Anakarttan virüs temizlemek

vitoscalette1

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle bu soruyu bilişim hocama sordum. Şimdi sizden de onaylama istiyorum anakarta trojan vesaire bulaştıysa anakartı değiştirmeme gerek olmadığını BIOS'u sıfırlarsam, temiz format atarsam ve MAC adresini degistirirsem hiçbir şekilde bir veri aktarımı olmayacağını söyledi. Doğru mudur?

Anakarta virüs bulaşmaz öyle bir şey yok.

Dislike atan arkadaşlar bana bi tane anakart malware'ı gösterir misiniz? Bahsettikleriniz Windows uefi bootloader'a yüklenen virüsler. Anakarta virüs bulaşma diye birşey söz konusu değil.

Son düzenleme:
Böyle bir durumda BIOS pilini çıkartıp BIOS'u güncellemeniz gerekebilir fiziksel temas lazım

Fakat BIOS virüslerine penk denk gelmezsiniz hedef olmanız lazım potansiyel olarak

BIOS sıfırlamak, ayarları sıfırlamaktır. BIOS imajını yeniden kurmaz. Eğer zararlı, BIOS çipinde depolanabilecek kadar küçük boyutlu ise BIOS sıfırlamasından kurtulur. Eğer BIOS bölümüne erişilebiliyorsa, yeniden BIOS imajı yazılarak (BIOS update ile) BIOS çipindeki veriler silinir.

Buna ek olarak, çeşitli kilitlenmiş sistemlerde ek cihazlar aracılığıyla BIOS flashlama yapmak gerekir. Bunun için donanımsal müdahale şart.

Arkadaşlar öncelikle bu soruyu bilişim hocama sordum. Şimdi sizden de onaylama istiyorum anakarta trojan vesaire bulaştıysa anakartı değiştirmeme gerek olmadığını BIOS'u sıfırlarsam, temiz format atarsam ve MAC adresini degistirirsem hiçbir şekilde bir veri aktarımı olmayacağını söyledi. Doğru mudur?
Virüsler depolama aygıtlarına bulaşır. Format attığınızda çözülmeyen virüs yok denecek kadar az.

Geri
Yukarı