Anakartlarda bulunan Anti Surge modu güvenilir midir?

Bazı anakartlarda Anti Surge modu var. Bu mod güvenilir midir? Deneyelimleriniz var mı bu modla ilgili?
Bizim buradaki altyapı iyi olmasına rağmen, bazen elektrik dalgalanmaları oluyor. O kısımda Anti Surge modu çok yararlı oluyor. Şu an ondan önce PSU'lardaki voltaj koruması da aynı işi görüyor diye biliyorum ama çoğu kişi açmanızı öneriyor varsa.

Normalde elektrikler kesildiğinde ilk gelirken yüksek gerilim gelmesine karşı PSU'nun şalterini kapatırım. Bir keresinde elektrik kesildikten 5 saniye kadar sonra geri geldi. O esnada sinirle söyleniyor olduğumdan şalteri henüz kapatamamıştım. 🙂 Elektriğin gelmesiyle PSU'da yüksek gerilim koruması vs. olmasına rağmen bilgisayar ben dokunmadan açıldı ve Anti-Surge moduna geçti. Bir şeyleri korumuştur herhalde bilemiyorum. En azından bu özellik çalışıyormuş, onu biliyorum ama. 🙂

Normalde elektrikler kesildiğinde ilk gelirken yüksek gerilim gelmesine karşı PSU'nun şalterini kapatırım. Bir keresinde elektrik kesildikten 5 saniye kadar sonra geri geldi. O esnada sinirle söyleniyor olduğumdan şalteri henüz kapatamamıştım. 🙂 Elektriğin gelmesiyle PSU'da yüksek gerilim koruması vs. olmasına rağmen bilgisayar ben dokunmadan açıldı ve Anti-Surge moduna geçti. Bir şeyleri korumuştur herhalde bilemiyorum. En azından bu özellik çalışıyormuş, onu biliyorum ama. 🙂
Az önce sigorta attı evde. Bilgisayarı açmaya çalıştığımda açılmadı ve PSUda yüksek akım tespit edildi ve Anti Surge modu devreye girdi diye bir uyarı aldım. Tabii çevirebildiğim kadarıyla tam olarak böyle bir şey dedi sanırım :) 20 dakika sonra açtım bilgisayarı normal açıldı. Sanırım işe yarıyormuş :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı