Anakarttan kıvılcım çıkması

Kaystross

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8
Arkadaşlar işim gereği elektronik malzemeler ile uğraşıyorum. Bugün elimde pil olmadıgı için anakartın fan soketine kablo bağlayıp oradan güç aldım sonra devre hafif bir güç aldıktan sonra güç kesildi sonra soketten herhangi bir şekilde güç alamadım. Şimdi ise oranın yanındaki MOSFET'ten kıvılcım ve elektriklenme sesi çıktı anakart halen sorunsuz çalışıyor. Sizce ne yapmalıyım? Anakartı fotoğraflara ekledim.

Dosya Ekleri

• Inked9435_01.jpg
    Inked9435_01.jpg
    231 KB · Görüntüleme: 62
Fazla yükü atamıyor olabilir mi? Cihazın bağlı olduğu priz topraklı mı?

Arkadaşlar işim gereği elektronik malzemeler ile uğraşıyorum. Bugün elimde pil olmadıgı için anakartın fan soketine kablo bağlayıp oradan güç aldım sonra devre hafif bir güç aldıktan sonra güç kesildi sonra soketten herhangi bir şekilde güç alamadım. Şimdi ise oranın yanındaki MOSFET'ten kıvılcım ve elektriklenme sesi çıktı anakart halen sorunsuz çalışıyor. Sizce ne yapmalıyım? Anakartı fotoğraflara ekledim.

Fan çıkışına güç sağlayan MOSFET yanmış, büyük ihtimalle kaldırabileceğinden fazla amper çektiği için olmuştur. MOSFET'i değiştirebilir/ değiştirtebilirsiniz. Bu şekilde eğer kısa devre durumu yoksa sorun olacağını sanmıyorum. Ama var ise anakarta zarar verebilir.

Geri
Yukarı