Anakartlar için VRM sayısı ne kadar önemli?

Hangi anakart daha iyi?

• Asus TUF B450 Pro Gaming

• MSİ B450 Tomahawk Max

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

Korkmaz02

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bugün B450 anakartları incelerken aklıma bir şey takıldı. B450 için B450 Tomahawk Max en iyi anakart olarak gösteriliyor. VRM yapısı 4+2. ASUS TUF B450 PRO GAMING ise 8+2 VRM yapısına sahip. Technopat'ta bir İngilizce makele çevirisinde VRM sayısının fazla olması kalite düşük olmadığı sürece daha iyi denmişti. Sizce bu iki anakarttan hangisi daha iyi? Mantıken ASUS daha iyi gibime geliyor. Belki MSI ASUS'tan daha kaliteli VRM kullanmış olabilir ama ASUS'un da kalitesi düşük VRM kullanacağını zannetmiyorum. Sonuçta gelen akımı 10 birime bölmek mi daha az sıcaklık sağlar 6 birime bölmek mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
120W üstünden verirsek 10 bölüm için 12W geçerken 6 bölümde 20W geçer. Haliyle 20W geçen daha fazla ısınır. Ama birinin kapasitesi 40 iken diğerinin tam kapasitesi 15 de olabilir.

Ayrıca sadece sayıya değil kapasitesine de bağlı. 90A geçen modelde var 50A geçen model de mevcut.
Bu yüzden en mantıklısı testlere bakmak.

Bu arada iki model yerine B550 modellerine bakmanız çok daha iyi olacaktır.

Hocam ben elektrikçi olarak örnek vereyim. 10A akım var. Ben 4 tane 2.5 kablo kullandım yetti. Sen 6 tane 1.5 kullandın diyelim. Birisi daha güçlü Mosfet koyar. Öteki daha güçsüz fazla Mosfet koyar. Bilmem anlatabildim mi? En iyisini donanım uzmanları bilir.

B450 serisinin en iyi kartı Tomahawk değil hocam MSI B450 GAMING PRO Carbon AC ancak bu model ülkemize geç geldi ve geldiğinde Tomahawk piyasayı ele geçirmiş durumdaydı ve tabii fiyatı da bir tık daha fazlaydı. MSI B450 GAMING PRO Carbon AC aslında X570 olacakken son anda sanki göbek bağı yanlış kesilip B450 olmuş gibi çok üst seviye bir anakarttır. Ayrıca burada sayı değil de kalite fark yaratıyor çok ekstrem örnek olacak ama Adidas'la lescon gibi düşün hangisi daha uzun ömürlü.

120W üstünden verirsek 10 bölüm için 12W geçerken 6 bölümde 20W geçer. Haliyle 20W geçen daha fazla ısınır.

Ayrıca sadece sayıya değil kapasitesine de bağlı. 90A geçen modelde var 50A geçen model de mevcut.
Bu yüzden en mantıklısı testlere bakmak.

Bu arada iki model yerine B550 modellerine bakmanız çok daha iyi olacaktır.

Türkiye'de B550 için ASUS Prime ve TUF anakartları var sadece. Onlarda mATX formunda. mATX anakartların soğutma performansı daha düşük diye okumuştum bir yerde.

ATX modeli var zaten.

Mortar veya Tomahawk bütçeye göre seçilebilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ATX modeli var zaten.

Mortar veya Tomahawk bütçeye göre seçilebilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video gerçekten çok iyi oldu. MSİ MAG B550M Mortar sıcaklık olarak düşük seviyelerde. Halbuki PCIe 4.0'dan dolayı daha fazla ısınmasını bekliyordum. Çok teşekkürler video için.

Geri
Yukarı