Anakartın kondansatörü bozulursa ne olur?

Çözüm
Merhaba. Bu anakarta satış sitesindeki bir resminden baktım, siyah mürekkeple işaretli olanları çok daha kaliteli olan Japon elektrolitik kondansatörleridir, üstü beyaz olanları ise Japon olmayan ama yine elektrolitik kondansatörlerdir, Çin, Avrupa, Amerika, uzakdoğu, vb. menşeli olabilirler. Şişme olmayanların hiçbirisinde büyük bir sıkıntı aramayın, çünkü fiziksel olarak dıştan bir değişimi yoksa iç elektroliti veya genel durumu da çok iyi olmalıdır (çok uzun süre rafta beklememiş olmalarının dışında), bunları ölçmeye veya servise vermeye pek gerek yoktur. Ama sanırım siz ani kesintide bunlar olasılkla bir zarar görmüştür kanısıyla böyle düşündünüz. Kolay gelsin.
Hangi kondansatör olduğuna bağlı. Çoğu kondansatör bozulsa da çalışmaya devam eder fakat bu şekilde kullanmaya devam etmek farklı sorunlar çıkartır. Değiştirilmesi gerekiyor.

Benim Z370 Tomahawk anakartım var ve akım korumalı prizim’de var dün ilk defa elektrik gitti anakartımın bozulma ihtimali nedir ve kondansatör’ün bozulduğunu nasıl anlarım ?

Benim Z370 Tomahawk anakartım var ve akım korumalı prizim’de var dün ilk defa elektrik gitti anakartımın bozulma ihtimali nedir ve kondansatör’ün bozulduğunu nasıl anlarım ?
kondansatör.jpg

En sağdaki kondansatör temiz. Bir solundaki şişmiş ucu gördüğün gibi. Onun solundaki ucu açık aslında tehlike arz ediyor değişmesi gerekli. Garantisi varsa kartın kesinlikle garantiye gönderin. Ama bunun olması için uzun süreli kullanım gerekiyor. Sizin kartınızda henüz bunun olduğunu düşünmüyorum. Tomahawk yeni bir kart.

Günümüzdeki neredeyse tüm anakartlar elektrik kesintilerine karşı olabildiğince dirençli, olabildiğince güvenli şekilde dizayn ediliyorlar. Voltaj dalgalanması veya ani akım düşmesi gibi durumlarda da PSU tarafından absorbe ediliyor . Ancak anakartınızda herhangi bir kondansatörün zarar gördüğünü düşünüyorsanız bunu gözle anlayabilirsiniz. Yanmış veya patlamış kondansatörler şişme yaparlar.

Merhaba. Az veya fazlaca şişmiş elektrolitk kondansatörlerin tümü, bunların farad değerini ölçebilen kapasitemetre, kapasiteyi ölçen bir avometre veya LCR metreyle o andaki mevcut kapasitesinin üzerinde yazanla ayni olup olmadığını yetkili servislerde ölçmek/ölçtürebilmek gerekir. Yalnızca bir şişmenin dışında dış kabı iç basınçla siyah contasından biraz dışarı çıkmış veya sadece siyah contasıyla anakartta kalan elektrolitik kondansatörler mutlaka yetkili servisinde yenisiyle değiştirilmelidir. Çünkü iç basıncın artmasıyla ve dış kabının ayrılmasıyla, içindeki elektrolitik sıvısı da eksilebileceğinden eski kapasitesinde (mikro farad değerinde) bulunamaz, daha eksik kapasitede (mF değerinde) kalmasıyla anakarttaki asıl görevini tam yapamayacaktır.

Şişme veya patlamayla, dış alüminyum kabı, dışarıya contasından sıyrılarak biraz veya tamamıyla çıkan elektrolitik kondansatörlü anakartlar mutlaka yetkili anakart tamir servisinde ölçtürülüp gerekirse bunlar yenisiyle değiştirilmelidir. Elektrik kesintileriyle bu olası şişme ve iç elektrolitik basıncının artmasıyla bazı sızdırmaların olabileceğini, siyah contadan sıyrılıp alüminyum dış kaplarının dışarı çıkabileceğini sanmıyorum. Ancak anakart olması gereken normal sıcaklık şartlarından yüksek derecelerde sürekli çalışıyorsa ve PSU'nun uyguladığı voltajlarda bozulmalar olup anakart iç regülatörü bunu tolere edemezse fazla giren voltajla (Üzerindeki voltaj/maximum sıcaklık derecesi sınırlarının zorlanmasıyla) bu türden olumsuzluklar oluşabilir. Çok hafifçe şişmiş kondansatörler (Yine de kapasitesi ölçülmelidir) çok büyük sıkıntılara neden olamaz, çünkü iç elektolitik kaybı veya kapasite yitirmesi bu durumlarda genellikle söz konusu olmayabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Son bir sorum daha olacak bu anakartın üstünde bir siyah olanlar var birde sol altta beyaz olanlar bunlardan hangileri kapasitör ? Siyah olanlar ise bir problem gözükmüyor onlarda beyazlarada eve geçince bakabilirim.

Merhaba. Bu anakarta satış sitesindeki bir resminden baktım, siyah mürekkeple işaretli olanları çok daha kaliteli olan Japon elektrolitik kondansatörleridir, üstü beyaz olanları ise Japon olmayan ama yine elektrolitik kondansatörlerdir, Çin, Avrupa, Amerika, uzakdoğu, vb. menşeli olabilirler. Şişme olmayanların hiçbirisinde büyük bir sıkıntı aramayın, çünkü fiziksel olarak dıştan bir değişimi yoksa iç elektroliti veya genel durumu da çok iyi olmalıdır (çok uzun süre rafta beklememiş olmalarının dışında), bunları ölçmeye veya servise vermeye pek gerek yoktur. Ama sanırım siz ani kesintide bunlar olasılkla bir zarar görmüştür kanısıyla böyle düşündünüz. Kolay gelsin.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı