Android 13 çok ağır

Hocam, ben gördüm göreli her Android'te var. S6 Edge'te 2.6 GB RAM boş mesela, 1.1 GB RAM'i boş oluyordu. Keza Honor 8C'de denk geldim yine. Note 20 Ultra'da öyle ve şu an elimdeki 12T'de neredeyse yüzde 46 RAM kullanıyor. Custom ROM ne kadar değiştirir bilmem ama bunların olması çok normal.
İyi Custom ROM lar büyük farklar yaratabilir.

Zaten androidde rami o yüzden şişiriyorlar, android numarası yükseldikçe telefondaki ramin yarısını kullanıyor zaten sistem. S20 fe kullanıyorum ve 8 gb ramden 4ünü kullanıyor boştayken, hem hiç ağır gibi de gelmiyor. Sorunu oluşturan şey üretici.

PixelOS kullanıyorum

Zaten androidde rami o yüzden şişiriyorlar, android numarası yükseldikçe telefondaki ramin yarısını kullanıyor zaten sistem. S20 fe kullanıyorum ve 8 gb ramden 4ünü kullanıyor boştayken, hem hiç ağır gibi de gelmiyor. Sorunu oluşturan şey üretici.
Linux sorunlarından bir tanesi şu ki ram yükseldikçe daha çok yemek istiyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230811-002849.png
    Screenshot_20230811-002849.png
    65,3 KB · Görüntüleme: 38
Linux sorunlarından bir tanesi şu ki ram yükseldikçe daha çok yemek istiyor.
Linux'la alakası yok. Android'in kullanıcı deneyimini iyileştirmek için tercih ettiği bir özellik o. Al, bir tarayıcı 8 sekme, bir discord, bir de steam ve klavyemin yazılımı açık. Mantıklı bir değerlendirme değil.
1691705193913.png

Öncelikle bütün işletim sistemleri mümkün olduğunda daha fazla bellek kullanmayı tercih ederler. Sıkıştırılmamış veriyi kullanmak, sıkıştırılmış veriyi kullanmaktan daha hızlı. İkincisi, uygulamanın ne kadarını RAM'den çalıştırırsan, uygulaman bellek kısıtlı eylemlerde o kadar hızlı tepki verecek. Oyunların yeni bir haritaya girerken yükleme ekranında yaptıkları şey bu. Haritadaki dokuları ram'e yüklemek. Böylece o yavaş HDD'nin kısıtlamasına maruz kalmadan özgürce dokuları yükleyebiliyorlar. Çok eskiden kalma bir alışkanlık bu. Şimdilerde SSD'lerin hızlanmasıyla bunu azaltmaya çalışıyor konsol geliştiricileri.

Gelelim asıl konuya. Linux'un kendi başına böyle bir şey yaptığı iddiasına; alakası yok. Net bir biçimde. Test edebilirsin. Aynı oranda app açsam Linux kurulumumda daha az bellek tüketeceğine eminim Windows kurulumumdan. Konu android. Android kullanıcılarına daha iyi deneyim sunabilmek için sen uygulamayı kapatsanda bellekten boşaltmıyor. Kullandıkları algoritmayla sık kullandığını tespit ettiği uygulamaları bellekte tutmaya devam ediyor. Böylece sen uygulamana dokunduğun an açıldığını görüyorsun. Aslında aradaki belleğe yüklenme aşamasını kaldırmış, tek etken işlemciye düşürülmüş ve eMMC ve/veya UFS hafızanın yavaşlığından kurtulmuş oluyor. Bir çeşit trick gibi düşünebilirsin yani.

Cidden çok ağır yani 6 GB RAM var ama bunun boşta bile 3.4 GB kadar tüketiyor. Ayrıca sistem ve beraberinde gelen uygulamalar dahil 30GB'dan fazla tüketiyor. Google acaba buna ne zaman el atacak? Ve Android 14 ile sizce bu durum düzelecek midir?

Evet cidden 8 GB RAM var (+8 sanalı saymıyorum) boşta 4.3GB gördüm Max çok ağır.

Yeni konular

Geri
Yukarı