Anayasa Mahkemesi "zorunlu din dersinde" hak ihlali kararı verdi

Din dersi diye bir şey olması zaten en başta saçmalık. Doğru olup olmadığı, var olup olmadığı kesin olmayan bir şeylerin bilim yuvası olması gereken okulda zorla öğretilmesi nedir ya. Mitoloji dersi koyarsın içinde İslam dinini ve Arap kültürünü de anlatırsın seçmeli ders olarak. Kimseye Arap kültürünü zorla ögretemezsin.

Yalnız İslam dini Arap kültürü değildir.

Yalnız İslam dini Arap kültürü değildir.
Arap kültüründen en ufak fazlası değildir. Asla kutuplardan ya da farklı kıtalardan bahsetmez. Hep bulunduğu çevredeki hayvanlardan ağaçlardan ve bitkilerden bahseder. Anlattığı bilimsel bilgiler yanlıştır. Bir Arap eserinden fazlası olamaz.

Arap kültüründen en ufak fazlası değildir. Asla kutuplardan ya da farklı kıtalardan bahsetmez. Hep bulunduğu çevredeki hayvanlardan ağaçlardan ve bitkilerden bahseder. Anlattığı bilimsel bilgiler yanlıştır. Bir Arap eserinden fazlası olamaz.
O kadar da özgün değil yav!
Hep aşırma hikayeler aslında.
Hikmet Kıvılcımlı'nın "Cennet Nedir" kitabını öneririm. İnternette de birçok yerde metin olarak bulabilirsiniz.

Ben öyle düşünmüyorum ama size de saygım sonsuz istediğini düşünebilirsin.

Din dersi zorunlu olmamalı. Ve mümkünse lise 2’den sonra isteyenlere din dersi verilmeli. Bu eğitim sistemi küçük yaşta din öğretmek ile okuma yazma öğretmeyi bir tutmuş. Bir insana küçük yaşta hiçbir şeyi sorgulayamaz haldeyken kalıplar dayatmak ile okuma yazmayı öğretmeyi nasıl bir tutabilirler? İşte böyle yetiştirilen kişiler cahil kalacak, okuyacak ama sorgulamayacak, toplumu ileri götürmeyecek, ileri götürenlere de ayak bağı olacak.

3 büyük semavi din liseden itibaren tarih dersi olarak verilmeli bence daha sonra özellikle milletimize zararları ve faydaları tarafsız bir şekilde anlatılsa ne güzel olurdu :)

Geri
Yukarı