Anakartta CPU kırmızı ışık yanıyor ve ekran gelmiyor

asqirin

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Gskil Trident Z Neo 2x8 16GB 3600mhz DDR4
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus 1 TB
Ekran kartı
MSI Gaming X GTX 1080
Anakart
MSI B450 GAMİNG PRO CARBON MAX WİFİ
İşlemci
AMD RYZEN 5 5500
Merhaba dostlar, öncelikle olay şöyle başladı. Anakartımda 8 pin CPU takılıydı ve 4 pin boştaydı PSU'da 4 pin boşluk olmadığı için ben de SATA to 4 pin aldım internetten. Bilgisayarda oyun oynuyordum sonra kapattım kabloyu önce sokete sonra SATA girişine taktım ve bilgisayar bir daha açılmadı. Şu an reset tuşu ve Power tuşuna uzun bastığımda kapanmıyor. Anakartım MSI B450 Gaming Pro Carbon Max Wi-Fi işlemcin AMD Ryzen 5500.

Denediklerim; BIOS pili çıkarıp takma, CMOS 2 pin tornavida değdirip sıfırlamaya çalışma, 8 pin kablosunu söküp tekrar takma, komple elektriği kesip Power butonuna uzun süre basma, RAM'leri tek tek çıkarıp denemek vs gibi şeyleri denedim hala CPU kırmızı ışık yanıyor acaba CPU'ya da anakart mı yandı?

Dosya Ekleri

• IMG_2169.jpeg
    IMG_2169.jpeg
    202,3 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
SATA dönüştürücüyü resimdeki sokete mi taktınız?

Yaptıklarınızdan hiçbir şey anlamadım. Neden bu tip şeylere gerek duydunuz?
Bu nasıl soket/dönüştürücü? Hangi fırıldak icat etmiş?
Yani N11’de aldım.Neden bu nasıl dönüştürücü dediniz hocam orayı anlamadım

SATA dönüştürücüyü resimdeki sokete mi taktınız?

Yaptıklarınızdan hiçbir şey anlamadım. Neden bu tip şeylere gerek duydunuz?
Hocam cpu oc yapmak istiyordum cpu pini ise 8+4’dü bende de boşta 4 pin yoktu bu şekilde yapayım dedim maalesef olmadı

8 pinle açılan işlemciye niye gidip SATA dönüştürücü ile güç vermeyi denedin ki durduk yere.
oc yapmak için çünkü 8 pinle güç yetersiz geliyormuş bende o yüzden böyle bir şey alıp yaptım bilsem alır mıydım hocam hiç

Yani N11’de aldım.Neden bu nasıl dönüştürücü dediniz hocam orayı anlamadım

Hocam cpu oc yapmak istiyordum cpu pini ise 8+4’dü bende de boşta 4 pin yoktu bu şekilde yapayım dedim maalesef olmadı

oc yapmak için çünkü 8 pinle güç yetersiz geliyormuş bende o yüzden böyle bir şey alıp yaptım bilsem alır mıydım hocam hiç
Ben hayatımda böyle ucubece bir kablo görmedim. Amacını da anlamadım.

Her şeyi her şeye takmamak gerekiyormuş demek ki. Tahminimce fazlar yanmıştır.

Anakartın mı? Peki tamiri mümkün mü?
Tahminimce dedim. Kontrol edilmesi lazım.

Resmi servisin bile bakacağını sanmıyorum parça nezlinde. Bir bilgisayarcıya hangi parça bozuk bulması için verebilirsiniz. Parça tamiri, eğer son model değilse yenisinden daha pahalı tutuyor çoğu zaman. SIrf aldığı zamandan olsa gerek.

Geri
Yukarı