarayacaksa MSI gaming alıp 2400mhz ram takmayı planlıyorum, sen ne dersin abi?

Son düzenleme:
Çalışır Benim Sistem 1600 Mhz Destekli Şu Anda Üstünde 3200 Mhz Ram Var Ve Kendisi Direk 1600 Mhzye Çekti Ve Sıkıntısız Çalışıyor

Geri
Yukarı