Anakart'ın Tüm Bileşenlerine Sıvı Soğutma Uygulamak

Skender

Hectopat
Yer
Kastamonu
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknikeri
İyi Forumlar herkese, umarım konu başlığı yanlış yazılmamıştır.

Sizlere bu makalemde sıvı soğutma ile ilgili bir kaç soru sormak isterim. Bilgisayarımın kasasına sıvı soğutmadan ziyade "Table PC" diye görebileceğiniz, Masa içinde kasa dizaynlı bir bilgisayar masası yapıp, bu sistemimi Sıvı soğutma ile soğutmak istiyorum. Bahsettiğim masaya ait bir kaç görüntü paylaşmak isterim;

1838incis8356348.jpg

1026incie299626.jpg

814inciz7070474.jpg

Bu masayı bu yaz yaptırmayı düşünüyordum fakat türkiye içerisinde sıvı soğutma adı altında bulabileceğimiz tek şeyin CPU soğutucuları olduğunu gördüm. Benim bahsettiğim sıvı soğutma mekanizması CPU, GPU, RAM hatta Chipset'i bile soğutmaya yönelik olacaktı. Aklımda şu malzemeler vardı;

• 4'lü Ram bloğu
  • CPU bloğu
  • GPU bloğu
  • Chipset bloğu
  • Hortum
  • Su haznesi
  • Saf su
  • Suyun içerisindeki iletken maddeleri toplamaya yarayan demir parçası (adı aklıma gelmedi.)

Bu gibi malzemeler. eBay'den ve yabancı bir kaç siteye bakıp gözlemlerim sonucu bu parçaların olduğunu gördüm. Fakat Türkiye'de maresef yok.. Bu parçalar nasıl temin edilir bununla ilgili bilgilerinize ihtiyacım var. Gümrükten geçen malların fiyatla orantılı olarak geri dönmesi (tabi satıcı dolandırmadan insanlık adına gümrüğe kadar başarılı bir şekilde gönderebilmişse), gümrükte takılması gibi sorunlar ortaya çıkar mı ? En kısa sürede ilgi ve alakanızı bekliyor olacağım.

İyi Forumlar.

Evet. Masa gerçekten çok güzel düşünülmüş, resimde ikiye bölünmüş ortası çıkıntılı gibi duran masada mesela, sağ tarafta Su hazneleri var, sol tarafta ise anakart ve bileşenlerini görmekteyiz. Resimleri youtube'daki vıdeolardan aldım zaten.

Bu denli bir bütçen var ise yurt dışından sipariş verip hazırlatabilirsin.

Bütçem şu anlık yok, bu sistem maksimum 1000 - 1250 lira gibi bir fiyata toplanıyor. Fakat korktuğum husus, satıcıların güvenilir olup olamayacağı ve gümrükte takılmadan geçip geçmeyeceği. bunun dışında satıcılar iyi ingilizce konuşamayan alıcıları pek takmıyorlarmış, ingilizce hocamla birlikte alırım diye düşündüm malzemeleri. Çünki o da daha önce eBay'den alışveriş yapan birisiydi. fakat dediğim gibi 100$ ve üstü alışverişlerde kesinlikle söz konusu gümrüğe takılma konusu. Bu malzemeler neden türkiyede satılmıyor anlamış değilim :confused:

Bütçem şu anlık yok, bu sistem maksimum 1000 - 1250 lira gibi bir fiyata toplanıyor. Fakat korktuğum husus, satıcıların güvenilir olup olamayacağı ve gümrükte takılmadan geçip geçmeyeceği. bunun dışında satıcılar iyi ingilizce konuşamayan alıcıları pek takmıyorlarmış, ingilizce hocamla birlikte alırım diye düşündüm malzemeleri. Çünki o da daha önce eBay'den alışveriş yapan birisiydi. fakat dediğim gibi 100$ ve üstü alışverişlerde kesinlikle söz konusu gümrüğe takılma konusu. Bu malzemeler neden türkiyede satılmıyor anlamış değilim :confused:

Planlarını bulabilirsen eğer aksine Türkiye de de yaptırabilirsin. Gerçekten çok hoş bir tasarım. Bloklar sıkıntı olacak gibi. :)

