Anakartta fan için bağlantı yeri olmamasına alternatif

barannozdemirr

Hectopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar, anakartımda SYS_FAN1 ve SYS_FAN2 olmak üzere 2 tane fan takma yeri var ve dolu şu an. Resimde anakartımdaki bağlantı yerlerini kırmızıya aldım. Üstteki de işlemci stok fanını bağlandığı yer. Ekstra 3 adet daha fan montaj yerim var ama anakartımda takabileceğim bir yer yok sanırım. Siz biliyorsanız söyler misiniz?

Anakartımın resmi ekte mevcut. Aşağıdaki linkteki çoklayıcıyı nasıl kullanabilirim acaba? PSU'dan Molex girişi yapılıyormuş onu da bilmiyorum ama fan sesi çok çıkıyormuş galiba öyle bağlayınca maksimum hızda çalıştığı için. Bana bu extra fan takma konusunda yardımcı olur musunuz lütfen?
.
KRKproduct62017041015475358eb38a9f4031.jpg

Elimdeki ikinci kasanın 4 fanından 2 tanesi USB dönüştürdüm. Pinlerini sökmeden, dönüştürücü alacaksın, gelecek uzun iş. Bu şekilde hallettim ben.

Hocam alternatif olarak bakabilirsiniz.
Akasa Flex'a P5 ak-cBFA03-45 Power Supply (PSU) 4pin fan çoklayıcı 74, 89 TL yerine 68, 90 TL.
.

PSU'ya takılı bir Molex kablosu var sanırım çoklayıcıda da aynı kablodan var ve birbirine bağlanıyor sorunsuz anladığım kadarıyla. İnternette Molex ile bağlandığında fan hızı sıcaklığa göre değil maksimum hızda dönüyormuş ve haliyle fan sesi fazla oluyormuş. Doğru mudur?

Maalesef doğru fan maksimum RPM ile dönüyor ancak ben fanlarımda ses sorunu yaşamıyorum.

1 fan çıkışına fazla fan eklemek anakartı zorlayacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca fan voltaj değerine göre daha düşük devirde dönecektir.
Anakartın çıkıştan verdiği güç bellidir. Fakat dediğin gibi çıkan güç bölüneceği için devirde düşüş olur. PSU'ya direkt bağlanabilir fanlar ya da benim gibi USB fana dönüştürülüp kullanılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı