Anakartın desteklemediği işlemciyi takmak

İsmailTPCHastanesi'nde buna benzer bir video görmüştüm diye hatırlıyorum. Intel bir anakarta Xeon işlemci mi ne takmaya çalışıyordu. BIOS modlamadan önce Xeon'u taktığında sistem açılıyor fakat eski işlemcinin adı görünüyordu özelliklerde, yeniden başlattığında ise sistem açılmıyordu sanırsam. Bir dener misiniz siz de? Aslında anakartın 1066MHz FSB'ye desteği var, yani teorik olarak çalıştırması lazım E7500'ü fakat işte 9xx yonga setinden bile eski bir yonga seti olduğu için bir şey diyemeyeceğim.

Hocam listesinde mevcut ama sol tarafında n/a yazıyor yani hiçbir BIOS sürümünde desteklenmiyor. Sitenin en üstüne bakarsanız n/a = not Support yazıyor.
BIOS versiyon belirsizliği başka şey, işlemci desteği başka şey.
İşlemcinin 2 çekirdeği de çalışıyor mu?
RAM'ler kaç tane ise hepsi çalışıyor mu?
Ekran kartı çalışıyor mu?
Bunlar tastamam ise beklenen her şeyi yapıyor demektir.

BIOS versiyon belirsizliği başka şey, işlemci desteği başka şey.

Yanlışınız var hocam, o listede adının yazılmış olması desteklediği anlamına gelmiyor, hangi BIOS sürümünden itibaren o işlemcinin tanınıp tanınmadığı da önemli. O zaman bu anakart da Quad işlemcilere destek veriyor dediğinize göre değil mi, yanlış anlamadım? Öyle değil işte.

Ekran görüntüsü 2023-01-23 124612.png

Yanlışınız var hocam, o listede adının yazılmış olması desteklediği anlamına gelmiyor, hangi BIOS sürümünden itibaren o işlemcinin tanınıp tanınmadığı da önemli. O zaman bu anakart da Quad işlemcilere destek veriyor dediğinize göre değil mi, yanlış anlamadım? Öyle değil işte.

Eki Görüntüle 1642002
Desteklenmeyen işlemcileri neden listeye alsınlar ki?

Desteklenmeyen işlemcileri neden listeye alsınlar ki?
LGA775 işlemciler diye listeleniyor hocam; ardından hangisi, hangi BIOS sürümünden beridir destekleniyor diye satır sonuna BIOS sürümü yazılıyor.

İsmailTPCHastanesi'nde buna benzer bir video görmüştüm diye hatırlıyorum. Intel bir anakarta Xeon işlemci mi ne takmaya çalışıyordu. BIOS modlamadan önce Xeon'u taktığında sistem açılıyor fakat eski işlemcinin adı görünüyordu özelliklerde, yeniden başlattığında ise sistem açılmıyordu sanırsam. Bir dener misiniz siz de? Aslında anakartın 1066MHz FSB'ye desteği var, yani teorik olarak çalıştırması lazım E7500'ü fakat işte 9xx yonga setinden bile eski bir yonga seti olduğu için bir şey diyemeyeceğim.
Yeniden başlattım bir sıkıntı yok.

Zaten Recep hoca bile bir videosunda E5500 ya da E6500'ü anakarta takıp görüntü alamamıştı, o da yanlış değilsem "Açılmayan Casper bilgisayarı Tamir Ettik!" diye bir videoydu. Dediğim gibi bir konu var yani :) Ya da en kötü ihtimalle liste güncellenmemiştir.

Zaten Recep hoca bile bir videosunda E5500 ya da E6500'ü anakarta takıp görüntü alamamıştı, o da yanlış değilsem "açılmayan Casper bilgisayarı tamir ettik!" diye bir videoydu. Dediğim gibi bir konu var yani :) ya da en kötü ihtimalle liste güncellenmemiştir.

Aklıma takılan bir şey var.
E7500'ı taktıktan sonra Windows açılış logosunun altında yuvarlaklar daha hızlı hareket ediyordu ve az önce Most Wanted 2005'e girdim ve sanki diğer arabalar NPC'lerde daha hızlı hareket ediyormuş gibi bu normal mi?
Önceki işlemcime göre fark edilir bir oyun performansı oldu.

Geri
Yukarı