Planlarını bulabilirsen eğer aksine Türkiye de de yaptırabilirsin. Gerçekten çok hoş bir tasarım. Bloklar sıkıntı olacak gibi. :)

Masanın aynısını yapmak istemiyorum sadece bunlar fikir açısından ve marangozu ayarladım sayılır.. Bloklar için ise CNC bilen bi tornacı lazım, bulunduğum noktada bu kadar küçük bir şey için uğraşacak kimse yok. İstanbul gibi bir yerde özel olarak yaptırmaya kalksam ne bir tanıdığım var nede uyumluluk konusunda olup olmayacağına dair bir bilgim. Tornacı da el yapımı olarak yaptım diyelim blokları, pompayı, hazneyi vb tornada yapılmayacak malzemeleri nereden temin edeceğim ki ?

- - - Güncellendi - - -

Affınıza sığınarak konuyu güncellemek adına bir kez bu mesajı giriyorum. Mesajı girmeden önce forum kurallarında konuyu güncellemek adına bu tarz yorumların yapılmasının yasak olduğuna dair bir ibare görmedim. Gözümden kaçmışsa affola.

Masanın aynısını yapmak istemiyorum sadece bunlar fikir açısından ve marangozu ayarladım sayılır.. Bloklar için ise CNC bilen bi tornacı lazım, bulunduğum noktada bu kadar küçük bir şey için uğraşacak kimse yok. İstanbul gibi bir yerde özel olarak yaptırmaya kalksam ne bir tanıdığım var nede uyumluluk konusunda olup olmayacağına dair bir bilgim. Tornacı da el yapımı olarak yaptım diyelim blokları, pompayı, hazneyi vb tornada yapılmayacak malzemeleri nereden temin edeceğim ki ?
Affınıza sığınarak konuyu güncellemek adına bir kez bu mesajı giriyorum. Mesajı girmeden önce forum kurallarında konuyu güncellemek adına bu tarz yorumların yapılmasının yasak olduğuna dair bir ibare görmedim. Gözümden kaçmışsa affola.

Masanın tasarımı güzel, herhangi bir marangoz rahatlıkla yapar. Ama blokları imal ettirmeyi unut, ustasını bulmak neredeyse imkansız.

Su soğutma bileşenleri için tek kaynak yurtdışı. Anakartın tüm bileşenleri için; pompa, işlemci/yongaseti/ekran kartı/bellek blokları, en az 14 adet konnektör, soğutma sıvısı, en az 2 x 240mm'lik radyatör ve keyfe keder rezervuar gerekiyor. Ancak gümrük masraflarını da düşünürsek 1250 tl'lik bütçe kurtarmaz.

Yurt dışından parça parça getireceksiniz. Bu rehbere de bakın:

Thermaltake Level 10 GT ile Su Soğutma ve Sistem Kurulumu » Technopat

Masanın tasarımı güzel, herhangi bir marangoz rahatlıkla yapar. Ama blokları imal ettirmeyi unut, ustasını bulmak neredeyse imkansız.

Su soğutma bileşenleri için tek kaynak yurtdışı. Anakartın tüm bileşenleri için; pompa, işlemci/yongaseti/ekran kartı/bellek blokları, en az 14 adet konnektör, soğutma sıvısı, en az 2 x 240mm'lik radyatör ve keyfe keder rezervuar gerekiyor. Ancak gümrük masraflarını da düşünürsek 1250 tl'lik bütçe kurtarmaz.

Yorumlarınız için teşekkürlerimi sunarım ilk önce.

Verdiğiniz linkleri ve yazdığınız yorumları okudum, sıvı soğutma işlemine gerçekten çok büyük merakım var ve bu masanın içerisinde hava ile soğutma işlemi uygularsam boşa kürek çekmiş olurum, büyük ihtimalle ısınacaktır bilgisayarın bileşenleri. Sıvı soğutma ile bu masa olsaydı gerçekten süper olacaktı fakat hayallerde kaldı :)

Teşekkürler Technopat ekibi. Sorun şimdilik çözüldü. :) İyi forumlar.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı