ANC kulaklık ile telefon görüşmesi yaparken karşı tarafa dış ses gider mi?

Frfghtr_01

Centipat
Daha fazla  
Herkese selam sevgiler.
ANC kulaklık aldım ama internette gördüğüme göre ANC kulaklık sadece bize dış sesi iletmemek için çalışan bir sistemmiş bu doğru mu? Ben sanıyordum örneğin bir telefon konuşması yaparken ANC olmayan kulaklıkta dış ses karşı tarafa giderken, ANC kulaklıkta dış sesi algılayıp absorbe edip karşı tarafa sadece bizim sesimiz gidiyor. Bilgisi olanlar bir yanıt verirse sevinirim.
Hayırlı geceler diler iyi sosyaller dilerim.

Herkese selam sevgiler.
ANC kulaklık aldım ama internette gördüğüme göre ANC kulaklık sadece bize dış sesi iletmemek için çalışan bir sistemmiş bu doğru mu? Ben sanıyordum örneğin bir telefon konuşması yaparken ANC olmayan kulaklıkta dış ses karşı tarafa giderken, ANC kulaklıkta dış sesi algılayıp absorbe edip karşı tarafa sadece bizim sesimiz gidiyor. Bilgisi olanlar bir yanıt verirse sevinirim.
Hayırlı geceler diler iyi sosyaller dilerim.

ANC özelliği dediğiniz gibi dış sesi mikrofonlarla algılayıp karşıt bir ses oluşturup sizin kulağınıza vererek onu duymanızı engeller görüşme sırasında karşı taraf giden sesi etkilemez. Ama ANC özelliği bulunan kulaklıklarda birden fazla mikrofon bulunduğu için sesinizi karşı tarafa diğer kulaklıklardan daha iyi iletebilirler.

Doğru. Siz mikrofon için gürültü engelleme özellikli bir kulaklığa bakmalıydınız.
Anladım. Teşekkür ediyorum. Kulaklığım Realme Buds T300 bunda mikrofon için mi ANC var yoksa normal ANC mi

ANC özelliği dediğiniz gibi dış sesi mikrofonlarla algılayıp karşıt bir ses oluşturup sizin kulağınıza vererek onu duymanızı engeller görüşme sırasında karşı taraf giden sesi etkilemez. Ama ANC özelliği bulunan kulaklıklarda birden fazla mikrofon bulunduğu için sesinizi karşı tarafa diğer kulaklıklardan daha iyi iletebilirler.
Teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için.

Günümüzdeki çoğu mikrofon artık zaten dış sesleri temizlemek için uğraşıyor. Yani herhangi bir kulaklık ya da yazılım bunu az ya da çok yapıyor. Bizim temel anlamda ANC dediğimiz şeyse evet sizi dışardan izole etmeye yarıyor.

Anladım. Teşekkür ediyorum. Kulaklığım Realme Buds T300 bunda mikrofon için mi ANC var yoksa normal ANC mi?

Teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için.

Rica ederim. Bakın şurada belirtmiş sesli görüşme için 2 mikrofon kullanıyor haliyle birçok modele göre daha iyi bir ses ilettimi sunar diye düşünüyorum.

Günümüzdeki çoğu mikrofon artık zaten dış sesleri temizlemek için uğraşıyor. Yani herhangi bir kulaklık ya da yazılım bunu az ya da çok yapıyor. Bizim temel anlamda ANC dediğimiz şeyse evet sizi dışardan izole etmeye yarıyor.
Anladım teşekkür ediyorum.

Rica ederim. Bakın şurada belirtmiş sesli görüşme için 2 mikrofon kullanıyor haliyle birçok modele göre daha iyi bir ses ilettimi sunar diye düşünüyorum.
Evet şimdi yattı aklıma. Teşekkür ediyorum tekrardan ilginiz için🙏

ANC teknolojisi telefon konuşmaları için değil. Sadece kulaklığı kullanan kişiyi etkiler. Yani siz ANC'yi kullananın değil, karşıdakinin mi yararlandığı sormuşsunuz. ANC temel olarak dışarıdaki sesleri mikrofonuyla algılar, o gürültü seslerinin frekansına eşit ve zıt frekans vererek gürültü frekansını sönümler. Yani siz bu sayede çevredeki gürültü ve dip seslerini duymazsınız teoride. Fakat pratikte tabii ki parasına göre kalitesi de değişir. Ha ANC kulaklıklar üst segment olduğundan konuşma mikrofonları da daha kalitelidir ve dolayısıyla normal kulaklığa göre sesini daha iyi iletir, dip sesleri almaz çıkarımı yapılabilir ama salt olarak ANC'nin buna pozitif katkısı olmaz. ANC mikrofonları da spesifik bir model yoksa konuşmaya da katkı sunmaz çünkü konuşma ve ANC mikrofonları farklıdır.

Bu arada GSM ile konuşma yapacaksanız mikrofon çok da fark yaratmaz çünkü zaten iletimde ses müthiş kayba uğruyor. Günümüzde en sağlıklı iletişim internet aracılığıyla sağlanabilir. Discord da bu iş için uygun.

Bu arada GSM ile konuşma yapacaksanız mikrofon çok da fark yaratmaz çünkü zaten iletimde ses müthiş kayba uğruyor. Günümüzde en sağlıklı iletişim internet aracılığıyla sağlanabilir. Discord da bu iş için uygun.

Buna katılmıyorum. Discord evet ses kalitesi olarak en iyilerinden ama telefon araması için kullanan yok doğru düzgün. WhatsApp, Telegram gibi uygulamaların ses kalitesi hala GSM'in çok çok altında. Niye bilmiyorum ama bilerek yaptıkları kesin.

Buna katılmıyorum. Discord evet ses kalitesi olarak en iyilerinden ama telefon araması için kullanan yok doğru düzgün. WhatsApp, Telegram gibi uygulamaların ses kalitesi hala GSM'in çok çok altında. Niye bilmiyorum ama bilerek yaptıkları kesin.
VoLTE kullanıyorsanız GSM konuşması da kaliteli olabilir ama VoLTE yoksa asla internet görüşmesinin yanından bile geçemez GSM kalitesi. 4.5 G olmasına rağmen telefonumda VoLTE etkinleştiremiyorum bir türlü, arayacağım kişiyi internetten aramaya çalışıyorum genelde.

Geri
Yukarı