Anakartın Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Ayrıca ufak bir de bilgi vereyim. Kasanızı yakmamanız için, kasayı açmadan önce bir metale dokunup kendinizi topraklayın. Kapı kolu, kasanın kendi demiri gibi yerler uygundur.

Teşekkür ederim. Aynı şeyi arkadaşım için söyledim. Bundan sonra daha dikkatli olur. Ama Rece abi'nin dediği gibi, o bilgisayarı değiştirmenin zamanı geldi. :D

Ben de size 7. sınıftayken yaptığım bir salaklıktan bahsedeyim.
Bilgisayar çalışırken kasanın kapağını açtım. BIOS pilini çıkarmam gerekiyordu. Ben de düz bir tornavida aldım, pilin altına yerleştirip ittirdim. Sonra pil fırladı. Ekran kartının üstüne düştü. Bir kısmı da anakarta temas ediyordu. PC aniden kapandı çalışmadı. Açma tuşuna basınca fanlar dönüyor sonra geri duruyordu. Basılı tuttuğunda ise fanlar sürekli dönüyordu yani elini çekene kadar dönüyordu. Ama tam devirde de dönmüyordu zorluyorlardı kendilerini. Hani motor çalışmaz marşa basılı tutarsınız ya aynen o şekilde. Sonra tamirciye verdik hem ekran kartı hem anakart yanmış. Gerçi ben kimseye söylemedim böyle bir şey yaptığımı ilk size söylüyorum :D

Bu anakartı yakmadan önce yine bir salaklık daha yapmıştım. Ekrana görüntü gelmiyordu. Neden olduğunuda anlamıştım. GPU'yu yerinden söktüm bilgisayarı açtım. PCI Express slotuna kontrol kalemini soktum. Bumm etti. Azcık kıvılcımlar çıktı. Ama o sesi duymamla grup prizin anahtarına basmam bir oldu. Grup prize doğru nasıl uçtum anlatamam size :D Neyse Allah'tan bir şey olmadı anakarta ekran kartını söke taka söke taka ekrana görüntü vermeyi başarmıştım sonunda. Ucuz yırttık anlayacağınız.(PCI Express yerine PCI slotu da olabilir. Hatırlayamadım da tam.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayrıca ufak bir de bilgi vereyim. Kasanızı yakmamanız için, kasayı açmadan önce bir metale dokunup kendinizi topraklayın. Kapı kolu, kasanın kendi demiri gibi yerler uygundur.
Sorun illaki anakartta mı, yani mesela benim kabloyu aldığım yer bir oyuncakçı küçüklükten beri hep dandik şeyler sattığı için hiç sevmezdik belki sorun kabloda veya bir ayar falan yapmam gerekmez mi TV'ye bağlamam için?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba benim bir kasam var F1 arızası var F1 basınca kasa otomatik kapanıyor arızası nedir acaba yardımcı olabilir misiniz lütfen bir de işlemci fanınin iki tırnağı kırık tam yerine oturmamış...
Merhaba benim kasam var F1 hatası veriyor F1 basınca kapanıyor arızası nedir ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun bilgsiyarciya götürmeden önce arızasının ne olduğunu öğrenmek istiyorum

Ben b450m s2h Bi anakart aldım vida sını yanında göndermedikleri için kasa vidalı taktım anakarta yükseltmiş bulunuyordu bu arada yanma şansı varmı tamirciyemi götürdüm büyük Bi ihtimalle yanmıştır diyo klavyeye mouse elektrik gelmiyo bilen varmı bide bu garantiye girer mi yalanla fln

Ben b450m s2h Bi anakart aldım vida sını yanında göndermedikleri için kasa vidalı taktım anakarta yükseltmiş bulunuyordu bu arada yanma şansı varmı tamirciyemi götürdüm büyük Bi ihtimalle yanmıştır diyo klavyeye mouse elektrik gelmiyo bilen varmı bide bu garantiye girer mi yalanla fln

Geri
Yukarı